Domů » Články » Lootboxy jsou nezákonný hazard, rozhodly Belgie i Nizozemí. Vývojáři se musí přizpůsobit

Lootboxy jsou nezákonný hazard, rozhodly Belgie i Nizozemí. Vývojáři se musí přizpůsobit

FIFA 18, Overwatch a CS:GO se zřejmě musí podřídit belgickým zákonům

Virtuální bedny s odměnami se v poslední době staly oblíbeným způsobem, jak vydělávat na (většinou multiplayerovém) titulu i dlouho po vydání. Po nešikovném vydání Star Wars: Battlefront 2 se ale tahle položka stala terčem kritiky, přičemž se přirovnávala rovnou k hazardu. Nyní ale dvě evropské země vzaly obavy za své, prověřily několik mainstreamových titulů a zjistily, že byly oprávněné. S tímto závěrem prohlásily loot boxy na svých územích za nelegální a podnikají kroky pro úplné odstranění jakýchkoliv placených beden z her.

Nizozemský pohled: Země známá pro své tulipány a Horizon: Zero Dawn přišla s tímto rozhodnutím dříve. Nizozemský úřad pro hazard (De Kansspelautoriteit) prověřil lootboxový systém v deseti nejmenovaných populárních hrách a zjistil, že čtyři z nich porušují nizozemský Zákon o sázení a hraní.

Přestupky úřad objevil hned dva. Jednak předměty z beden padají podle určité šance, jednak se s nimi dá obchodovat mimo danou hru a mají tím pádem reálnou tržní hodnotu. Závěr úřadu zní takto: „Nabídka takového typu hazardní hry nizozemským hráčům bez licence je zakázáno.“

Pokud tedy budou herní společnosti trvat na přítomnosti beden ve svých titulech, musí si nejdříve pořídit na nizozemském trhu licenci pro provozování hazardu. Úřad učinil ještě jedno prohlášení, které se netýká obchodu jako takového, ale závislosti na nákupu bedniček: „Na všech lootboxech, které jsme prozkoumali, může vzniknout závislost.“


Belgický pohled: Na rozdíl od Nizozemců se Belgická herní komise podělila nejen o počet, ale i názvy vyšetřovaných titulů. Bylo jich méně než v předchozím případě, a to čtyři. Jedná se o hry, o kterých se v souvislosti s bednami mluvilo nejvíce – Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch, FIFA 18 a samozřejmě proklínaný Star Wars Battlefront 2.

První tři jmenované tituly podle vyšetřování rovněž podléhají Zákonu o hazardním hraní. Battlefront 2 unikl vině jen díky faktu, že EA po svém lootboxovém skandálu bedny ze hry odstranilo, a v průběhu vyšetřování se ve hře tudíž nenacházely. Právě Battlefront 2 ale celé vyšetřování odstartoval.

V Belgii prohlášení učinil sám ministr spravedlnosti Koen Geens. Zbylé tituly jako FIFA 18, Overwatch a CS:GO byly pro výsledky vyšetřování shledány nelegálními a požaduje, aby byly bedny z řečených her kompletně odstraněny. Pokud se tak nestane, vydavatelé „riskují odnětí svobody na dobu až pěti let a pokutu až 800 000 euro“. Dodal, že pokud budou zapleteni nezletilí, trest se může zdvojnásobit.

Právě ona věta o nezletilých je velmi důležitá, neboť dopad na mladé lidi Belgii znepokojuje nejvíc. „Často jsou to právě děti, kdo přichází s takovými systémy do styku, a to nemůžeme dovolit.“ Belgie očividně razí drsnější přístup než Nizozemí, hlavně co se tlaku na samotné vydavatele týká, a je jasné, že to ministr Geens myslí vážně. Tak uvidíme, jak to celé dopadne.

X