Feedbacker: Animefest 2016

I letos jsme k Animefestu dali dohromady nejen dojmy redaktorů, ale i samotných návštěvníků.

Po reportáži od Adély a Shio ze SkillCraftu tu opět máme feedbacker. Vzhledem k tomu, kolik dojmů, zážitků a minirecenzí k nám dorazilo, možná se dočkáte i dalšího článku. Jak se zdá, Animefest 2016 u návštěvníků jednoznačně zabodoval.

A největší taháky letošního ročníku? Rozšíření prostorů o jednu celou halu, svatá trojice heren, živé streamování z rotundy a v neposlední řadě i přednášky, cosplaye a soutěže. Animefest byl jednoduše skvělý, ale to už vám řeknou samotní respondenti.

wolfen a date a live animefest

Nácek z nového Wolfensteina a Kurumi z Date A Live k sobě sedí docela hezky!


Tran: Já vím, psal jsem to na Twitter, Facebook, hlásil do sousedství skrze okapy a pořvával na spolubydlícího ze spaní, ale pro jistotu se emočně vyleju i sem. Letošní Animefest byl nejlepší tuzemskou akcí, na které jsem byl. Jak po stránce organizační, tak programové.

Otevřením nové haly pro stánky organizátoři nemilosrdně odstranili největší bolístku loňského roku – letos byly chodby rotundy krásně průchozí a cesta z jednoho konce budovy na druhou už netrvala čtvrt hodiny. Neméně potěšila i přítomnost stánků s autentickým asijským jídlem a rozšíření herní sekce o dvě nová pařanská doupata.

Retroherna se stala famózní animefestí baštou pro diskuze se čtenáři a fanoušky, sama o sobě ale vystavenými artefakty z dřevních dob dokázala návštěvníky přikovat ke krychlovitým monitorům. Duck Hunt a Bulánci? Jasné hity tohoto měsíce.

Herní a youtuberské akce se můžou od brněnských otaku učit. Při vší úctě ke všem CraftConům, Utuberingům, For Games i 4Fans, jste taky fajn akce, ale Animefest dosahuje mezinárodních kvalit a nabídl zdaleka nejpestřejší a nejzajímavější náplň na celý víkend. A člověk by si hodně přál, aby trval déle.

Povídal bych dál a dál i o živém vysílání z přeplněné rotundy, skvělých cosplayech a hodinách tlachání se starými známými na trávníku, ale to si už nechám na vlastní blog. Gratulace organizátorům k obsazení pomyslného trůnu českých herních a poloherních akcí a klobouk dolů za precizní a tvrdou práci.

dota 2animefest cosplay

Phantom Assassin (Dota 2): Kentaro CosplayArt


ShinySamotný Animefest 2016 společně s jeho expanzí o obří prostory na výstavišti měl letos, alespoň z mého úhlu pohledu, hodně navrch. Organizace prostorů pro stánky, stoly u bufetů byla naprosto bezproblémová, sály na přednášky krásně regulérně provětrané a záchody ode mě taktéž získaly pár pozitivních bodů za uspokojivý dostatek toaletního papíru.

Jediná věc, která mě tak vrtala hlavou, byl „karaoke stánek“. Občas mi to příšerné skřehotání ničilo požitek z animefestní atmosféry. Když se jen tak odpoledne procházíte po výstavišti, kocháte se cosplayery a najednou slyšíte bandu holek křiklavě „zpívat“ Metallicu. Né, děkuji. Ovšem to by z té negativní stránky bylo asi vše, Animefest jsem ji užil na 100 % a děkuji všem, kteří se na něm jakkoliv podíleli.

Autistické Kuře (Jinou přezdívku jsem neobdržel, pozn. red.): Letošní Animefest byl rozhodně nejlepší ze všech ročníků, které jsem navštívil. Nejvíce času jsem strávil u stánků s tričky, figurkami a dalšími aartefakty, které bych jako pravý weaboo nejradši skoupil a vystavil na poličce či v šatníku.

Za největší mínus nemůžou organizátoři, ale lidi nabízející free hugy – letos jich bylo fakt moc a přejít nádvoří z jedné strany na druhou bez jediného objetí byl nadlidský úkol. Nejsem asociál, jen to bylo po padesáté už otravné.

robert waschka animefest

Dům rytířských ctností a jejich workshop.


Feeley: Naprostá bomba. Běžně jsem do této chvíle navštěvoval jen Adviky, dokud mě jistý Trananas nepřekecal, abych vyzkoušel jinou otaku akci. A teda, úplně mi ten festival převrátil hodnoty. Animefest je jiný level.

Zatímco přednášky na jiných akcích byly většinou nijaké a nikdo jejich kvalitu nekontroloval, v Brně jsem měl pocit, že se tématů chopili lidé, kteří mu doopravdy rozuměli. Místo směsice informací, nasbíraných z internetu, jsem se tak častokrát dočkal zajímavých poznatků i dojmů samotného přednášejícího. Jak říkám, jiná úroveň.

Strašně mě překvapila i celofestivalová hra s náramky. Pro mě to byla úplná novinka a nepamatuju si, že bych o něčem podobném někde slyšel. A už vůbec jsem nečekal, že bude mít na konci akce i nějakou dohru. Na jednu stranu jsem viděl v organizátorech zcela seriózní lidi, na druhou stranu ale nemůžu upřít jejich hravost a kreativitu.

Nejvíce mě kromě přednášek bavily herny, spoustu tamějších titulů jsem neznal a značně mi ta zkušenost rozšířila obzory. neměl bych co vytknout snad jen vyjma kavárny v rotundě, kde jsem čekal na objednání i čas víc než půl hodiny. Ale to už je maličkost.

eevee animefest

Je z čeho vybírat! Eevee a její evoluce v podání kolektivu cosplayerek (odkaz k obrázku).


Jan Hiiro Kadleček: Chvilku jsem přemýšlel, jestli doprovodit svou sestřičku na pražský Utubering, nebo se stavit právě na Animefest. Moje láska k anime ale byla nakonec silnější. Zatímco sestra trčela ve frontě na podpisy, já zažil krásný víkend ve společnosti lidí se stejnými zájmy.

Animefest je prostě komunitní akce jako vyšitá. Neustále jsem se potkával s kamarády, které jsem buď dlouho neviděl, nebo je znal jen z Facebooku. Společně jsme chodili na přednášky, pařili v hernách Mortal Kombat nebo se prali o poslední kousky zboží na stáncích.

Nejvíce mě uchvátil cosplay soutěž, stát tu šílenou frontu se rozhodně vyplatilo. V cosplay debutu jsem nemohl věřit vlastním očím, že by nováčci měli tak fantastické kostýmy, ovšem hlavní soutěž ukázal, že Češi nejsou žádní žabaři. Paladin z Heroesů, Crusader z Diabla,… tito dva se nemusí stydět ani v zahraničí.

Tereza Vilíková: Původně jsem na Animefest šla docela nedobrovolně jako doprovod kamarádce, která potřebovala pomoct s cosplayerskými věcmi, ale už před vstupem na výstaviště na mě dýchla exotická atmosféra a po vstupu do areálu jsem přestávala litovat. I když jsem doteď nesledovala anime, Animefest mě navnadil natolik, že začnu.

Bála jsem se, že se budu ve společnosti zcela neznámých lidí nudit, ale nakonec jsem se jich nemohla nabažit. Všichni byli přátelští a příjemně upovídaní. Ani jsem neměla čas se nudit. Když jsem nepomáhala s cosplayem, procházela jsem si haly s pro mě neznámým zbožím a opatrně nakukovala přes rameno hráčům v hernách, až jsem nakonec taky skončila před televizí až do noci. Pro mě byl Animefest výjimečný zážitek a důvod se na něj vrátit i příště.

Za fotky do článku děkujeme Butrix Production!

Čtěte také: Reportáž: Animefest 2016
Čtěte také: Reportáž: Animefest 2016 podle SkillCraftu (Shio)

Zdroj:

Vlastní

Viet Tran
Editor in chief portálu SkillZone.cz, weeaboo, Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. E-mail: tran@skillzone.cz, Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz
Facebook komentáře