Domů » Články » Tip na knihu: Artemis

Tip na knihu: Artemis

Dnes pro vás mám knihu od Andyho Weira, kterého určitě znáte díky jeho knize Marťan, která byla zfilmována a strhlo se kolem ní skoro šílenství. U nás byla vydaná v roce 2018 Knižním klubem, spadá do sci-fi thrilleru a jak můžeme předpokládat, opět půjde o příběh, který se odehrává mimo planetu Zemi. Pojďme zlehka nahlédnout, o co v tomto příběhu kráčí. Pohodlně se usaďte, nezapomeňte na čaj a jdeme na to! Vzlétáme na Měsíc! 

Konkrétně do kolonie, která nese název Artemis. Je to menší město založené na bezpečnosti ale pyšní se i jistou svobodou, což v tomto případě znamená, že obyvatelé nejsou omezeni sexuální orientací, počtem partnerů a ani věkem, kdy smí požívat alkoholické nápoje. Naší hlavní hrdinkou je Jazz, mladá dívka, která pracuje jako doručovatelka. Není to příliš dobře placená práce, ale poskytuje ji nedocenitelnou výhodu – možnost tajně si přivydělat. A jaké že je “druhé zaměstnání” Jazz? Pašování ze Země. Jako obyvatelé Měsíce jste vázáni zvláštními pravidly, mezi které mimo jiné patří zákaz kouření doutníků. No a Jazz vám za jistý obnos gempů (to je měsíční měna, která se převádí do tzv. krabek, což je přenosný počítač a také slouží jako platební karta) poskytne možnost si nadále užívat tuto neřest i přes zákaz. 

A jak správně tušíte, jednou k ní přijde nabídka, která je tak neodolatelná, že jí Jazz nemůže odmítnout. Nemůže si ani dovolit přemýšlet nad tím, že by ji odmítla. Splněním by si totiž vydělala opravdu velký obnos gempů a ty rozhodně potřebuje. Kdo by je nepotřeboval, když nepatří k bohaté smetánce, že? Jenže má to háček. A ten háček se samozřejmě ukáže až v momentě, kdy Jazz začne zakázku plnit. Najednou zjišťuje, že tohle není typická zakázka, jaké mívala. Tohle sahá až do vysoké politiky a tím, že do toho vstoupí, na sebe strhne nechtěnou pozornost a půjde jí o život. Co ale málokdo ví je to, že Jazz se vyznačuje opravdu vysokou inteligencí a tu dokáže využít. Takže má plán. Ale jaký, to si budete muset přečíst sami. Přece vám to všechno neprozradím. 

Jazz je hrdinka, která není vyloženě jen sympatická. Spadá spíše do kategorie zlobivých holek, která má ale potenciál to dotáhnout daleko. Je občas možná až příliš drzá, nebere si servítky a jedna taková věc mě poměrně překvapila. Upřímně, nikdy by mě nenapadlo, že zrovna s tímhle se Weir vytasí a je to vyznání hlavní hrdinky. Je muslimské. Ne, nevadí mi to, nemám proti tomu výtky, ale rozhodně mě to překvapilo. Spekulovalo se, že tím chtěl přilákat čtenáře a nejsem si jistá, jestli to byl dobrý tah. Kniha sama o sobě je skvělá, nepotřebovala nic kontroverzního. Jsou v ní, stejně jako v Marťanovi, technické a vědecké pasáže, které jsou zapracované do příběhu s citem. Nijak neruší, naopak jsou příjemnou součástí. Tenhle příběh vás bude podle mého bavit. 

Andy Weir (*1972) je americký spisovatel a softwarový inženýr. Do širokého povědomí se dostal díky své knize Marťan, kterou Ridley Scott v roce 2015 zfilmoval. Celý svůj život zasvětil vědě a technice. Věnoval se oborům jako například relativistická fyzika, orbitální mechanika a dějiny vesmírných letů s lidskou posádkou. Sám se chtěl stát astronautem, ale nakonec se zaměřil na dráhu spisovatele a ve svých publikacích tak zúročil své vědomosti.  

Vydal: Knižní klub, Překlad: Michal Prokop, Formát: 277 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X