Domů » Články » Batman v černé a bílé

Batman v černé a bílé(5 minuty čtení)

Batman slaví již 80 let a jak jinak to oslavit než pořádným komiksem. Mám tu pro vás takovou menší recenzi komiksové sbírky Batman v černé a bílé, na které se podílela spousta autorů a stojí to opravdu za to.

Pokud nevíte kdo je Batman, pokusím se vám to v krátkosti vysvětlit. Poprvé se tento netopýří muž objevil V Detective Comics #27 a to v květnu 1939. Batman je zvláštní tím, že nemá žádnou super schopnost, je jen super bohatý a umí bojová umění. Takže nad svými protivníky vyhrává pomocí síly a své výbavy. Většina příběhů připomíná klasickou detektivku, akorát místo policie případ vyšetřuje Batman a místo klasických zločinců tu máme nějakého superpadoucha. Batman má i spoustu jiných jmen, jako je třeba The Caped Crusader, The Dark Knight, The Darknight Detective a The World’s Greatest Detective. Jeho příběhy jsou oblíbené po celém světě.

Ale zpět ke komiksu. Pokud mě má paměť neklame, tak je to vůbec poprvé, co u nás vyšla minisérie s původním názvem Batman Black and White. Navíc je tu spousta dalších povídek, které potěší nejednoho fanouška komiksů a troufám si říci, že tato kniha může být i dobrým startovním komikse. Čtenář si zde totiž vybere, co se mu nejvíce líbí, a poté může od daného autora hledat další kousky. Jak už název napovídá, všechny příběhy jsou zde černobílé. To by vás však nemělo odradit. Přece jen, černá a bílá Batmanovi nejvíce sluší a dá vyniknout temnotě, ve které se netopýří muž většinou skrývá.

Jak jsem již zmínil, ve sbírce se nachází všechny čtyři čísla Batman v černé a bílé. Každý sešit z této série měl uzavřený příběh. Tyto čtyři komiksy vyšli v roce 1996 a podíleli se na nich různí autoři. První s názvem Věčné truchlení byl dokonce nominován na Eisnerovu cenu, která se předává na Comic-Conu v San Diegu za kreativní práci pro americký komiks.

Kromě této minisérie, je tu samozřejmě spousta jiných příběhů a je krasně vidět, jak jsou autoři kreativní a co s Batmanem dokáží udělat. Některé příběhy jsou spíše založené na ilustraci, některé zase na scénáři a příběhu. Každý si zde určitě najde ten svůj oblíbený, stejně jako já. Můj oblíbený příběh je Černý a bílý svět od kreslíře Simona Bisleyho, který kreslil například sérii Slaine nebo Lobo, takže ti z vás, kteří ho již znají, určitě ví o jako druh kresby jde. O scénář se pak postaral legendární Neil Gaiman, ten napsal i skvělou komiksovou sérii Sandman a mám rád i jeho knihy Severská mytologie nebo Američtí bohové.

O příběhu povídky nechci moc prozrazovat, ale není to zase až tak klasický komiks a trochu boří čtvrtou stěnu mezi čtenářem a postavami. Navíc je vcelku vtipný a někteří z vás se u něj i trochu zamyslí. Dále bych třeba vypíchl příběh Citlivý občan od Billa Sienkiewicze, který je specifický tím, že příběh rozděluje do co nejvíce malých okýnek. Pamatujete si, co udělal John Wick kvůli psovi? Tak si představte, co asi udělá Batman s otcem kluka, který shodí jeho kočku ze šestého patra.

A to je jen zlomek toho, co vás v knize Batman v černé a bílé čeká. Na knize se podíleli i další autoři jako jsou Jim Lee, Ted McKeever, Matt Wagner, Richard Corben nebo třeba Archie Goodwin a mnoho dalších. Najdete tu vážné i vtipné příběhy, ty ve kterých je Batman tvrďák, ale i takové, kde je z něj citlivá postava. Za mě tedy mohu Batmana v černé a bílé jen doporučit.

Komiks u nás vydává nakladatelství Crew, které bylo tak laskavé a poskytlo výtisk pro tuto recenzi. Pokud si jej chcete zakoupit, můžete tak učinit na jejich e-shopu za cenu 710 Kč, což je za více jak 400 stran s Batmanem skvělá cena.

0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X