fbpx

První vlaštovky z CESu. AMD představilo své plány pro rok 2018

Je libo Intel s přílohou od AMD?

Není tomu ani týden, co se na svět dostala zpráva o hrozbách Meltdown a Spectre. Výrobci procesorů se zatím snaží uklidňovat zbytek světa, že se nic neděje, a raději se připravili na veletrh CES. Hlavně AMD se snaží obavy rozptýlit smělými plány na rok 2018.

Hlavním zájmem červeného týmu jsou nyní procesory Ryzen. Výrobce s nimi vloni zaznamenal pořádný úspěch a chce na něj navázat i v dohledné době. V druhé polovině letošního roku se tak dočkáme vylepšené architektury Zen+, která svůj výrobní proces zmenší ze 14 na 12 nm. Hned příští rok se zase dočkáme Zen 2, tentokrát na pouhých 7 nm.

Podobný upgrade očekává i grafiky na architektuře Vega. AMD výrobní proces opět zmenší na 7 nm, avšak nových karet se jen tak nedočkáme. Vylepšená technologie nejdříve zamíří na trh určený pro deep learning a k nám se dostane až mnohem později. Výrobce si od obou změn slibuje kromě zlepšení výkonu i lepší chlazení, což sebou přinese i vyšší frekvence.

Největší překvapení ale nepochází přímo z dílen AMD. Jak jsme již dříve avizovali, Intel do svých nových mobilních čipů přidal grafiky řady Vega. Jedná se o procesory 8. generace řady i7 a i5, které nejenže obsahují čip od AMD, zároveň mají přibalenou i integrovanou grafiku Intelu.

Výrobci tímto krokem chtějí zajistit nejen vysoký výkon, ale také nabídnout další funkce skrze Intel HD Graphics. Výkon na tom taky nevypadá vůbec špatně, podle předběžných testů se AMD vyrovná mobilní verzi GTX 1060. Jen ceny zatím známé nejsou, Intel vydání prvních laptopů a NUCů plánuje až na přelom března a dubna.

Čtěte také: NVIDIA odhalila herní monitory BFGD. Nabízejí 65 palců, 4K rozlišení i 120Hz obnovovací frekvenci

Intel AMD procesor

Nemožné se stalo skutečností. Grafika od AMD je nalevo, procesor Intelu zase napravo.

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.