AMD představilo procesory řady Ryzen 5. Ceny potěší

Hodně muziky za příjemný ranec peněz

AMD představilo svou novou architekturu procesorů minulý měsíc. Vydání 2. března ale zahájilo se třemi typy komponentů, které ale mířily spíše na náročnější uživatele. Pomalu to vypadalo, že se na hráče s trochu hlubší peněženkou zapomnělo.

Rudý tým už delší dobu míří na mainstreamový trh, nyní prezentuje své nejnovější produkty rétorikou, která mluví o co nejvyšším výkonu za příjemnou cenu. Přesně tím je také nově představená řada Ryzen 5, do níž spadají čtyři nové procesory 1400, 1500X, 1600 a 1600X.

První dva v sobě nesou čtyři jádra s osmi vlákny, slabší 1400 kromě nižšího taktu také poloviční cache. Avšak co nemá v síle, to dohání v ceně. Předpokládaná cena pro nejslabší Ryzen 5 je 5 199 Kč, 1500X si nejspíše pořídíme za 5 799 Kč.

Silnější dvojka jsou na tom hodně podobně. Oba mají šest jader a dvanáct vláken, 1600X s rychlejším taktem ale místo větší cache nese podstatně vyšší TDP. Za 1600 si prodejci řeknou 6 599 Kč, za lepší verzi to bude již 7 599 Kč.

Všechny procesory Ryzen 5 budou dostupné 11. dubna. Pokud si nové kusy hardwaru povedou stejně dobře jako jejich tři silnější bratříčci, čeká AMD hodně zajímavý boj s dlouhodobě kralujícím Intelem.

Čtěte také: AMD představilo své procesory Ryzen. Přijdou 2. března

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.