fbpx

Batman: The Telltale Series Recenze

Temný rytíř opět povstal a stihl během toho zakopnout

Telltale, úspěšné studio stojící za zpracováním řady seriálových předloh jako The Walking Dead nebo Game of Thrones, se opět pustilo do díla a představilo nám jejich pohled na batmanovské univerzu. Nečekejme ale ledajakého Batmana.

Způsob, jakým se rozhodli Batmana převést do herní podoby, je jeden z nejlepších. Poslední pátá epizoda vyšla 13. prosince a s ní přišel i již měsíc očekávaný konec série. Ten nechává otevřená vrátka dalším pokračováním.

Příběh, který vybralo Telltale pro Batmanovo dobrodružství, je jedním z nejpoutavějších příběhů zpracovaných tímto studiem. Nová verze nepodává rodiče Bruce Wayna jako Josefa a Marii, ale jako Bonnie a Clyde. Brucův otec Thomas ve skutečnosti vůbec nebyl takový filantrop, jak si Bruce vždy myslel, a toho využili hlavní antagonisté hry Children of Arkham. Proti Waynovi je motivuje trest za otcovy hříchy a chtějí, aby syn pykal.


Penguin a Lady Arkham, kteří vedou skupinku záporáků, se snaží navodit vlastní verzi spravedlnosti a zbavit Gothamu škodné v podobě vrcholových zástupců a person gothamské veřejné sféry. Mezi nimi je i starosta Hill spolu s největším gangsterem Gothamu Carmine Falconem.

K této směsce si připočtěte kandidaturu Harveyho Denta do úřadu starosty. Ten našel podporu právě ve Waynovi, který v něm vidí možnost jak dát věci zpět do pořádku. Vše se ovšem otočí o 180 stupňů, když Harvey začne trpět disociativní poruchou identity.

Příběh hráč vidí Brucovýma/Batmanovýma očima. V jeho roli se snažíte přijít na to, co se vlastně děje a odhalit hlavní příčinu událostí. Pět epizod přináší řadu detektivních zvratů, za které by se nemusely stydět ani novodobé thrillery. Hra vám neustále předhazuje různé záporáky, kteří by mohli být kandidáti na hlavního padoucha, a vy stále zjišťujete, že to jsou jen loutky hlavní postavy arkhamského podsvětí.


Dusivá a temná atmosféra Gothamu nemá chybu. Neustále se brodíte mlhou a nevíte, kdo nebo co udeří jako další. Vše podtrhuje vhodně zvolená hudba. Ta funguje jako skvělý doplněk atmosféry navozující a umocňující emoce. Sama o sobě ale nemá velké ambice a vy ji po chvíli vytěsníte z hlavy.

Dalším skvělým elementem je postava Batmana. Ten evokuje Batmana nolanovského střihu. Temné rytíře Gothamu pohybujícího se mezi jemnými nuancemi dobra a zla. Nicméně ani ostatní postavy jsou dobře napsané a těžko bychom hledali nudný charakter.

Telltale se konečně podařilo vytvořit hru bez archetypálně melodramatické postavy, která vás nutí rvát si vlasy z hlavy z jejího jednání. To samé platí i o záporných postavách, kterých si v Batman: Telltale Series užijeme dosyta. Sice máte chuť vidět, jak dostávají od Batmana za vyučenou. Někteří z nich si během jednotlivých dílů procházejí více či méně komplikovaným vývojem, který jen umocňuje složité váhy dobra a zla v Gothamu.


Novinkou ve hře je Connect link. Spojováním různých stop, které najdete na místě činu, vám hra vykreslí přesný sled událostí. Toto chvilkové zpestření vás nechá cítit se jako Sherlock Holmes, a to i přesto, že samotný děj se bez něj obejde. Velký kámen úrazu interaktivních příběhů, tedy quick time eventy, dávkuje studio relativně střídmě a jejich splnění nevyžaduje přílišnou koordinaci nebo rychlost. I tak ale pro perfektní požitek ze hry doporučujeme hrát s gamepadem.

Co hra nahnala na příběhu, ztrácí na technické stránce. Pokud jste sledovali vydání první epizody, určitě jste postřehli řadu lidí s propady FPS i na výkonných herních strojích. Ten naštěstí opravil první patch. My sami jsme se pak dostali do prekérní situace ve čtvrté epizodě, ze které nás nedostala ani nepříliš vstřícná technická podpora. Inu. kdo chce kam…

Příliš se nepovedla ani implementace cloudu. Jejím problémem není funkčnost, ale rychlost. Při ukládání vás hra nenechá procházet v menu. Zkrátka čekáte a zíráte na nápis prosící vás o strpení.

Po příběhově stránce vymazlená adventura ztrácí body kvůli technickému zpracování. Vývojáři z Telltale šli ale hráčům naproti a proto si na Steamu můžete první epizodu Batmana stáhnout zdarma. Sami tak zjistíte, zda vám podání příběhu Temného rytíře očima Telltale vyhovuje. Na odhalení větších optimalizačních chyb to ale nestačí.

Klady

  • Temný příběh
  • Batman samotný
  • Postavy
  • Lepší Quick Time Eventy
  • „Colombo“ mód

Zápory

  • Optimalizace hry
  • Technické potíže
  • Telltale cloud
7

Fajnovka

Adéla Bedanová
Hudební a filmový maniak, dotard a nenapravitelný pesimista milující kočky.