Závislost na hrách? Možná bude oficiálně zařazena na seznam nemocí

No dobře, to Stardew Valley trošku omezíme

Závislost na hrách se zřejmě oficiálně stane nemocí. Alespoň to chce schválit Světová zdravotnická organizace, píše server iRozhlas.cz s odkazem na prosincové vydání vědeckého časopisu New Scientist. Podle definice má jít o lidi, „kteří nadřazují hraní her nad jejich ostatní životní zájmy“ a způsobuje to u nich negativní dopady.

Jasně, jistě každý z nás alespoň jednou zažil propařenou noc, která skončila slepenýma očima a pěnou u pusy (a uspokojivým pocitem, že jste dojeli kampaň nějakého povedeného RPG). Pokud tyhle noční seance absolvujete jen nárazově, nemusíte se hned bát nálepky pacienta.

Aby se nadměrné hraní her dalo označit za problematické, musí trvat nejméně rok s určitou pravidelností. Podle návrhu se závislost na hrách stává rizikovým tehdy, kdy se uživatelé až příliš ponoří do paření a potlačují či zanedbávají nejen zdravotní, ale také sociální potřeby.


Diagnózu si zdravotníci vypůjčili z jiných forem závislosti. Pakliže hráč dlouhodobě zapomíná jíst a pít, brát léky či se zavírá před svými známými i zbytkem světa, aby mohl nerušeně hrát, už se dá mluvit o symptomech. Stejně tak se berou v potaz dopady na ekonomiku člověka a jeho rodiny a sociální vliv (jestli přichází o přátele nebo se mu rozpadá manželství). Potom tu jsou také dopady zdravotní.

„Zásadním kritériem bude muset být právě klinický pohled, zda reálně dochází k újmě,” řekl pro iRozhlas Michal Mirovský, adiktolog a přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK. „To by mělo ukázat rozdíl mezi rekreačními hráči a lidmi, u kterých problém je závažný,” dodal si.

Samotná lékařská obec i Světová zdravotnická organizace dlouho debatovala, zda by různé technologické závislosti (jako závislost na internetu nebo na mobilních telefonech) měly být chápány jako nemoci a poruchy. Například podle amerického psychiatra Allena Francese z Duke University způsobí takový krok jen to, že obrovské množství rekreačních hráčů bez vážné poruchy bude zbytečně léčeno.

Čtěte také: Zemřel Jim French, hlas Elder Titana z Dota 2 a otce Grigoriho z Half-Life 2

Viet Tran
Editor in chief portálu SkillZone.cz, weeaboo, Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. E-mail: tran@skillzone.cz, Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz

Komentovat příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.Požadovaná pole jsou označena *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.