Jak měl skončit Half-Life 2: Episode 3? Hlavní scenárista zveřejnil příběh hry

V hlavní roli Gertruda Fremontová a hořký konec

Konečně můžeme schovat pochodně a nabroušené vidle – několikaletý hon na zakončení příběhu Half-Life 2 je u konce. Svým způsobem. Záleží na tom, zda návrh scenáristy Marca Laidlawa s pozměněnými jmény dokážete považovat za kánonickou součást příběhu. I tak jde o velice zajímavé čtení.

Bývalý scénárista Valve totiž během zmatečného Gamescomu vydal na svém blogu poměrně nenápadný článek. Epistle 3 by asi běžného čtenáře okamžitě nezaujal, pro hráče žadonící o další Half-Life to byl ale více než jasný signál – Gordon Freeman se konečně vrátil.

A vlastně nevrátil. Jen pozdravuje své fanoušky skrze dopis, v němž retrospektivně vypráví své zážitky z nikdy nevydaného pokračování Half-Life, a zároveň se omlouvá za tak dlouhou odmlku. Laidlaw pro jistotu také pozměnil všechna jména, aby se vyhnul případným problémům s Valve. Hlavním protagonistou je tedy Gertruda Fremontová, pomáhá jí drsňák Alex Vaunt a společně hledají loď zvanou Hyperborea.

Marc Laidlaw Half-Life 3


Hyperborea je tedy ve skutečnosti loď Borealis (od vědecké asociace zvané Aperture Science, mrk mrk), kam měli Gordon Freeman, Alyx Vance a členové odboje zamířit. Záhadné plavidlo se nacházelo na Antarktidě a mělo nabídnout naději, jak skoncovat s hlavními záporáky. Po smrti Eliho Vance byly členové odboje značně demoralizovaní, mocná zbraň na jejich straně by mohla proto konečně zvrátit občanskou válku v jejich prospěch.

Místo ní ale hlavní dvojka našla obrovskou základnu plnou vojáků Combine, kde po několika hutných přestřelkách a hrátkách s Gravity Gunem zjistila, že souřadnice nenaznačují polohu plavidla, nýbrž její přílet. Borealis byla totiž mocná mimozemská loď, která uměla cestovat prostorem i časem (od pašáku z Aperture Science bychom nečekali nic menšího).

Ještě před invazí na Zem byla loď v rukou vědců, ti ji během zoufalé situaci poslali na Antarktidu – prostorem i časem. Borealis nedokázal cestovat oběma rovinami naráz, dostal se do nekonečné smyčky a neustále se v konečné destinaci objevoval, mizel a navštěvoval jiné světy i celé dimenze, aniž by dokázal plnohodnotně přistát. Jediná možnost, jak se na loď dostat, bylo počkat na vzácný moment, až se zcela zhmotnil do fyzické podoby, a rychle se na něj nalodit.

To byl plán jak Combine, tak Gordona a Alyx, ti ovšem během jedné ze šarvátek skončili ve vězení. Tam se potkali nejen s deprimovaným a ustrašeným klonem někdejšího nepřítele, doktora Wallace Breena, kterému ukončili trápení, ale našli především s Judith Mossman – manipulativní vědkyni a někdejší asistentku Eliho Vance, která je navedla na Antarktidu. Alyx ji vinila ze smrti jejího otce, Judith argumentovala zase tím, že musela hrát na obě strany coby dvojitá agentka, pakliže měli mít šanci porazit Combine. Spor se nakonec odložil na později a hlavní protagonisté dali dohromady plán, jak se nalodit na Borealis.

Half-Life 2 Borealis


Přestože museli obětovat několik svých bratrů ve zbrani v jedné z největších bitev, kterou kdy zažili, nakonec se jim podařilo se dostat na záhadnou loď. Tam zjistili okolnosti zoufalého úprku časoprostorem i možnosti, jak s lodí naložit. A tam došlo k dalšímu problému – zatímco Judith chtěla Borealis teleportovat k odboji, aby ji spřátelení vědci mohli pořádně prozkoumat a využít poznatky pro vývoj nových zbraní, Alyx chtěla zaútočit na hlavní základnu Combine a skoncovat s válkou, která jí sebrala rodinu i přátele.

Rozepře nabrala takových výšin, že Alyx nakonec sáhla po té nejradikálnější možnosti – zastřelila Judith. Tím jí i Gordonovi zbyla jediná možnost a pomalu se chystali na sebevražedný nálet na domovskou základnu Combine. Chvilku před zničením lodi se ale objevil G-Man, záhadný kravaťák, který se objevoval v těch nejvypjatějších momentech příběhu jen proto, aby jej celý zamotal. Ani tahle situace nebyla výjimkou – tentokrát totiž nemluvil na Gordona, ale na Alyx, která záhadnou entitu naposledy potkala během incidentu v Black Mese.

„Pojď se mnou. Jsou místa, kde musíme být, a věci, které musíme vykonat,“ řekl G-man a Alyx jej poslušně následovala do nekonečného časoprostoru. Freeman tak zůstal sám na lodi, která se řítila k vlastní zkáze. Na chvilku ho zaslepila oslnivá záře a zahlédl Dysonovu sféru – megakonstrukci, jejíž úkolem bylo sbírat energii z planet. V tu chvíli si uvědomil, jak byl jejich boj marný. V hlavě mu problikla vize, jak se Borealis, jejich nejsilnější zbraň, rozpadá v sérii výbuchů, aniž by sféře nebo základně Combine jakkoliv uškodila. Mohl jen stát a čekat, až i z jeho těla zůstane jen bezvýznamný prach.


Jen chviličku před výbuchem ale Gordona zachránila vyšší moc. Nebyl to ovšem G-man, nýbrž mimozemští Vortigaunti, kteří po něm sáhli skrze portál a vytáhli překvapeného vědce do své reality. Freeman tak nebyl svědkem posledních momentů Borealis, tedy jeho exploze, která se měla stát symbolem beznadějného boje proti mnohem mocnějšímu nepříteli. Ale byl v bezpečí. Na jak dlouho? Na to nám už asi nikdo neodpoví. Příběh Gordona Freemana totiž skončil.

A tady to máte. Jak naznačil Marc Laidlaw před měsíci, Half-Life 3 by skončil velkým cliffhangerem a žízeň hráčů po dalším díle by tím rozhodně neustal. V závěrečném odstavci dopisu Marc Laidlaw promítá nad tím, co pro něj vůbec znamená Valve. Přestože v duchu stále věří, že příběh Gordona Freeman stále není u konce a že vývojáři v budoucnu nějakým způsobem naloží se značkou Half-Life, jeho někdejší působiště mu už přijde cizí. Z Valve už odešla řada jeho přátel a sám nepoznává většinu tváří, které nyní pracují ve studiu, a málokdo si vzpomene na jeho práci. Nová vize firmy byla zřejmě důvodem, proč z nakonec odešel.

Se svým článkem pochopitelně vyvolal vlnu zájmu, jeho stránky byly kvůli náporu hráčů chvilku nedostupné. Vydání třetí epizody nebo dalšího Half-Life ale jeho příběh již neovlivní. Přeci jen Laidlaw u Valve již delší dobu nepracuje a vzhledem k oznámení Artifact se studio hýbe jiným směrem. V samotném závěru svého článku se loučí za Gordona Freemana s fanoušky se slovy, že už o něm zřejmě nikdy neuslyší. Tohle byla jeho poslední epizoda.

Čtěte také: GC17: Češi opět bodují. Stali se mistry světa v Hearthstone Global Games

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.
Facebook komentáře