Atypical

Je to už nějaký ten pátek, co jsem tenhle seriál viděla a zaujal mě. V roce 2017 představila divákům tento seriál stanice Netflix a pravdou je, že reakce byly rozpačité.

Někdo se nedokázal dodívat, jiní tvrdili, že téma, které zpracovává uchopili tvůrci nešťastně a dalším se tak nějak líbil. Nicméně, tvůrci se pustili do třetí série, která by měla vyjít tento rok. Takže pokud vás tohle téma zaujme, můžete ho zkouknout. Já vám představím první sérii.

Atypical je seriál o autistickém chlapci jménem Sam. Má rád Antarktidu a tučňáky a nejraději by tam žil. Led a samota jsou pro něj v jeho představách ideální. Nemá rád hluk a vše nové, což je tak trochu denní chléb u dospívajících jedinců. Jeho styl fungování a uvažování vykouzlí na tváři diváka nejednou úsměv. Seriál začíná v bodě, kdy Samovi vstoupí do života jedna drobná touha. A to vidět prsa. Jo, ani Samovi se tato touha nevyhnula.

Seriál zachycuje také to, jak se celá rodina vyrovnává s diagnózou Sama a tak se z romantické komedie chvílemi stává rodinné drama. Tyto dva póly se ale netřou, spíš se příjemně prolínají a na diváka to podle mě zafunguje. Sam má vysokofunkční autismus a tvůrci seriálu hezky ukazují, že zpracovává vztahy jako ostatní, jen jinak, než je obvyklé a nijak mu neupírají žít plnohodnotný život. Vlastně ukazují, že to jde.

Celkem vás dojme, když na závěrečný školní ples všichni vyjdou vstříc jeho potřebám a uspořádají tichý mejdan. Ten spočívá v tom, že všichni mají na uších bezdrátová sluchátka. Jedině tak je Sam schopný zvládnout velký večírek. Bez hluku. A je tam více takových milých věcí, které bourají pomyslné bariéry a přesto si zachovávají jistou vážnost. Sam pracuje jako brigádník v obchodě s elektrem a tam se spřátelí s vrstevníkem indického původu. Rozený alfa samec, u kterého vlastně není pořádně jasné, z jakého důvodu na něj ženy tolik letí. Chová se totiž jako pako. Naprosto.

Atypical sděluje věci přímočaře a doslovně. To je typické díky Samovu autismu, díky kterému se sebou Sam vede ustavičné monology. Občas vše působí černobíle, ale to k tomu tak nějak patří. Já vám seriál mohu jen doporučit. Jestli ale čekáte podobného nerda, jako je Sheldon Cooper, tak vám rovnou říkám, že je to hodně jiné. Je to totiž mnohem více uvěřitelné a blízké skutečnosti. Vtipy nejsou tlačeny na sílu, ale tak nějak vycházejí přirozeně ze situací, které jsou typické.

Tvůrcem seriálu i scénáristou je Robia Rashid (Jak jsem poznal vaši matku). Režii mělo pod palcem hned několik lidí a to Seth Gordon (Šéfové na zabití), Michael Patrick Jann (Dirk Gently´s Hlistic Detective Agency). Joe Kessler (Malá Velká Británie) měl na starost i kameru, Ryan Case (Taková moderní rodinka), Silver Tree (Kravaťáci), Geeta Patel (Dead to Me), Wendey Stanzler (Průměrňákovi), Pete Chatmon (Grown-ish) a Ken Whittingham (Grace and Frankie).

Na scénáři dále pracovali: Annabel Oakes (Sirrens), Jen Regan (Nesvá), Theresa Mulligan (Neighbors from Hell), Brian Tanen (Grand Hotel) a Michael Oppenhuizen. Hudbu obstaral Dan Romer (Obludárium).

Atypical, Komedie / Drama / USA / 2017-2019 / 14 h 26 min (Minutáž: 26-38 min)

Epizody:
Season 1: Antarctica, A human Female, Julia Says, A Nice Neutral Smell, That´s My Sweatshirts, The D-Train to Bone Town, I Lost My Poot Meatball, The Silencing Properties of Snow.

Season 2: Juiced, Penguin Cam and Chill, Little Dude and the Lion, Pants on Fire, The Egg Is Pipping, In the Dragon´s Liar, The Smudging, Living at an Angle, Ritual-licious, Ernest Shackleton´s Rules for Survival

Herecké obsazení: Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport, Keir Gilchrist a další

Source :

CSFD, IMDB

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X