Domů » Články » Je to hazard, není to hazard? Belgie i Havaj zkoumá lootboxy ve hrách

Je to hazard, není to hazard? Belgie i Havaj zkoumá lootboxy ve hrách

Je to ale dobře?

Kontroverze s lootboxy ve Star Wars: Battlefront 2 vyústila v takovou kauzu, že se jí začali věnovat i politici. Havajský poslanec i belgický ministr ministr spravedlnosti považují bedničky za kamuflovaný hazard. V Belgii mechaniky lootboxů prošetřuje i tamější herní komise.

Zákonodárce amerického státu Havaj Chris Lee netroškařil a neobvykle uspořádal i tiskovou konferenci, v níž adresoval problém s EA. Battlefront 2 označil za online kasino v kulisách Star Wars, která má z dětí tahat peníze. Novinářům slíbil, že se do věci vloží legislativní cestou a posvítí si na možnosti regulací podobných titulů.

Obdobně na tom je i Belgie, kde tamější ministr spravedlnosti Koen Geens chce omezit nakupování herních balíků v případě, že zákazník dopředu neví, co konkrétně dostane. Belgická herní komise mezitím prošetřuje lootboxy v Battlefrontech 2, k nějaké skálopevné konkluzi, zda jde o hazard či nikoliv, ovšem ještě nedošla. Ve svém reportu ovšem zmiňují i vsázení na e-sportové zápasy, tudíž se evidentně neomezují jen na mikrotransakce.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=_akwfRuL4os” /]


Zde je ovšem na místě zdůraznit, že výše zmíněným politikům nevadí mikrotransakce jako takové, ale to, že jsou hry s implementovanými lootboxy volně dostupné i mladistvým. Jinými slovy stojí za tím, aby tato virtuální kinder vajíčka podléhala jistým regulacím )věkovým či jiným mantinelům), ať už v nich hráči najdou silnou výbavu, nebo jen neškodný kosmetický obsah.

Možná proto bychom byli ještě opatrní s těmi oslavami na sociálních sítích, že politici dají vše do pořádku. Lootboxy samy o sobě nejsou takové zlo v celé řadě her (stačí se mrknout na tituly od Blizzardu), silně ale pochybujeme, že zákonodárci budou jejich obsah jakkoliv rozlišovat. Než však k něčemu dojde, uběhne ještě hodně času. Znáte politiky.

Pomalu se ozývá i laická veřejnost. Ta nešetří ostřejšími soudy na konto her jako takových a volá po přísnějších opatřeních kvůli malým dětem, což je druhá vrstva kauzy, která hráčské komunitě rozhodně nepomáhá.

Čtete také: Další změna. Kvůli kontroverzi s lootboxy je Need for Speed štědřejší

Source :

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X