Domů » Články » Realtimová strategie na ovladači? Xboxová verze Ancestors Legacy nás překvapila

Realtimová strategie na ovladači? Xboxová verze Ancestors Legacy nás překvapila

Sice se říká, že jablko nepadá daleko od stromu, ale v případě vývojářů z Destructive Creations tomu tak rozhodně není. Jejich jméno vám pravděpodobně moc neříká, ale každý si určitě vzpomene na jejich první počin Hatred – extrémní a kontroverzní střílečku, která toho ve výsledku tolik nenabídla. Další hra od polských tvůrců, strategie Ancestors Legacy, je úplným opakem ve všech směrech.

Ve zkratce jde o hutné RTS inspirované evropskou historii, v níž si v singleplayeru i multiplayeru zahrajete za čtyři různé národy – vikingy, Anglosasy, germánské bojovníky a západní Slovany. Ač to u strategií takového rázu nebývá tak zvykem, hra kupodivu zamíří i na Xbox One. Na Gamescomu jsme se tedy chopili ovládače a pustili se do jedné z dostupných kampaní v demu.

Ta mě celkem slušně překvapila, a to rovnou po dvou stránkách. První z nich je důraz na historickou přesnost. Jak jsem začal hrát, z úst vývojáře se na mě začala valit jedna velká vlna dějepisu, v níž jsem se naneštěstí asi po první minutě začal topit. Nečekejte absolutní akurátnost s archívy – některé věci holt podléhají hratelnosti – milovníci historie ale snahu vývojářů jistě ocení.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=cIL2fnxKBIE” /]

Ancestors Legacy se hraje jako zmenšená verze bitev ze série Total War. Důraz se zde klade ale na menší čety jednotek než na celé armády. Bez promyšlených taktik, formací, využívaní výhod vyvýšených terénů nebo lesů se tady moc nepohnete a soupeř vás roznese na kopytech. Představte si takové Company of Heroes ve středověku.

První mise byla poměrně obyčejná, chopil jsem se role mocného vikingského hrdiny a mou úlohou bylo se spojit se zbytkem severské armády. O pár bojů, menšího plenění a ničení nepřátelského táboru později byl klid a naši vojáci se konečně usadili.

Idylická chvilka ale dlouho nevydržela, protože hned v další misi jsem se musel pustit do sbíraní jídla pro bratry ve zbrani. Tady nastoupilo druhé překvapení. Hledaní jídla se totiž odehrávalo hluboce za nepřátelskou linií, což znamenalo, že jsem se nesměl nechat chytit. Stealth misi bych ale realtimové strategii vůbec nečekal – jako kdybych hrál úplně jiný titul.

Místy mi tahle pasáž z Ancestors Legacy vzdáleně připomněla staré Commandos nebo Shadow Tactics. Mým nejlepším přítelem byly najednou lesy, keře a vůbec místa, kde jsem dokázal nenápadně schovat malou jednotku záškodníků. Každý krok jsem tedy důkladně naplánoval a případné boje musel řešit rychle, tiše a nemilosrdně.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=vGvksfzwPPw” /]

Jednu věc, kterou je potřebné zmínit, je ovládaní. PC je domovem strategií a myš a klávesnice tu má velkou výhodu. Protože jsme ale hráli verzi pro microsoftí konzoli, používali jsme xboxový ovládač, na kterém je kvůli nedostatku tlačítek ovládaní úplně odlišné. Byla to má první strategie na gamepadu, ale vývojáři si dali záležet a kombinace jednoduchého tutorialu, kruhových menu ve stylu GTA a používaní některých tlačítek jako modifikátorů fungovalo překvapivě dobře.

Ancestors Legacy je už nějaký ten pátek dostupný na PC a můžete si ho koupit na Steamu nebo na GOGu za přijatelných 30 eur. Kromě toho dostal Ancestors Legacy i novou bezplatnou kampaň, ve které si zahrajete ve pěti misích za prvního polského krále Boleslava Chrabrého.

Verze Ancestors Legacy pro Xbox One by měla vyjít někdy ve první čtvrtině 2019. Majitelé Xbox One X sjistě potěší i podpora nativního 4K rozlišení.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=Dl_jZN5cG9I” /]

Source :
Vlastní
X