Valve smazal ze Steamu autora hry, v níž se střílelo do studentů. Kradl materiály, vracel se pod jinými jmény

Ruští trollové v akci

Active Shooter byla hra již od začátku připravena na pořádné problémy. Souboj střelce ve škole a zásahového týmu rozhodně není téma, které by ve Spojených státech prošlo bez povšimnutí. Hra pochopitelně ze Steamu zmizela, avšak důvod jejího odstranění není tak přímočarý.

Již na první pohled je zřejmě jasné, že hra díky svému tématu vyvolá bouřlivou diskuzi, obzvlášť po nedávných incidentech na amerických školách. Samotný obsah kontroverzního titulu ale tentokrát nehrál vůbec roli, jak by se mohlo zdát – Valve zakročil z jiného důvodu.

Za tvorbou a vydáním Active Shooter totiž stojí jediná osoba – Ata Berdiyev. Rus žijící v Americe má s tvorbou pofidérních her dost zkušeností, ze Steamu byl již dříve zabanován kvůli tvorbě her plných nelicencovaného obsahu a špatné kvality.

„Ata je troll s historií podvádění zákazníků, vydáváním nelicencovaného materiálu a manipulace s recenzemi. Jeho návrat pod novými jmény vyšel na světlo až během našeho vyšetřování kontroverze kolem jeho nového titulu. Nebudeme pracovat s lidmi, kteří se takto chovají vůči zákazníkům nebo Valve,“ vysvětlili provozovatelé Steamu.

Vyhozením Berdiyeva ze Steamu ale vyšetřování neskončilo. Valve slíbilo, že se brzy dočkáme změn v pravidlech pro vývojáře a vydavatele. Minimálně služba Steam Direct si projde pořádnými úpravami, které jsou již delší dobu potřeba.

Čtěte také: Demoliční závody Wreckfest brzy opustí early access. Dočká se i vydání na konzolích

Active Shooter Game

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.