GC17: Monster Hunter Stories je černým koněm letošních RPG her

Spin-off, který nám zachutnal už na Gamescomu

Monster Hunter je na trhu již od doby konzole PlayStation 2 a stále vychází nové díly, které se bez přestání těší oblibě milionů fanoušků této RPG série. Připravovaná hra Monster Hunter Stories pro Nintendo 3DS je nejnovějším přírůstkem v sérii, a ne ledajakým – jedná se totiž o spin-off s rozdílnými herními prvky, který zaujme nejen zaryté fanoušky, ale i nové hráče bez předchozí zkušenosti se sérií.

V Monster Hunter Stories jste obyvatelem malé vesničky, kde se každé dítě chce jednoho dne stát jezdcem, osedlat si vlastní monstrum a vydat se do světa zažívat úchvatná dobrodružství. Vy samozřejmě nejste výjimkou a hned na začátku hry se spolu s přáteli vydáte hledat vejce, ze kterých by se mohlo vyklubat vaše spřízněné monstrum.

Shodou náhod se vám jedno takové povede najít a nepřekvapivě se z něj vylíhne monstrum přezdívané Král nebes – Rathalos. V tuto chvíli vaše velké dobrodružství začíná a s ním i veškeré trable, kdy na vesnici zaútočí monstrum postižené „Černou kletbou“, jenž zapříčiní velikou tragédii. Abyste pomohli svým blízkým, vydáte se do rozlehlého světa, kde na vás čeká spousta monster k líhnutí, osedlání a zejména společnému souboji.

V Monster Hunter Stories, jehož demo bylo k dispozici na Gamescomu, jsme si už nemohli zvolit, jakým typem lovce chceme být, místo toho jsme totiž hráli rovnou za jezdce. Na první pohled hra kladla veliký důraz na příběh, který je ve standardní sérii spíše doplňkem nežli hlavní náplní. Po vytvoření postavy a odehrání úvodu hry se nám otevřela možnost prozkoumávat svět, který hra nabízí.


V rámci dema jsme mohli prozkoumat samotnou vesnici, ve které jsou kromě příbytků i trhy, stáje s monstry a spousta sympatických lidí, kteří jsou vždy připraveni k dialogu. Mimo vesnici jsme osedlali naše monstrum a prozkoumávali širé pláně a jeskyně, které ukrývaly spoustu předmětů, jako jsou bylinky pro doplnění zdraví či různá vejce, jejichž krádeží se následně může ve vaší péči vylíhnout další z desítky různorodých monster.

V plné hře bude možné komplexně upravovat samotná monstra, kdy za splnění určitých podmínek můžete odemknout a probudit jejich skryté schopnosti a statistiky. Díky tomu si budete moci svého parťáka vylepšovat dle vašeho vkusu a přizpůsobit jeho schopnosti ke stylu hraní, který vám vyhovuje nejvíce.

Monster Hunter Stories je první dílem, který namísto pro sérii klasického soubojového systému využívá systém nový – tahový. Ten funguje na principu kámen-nůžky-papír. Každý protivník má předpoklady k využití jednoho ze tří dostupných typů útoků – síla, rychlost nebo technika. Každý z těchto aspektů je účinnější či zranitelnější vůči jinému. Síla přebíjí rychlost, rychlost techniku a technika sílu. Jakožto zkušený hráč se musíte rozhodnout pro zvolení vhodného útoku, a to jak za sebe, tak i za vaše monstrum, které útočí s vámi.

Na účinnost útoku má i vliv typ zbraně, který si zvolíte. Pro zneškodnění nepřátel tak budete muset volit různé kombinace pro docílení nejlepšího efektu. Během soubojů se vám zároveň naplňuje váš magický „Kinship Stone“, který můžete při jeho celém naplnění využít pro spojení sil v boji s vašim monsterem. To vám kromě zvýšení efektivnosti útoků umožní využívat i útoky speciální, které dokážou protivníka dostat do kolen.

K dispozici kromě již nastíněné příběhové linie je i spousta vedlejších questů, kde můžete pomáhat sousedům, hledat různé vejce, bylinky či zneškodňovat problematická monstra, výměnou za kýžené předměty, jež vám zadavatelé úkolů nabídnou. Nudit se tudíž zaručeně nebudete.

Už z dema jsme mohli vycítit, že je hra je narvaná zábavným a návykovým obsahem. Jak skrze hlavní příběhovou linii, tak i vedlejší questy nám slibuje desítky hodin zábavy, která jen tak neomrzí. Samotná demoverze trvala téměř 60 minut, které uplynuly jako voda, a to jsme prozkoumali pouze nepatrný zlomek herního světa.

Zaměření na příběh nás také v tomto spin-offu velice zaujalo a neváháme tvrdit, že aspiruje na nejzajímavější dobrodružství za celou historii Monster Hunter série. Pokud se vám tudíž z nějakého důvodu doma na vaši konzoli práší, tak Monster Hunter Stories vám bezpochyby dokáže, že tento handheld s esy v rukávu zdaleka neskončil. Hra vychází 8. září exkluzivně na handheldy z rodiny Nintendo 3DS.

Čtěte také: GC17: Call of Duty: WW2 přišlo s novým herním módem. A hraje se skvěle

Zdroj:

Vlastní

Extremistický konzolista, Nintendo maniak a weeaboo se slabostí pro kočičí donuty. Fanoušek veškerých technologii, utápějící se ve virtuální realitě a přeborník v negramotnosti. Potvrzeno diktátorem Trananasem.
Facebook komentáře