Zveme vás na Animefest 2018! Co všechno přinese 15. ročník?

Těšte se na pořádnou nálož tematických přednášek, workshopů i turnajů

Ačkoliv jsme především pařani, nemůžeme v sobě potlačit svou slabost pro anime a asijskou kulturu. To je ostatně důvod, proč už několik let pravidelně navštěvujeme brněnský Animefest. Letošní 15. ročník rozhodně nebude výjimkou – už kvůli tomu, kolik novinek a zábavy nás za chvilku čeká. Co všechno přinese třídenní květnový svátek všech otaku? 

Animefest letos oslaví své 15. narozeniny a organizátoři ze sdružení Brněnští otaku si přichystali pořádně napěchovaný program. Od pátku 18. května se můžete těšit na nálož tematických přednášek, workshopů, soutěží i zajímavých doprovodných aktivit. Autoři akce slibují zhruba 200 hodin zábavy pro všechny návštěvníky – fandy anime a mangy, milovníky asijské kultury i kované hráče. Letos se prostory slušně nafoukly a přibyl i další velký přednáškový sál.

Nabídka přednášek je – jako každý rok – více než pestrá. Už v pátek se můžete od Radka Mlčka dozvědět, jak přežít v Tokiu bez naducané peněženky a znalosti japonštiny. Adam Furik si zase na sobotu připravil tutoriál, jak ze sebe neudělat idiota na internetových diskuzích nejen o anime. (Když občas sledujeme hádky ve Sčítání českých a slovenských otaku, někteří diskutující by takový manuál potřebovali, pozn. red.) Později večer pak Tadeáš „Meon“ Jojko naváže tím, jak se mu podařilo zničit českou anime komunitu.

Z nedělní nabídky se osobně těším na výstup od Mishy (a teď nemyslíme jistý youtuberský nádor), která procestovala Vietnam od severu k jihu. Nechybí ani herní přednášky. Osvědčená Jana „Yuffie“ Kilianová se v Rotundě rozpovídá o herních mýtech, Valentýna „Alia“ Sadecká vás zase přivítá na své přednášce o textových RPG. Kompletní program najdete na stránkách Animefestu, kde si můžete pomoct i filtry a najít si tak přednášku dle vašeho gusta.


Nebudete vědět, kam dřív skočit

Samozřejmě nebudou chybět ani poučné workshopy pro začínající cosplayery i fanoušky bojového umění. Coby RPGčkaři máme v hledáčku Stan bojovníků. Pokud budete mít v sobotu něco času, určitě se stavte – dostanete přednášku o šermu v Kingdom Come i pár užitečných rad pro zaklínačské zelenáče. Samo sebou se dočkáte i japonských bojových umění, ať tu nemluvíme jen o hrách.

Pro ty, co se radši baví jen pasivně, organizátoři přichystali i promítání několika letošních anime ve spolupráci se streamovací službou Crunchyroll. Za sebe můžeme doporučit Vzdálenější než vesmír (Sora jori mo tói bašo), Čarodějovu nevěstu (Mahócukai no jome) či film Tvůj hlas (Kimi no koe o todoketai). Samozřejmě se toho bude promítat mnohem více, jak se můžete dočíst v programu.

Cosplay soutěž je takovou animefestí stálicí a každý rok jde o zábavnou podívanou. Letošní vítěz bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodní soutěži European Cosplay Gathering v rámci červencového pařížského festivalu Japan Expo 2018. Cosplay debut proběhne v sobotu dopoledne, hlavní cosplay soutěž pak v 15:30. Přijdou také zahraniční cosplayeři z Francie, Švédska i Japonska. Jelikož Rotunda není nafukovací, celá přehlídka se bude streamovat do haly A1.

Výtvarně založené návštěvníky jistě potěší Artist Alley, kde se mohou potkat se svými oblíbenými kreslíři, poznat zcela nové či jen obdivovat jejich vystavené výtvory. Programovou stálici tvoří i soutěžní AMV, přičemž letos bude o cenu bojovat hned 15 videí. O tom, kdo si odnese Totora, rozhodne opět hlasování diváků. Soutěží je celkově letos více než dost, ať už jde o konzolová klání či turnaje v šermu v doprovodném programu.


A co čeká hráče?

Nad rámec přednášek a workshopů, o kterých jsme psali výše, se pařani mohou těšit i na „tradičnější aktivity“. Jako vždy si můžete chillnout v herním koutku LanCraft, kde vás čekají herní mašiny, konzole i virtuální realita. Kompetitivně založení pařani se mohou těšit i na turnaje o hodnotné herní i neherní ceny.

Nostalgici mohou zase navštívit muzeum her, na samozvané hrdiny zase čekají stoly na dračák. Na své si přijdou i fandové deskovek – k dispozici budou jak moderní kusy, tak tradiční japonské hry. Zde bychom rádi upozornili na fakt, že hala A2 pojede nonstop, takže tam můžete hrát až do bezvědomí.

Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Nestihli jsme ani pořádně zabrousit do chystaných komunitních srazů, křestu Vějíře během slavnostního zahájení, letošní bitvy frakcí či sobotní Animefest / AsianStyle afterparty. Je toho prostě tolik, že sami už teď nevíme, kam dřív skočit. Doprovodný program najdete na stránkách akce.

Pokud jedete na Animefest poprvé, jistě vám přijde vhod tento povedený rozcestník s důležitými informacemi. V něm se dozvíte, jak se dostat na brněnské výstaviště, kde složit hlavu či jak se co nejpohodlněji odbavit u vstupu.

Další informace o vstupenkách i speciálních animefestích artefaktech najdete na této stránce, odpovědi na nejčastější otázky zase zde. Nezapomeňte také sledovat facebookové stránky Animefestu pro čerstvé aktualizace. Že nemůžete přijít? Část programu se bude streamovat i na Youtube, takže si užijete alespoň něco z pohodlí domova.

Kdybyste nás náhodou zahlédli, klidně na nás houkněte, rádi s vámi kecneme. A ano, jako každý rok si můžete u nás zasoutěžit o lístky na Animefest. Hodně štěstí!

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz