Komunitní služba Steam Greenlight brzy skončí. Vystřídá ho dražší Steam Direct

Podivné simulátory mají utrum

Valve oznámilo, že od letošního jara nahradí komunitní službu Steam Greenlight nový placený systém – Steam Direct. Tato zpráva rozhořčila především mnoho indie vývojářů, důvod vás zřejmě nepřekvapí. Vadí jim nové poplatky.

Zatímco u Steam Greenlightu stačilo zaplatit jednorázový poplatek a následně nahrát libovolný počet herních profilů na schvalovací stránku, kde si titul vzala na paškál tamější komunita hráčů, u nové služby musíte zvlášť platit za každou hru – a pravděpodobně i více.

Jednorázový vstup do Greenlightu momentálně stojí 100 dolarů, poplatek do Directu se může vyšplhat až na 50x vyšší částku. Valve sdělilo, že se cena bude pohybovat v rozmezí mezi 100 a 5 000 dolary. Naštěstí dobře výdělečným hrám by se měl poplatek navrátit.

Za přechod na nový model přidávání titulů do katalogu můžou podle Valve především „hry, který na Steam nepatří“. Jde zejména o kousky, které se téměř neprodávají, nikdy neukončily Early Access anebo se na Steam dostaly pouze z recese. Nutno podotknout, že vývojáři v Directu nebudou potřebovat přízeň fanoušků – prostě si zaplatí flek v internetovém obchodě.

Není žádným tajemstvím, že se Greenlight v posledních letech potýkal s obrovským návalem malých her. Mnohé z nich měly pochybnou kvalitu, případně kopírovaly cizí práci. Valve ovšem do schvalovacího procesu moc nezasahovalo a ani se komunitní službu nesnažil urychlit, což je také důvod, proč se stal terčem ostré kritiky ze strany hráčů i vývojářů.

Valve tedy doufá, že se tímto způsobem se dostanou na jejich obchodní platformu pouze plnohodnotné hry a žádné frašky, jako tomu mnohdy bylo doposud. Steam Direct nahradí Steam Greenlight během jara 2017.

Čtěte také: Jak by mohl vypadat nový Steam? Podívejte se na ukázky

Tom Mlejnek
Jím šmakulády, píšu o hrách a mám hustou kočku.
Facebook komentáře