fbpx
Domů » Best of 2015: Konzolové hry

Best of 2015: Konzolové hry

A co nejlepšího vyšlo na druhé straně barikády?

Minulý rok přinesl spoustu zajímavých herních počinů, konzole zažily nabitý line-up her a my hráči jsme díky tomu trávili stovky večerů zalezlí v pokojíku u svých krabiček. Od exkluzivit Microsoftu, Sony, ale i Nintenda jsem si zahrál téměř všechny herní skvosty, taktéž mě překvapila nabídka multiplatformních titulů, a mohu směle říci, že všechny hry stály za to!

Rok 2015 nám dal nejlepší konzolové exkluzivity od startu Xbox One a PS4. Jistě, najde se pár nezdařilých titulů, po kterých budu mít ještě mnoho nocí ošklivé noční můry (že ano, Devil´s Third a The Order 1886), ale o tom se teď nebudeme bavit. Z desítek her jsem vybral žebříček TOP 10 konzolových titulů, jenž mě učarovaly, a pokud jste některou z nich nehráli, směle doporučuji.

Rise of the Tomb Raider

Restart série z roku 2013 se dočkal pokračování. Z tajemného ostrova jsme se přenesli na Sibiř, přibyla spousta jeskyní, krypt a hrobek k prozkoumání. Microsoft si pojistil Square Enix časovou exkluzivitou, a tak si prozatím můžeme hrát na sexy archeoložku pouze na konzoli Xbox One, ale koncem ledna se dočká systém Windows. Každopádně Lara dozrála vylepšení od hratelnosti až po grafickou stránku, jednoduše je to čím dál větší kočka.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Zde je důvod velice jednoduchý – umístění Rise of the Tomb Raider můžete brát jako navnadění na PC verzi, jež by měla vyjít již na konci tohoto měsíce. A jak by řekl běžný internetový rýpal – s podporou 4K.


Bloodborne

Tvůrci z From Software vytvořili Bloodborne, exkluzivně pro Sony, na motivy Soul série. Nejeden hráč vzdal hru z neutichající frustrace obtížných soubojů, dlouhých průchodů bez uložení a nejtěžších bossů v historii her. Kdo dohrál Bloodborne do konce, může se považovat za pravého hráče!

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Zatímco s Dark Souls sérii můžeme na našich kompech ještě počítat, Bloodborne s největší pravděpodobností zůstane exkluzivitou na PS4. Podívejte se na trailer níže a budete hned vědět, o co ne-konzolisté přicházejí – o úžasně vymyšlený svět, skvěle nadesignované bosse a jedinečnou výzvu.


Ori and the Blind Forest

Umělecky laděná skákačka vydaná pro Xbox a Windows rozhodně patří do herní knihovny každého hráče. Výjimečný soundtrack a neskonale těžká hratelnost zapůsobila na mnoho hráčů. Po celém světě Ori sklízel mnoho ocenění a jedinou vadou na kráse je absence krabicové verze. Vy byste snad nechtěli krabičku s plackou vystavenou na poličce?

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: No dobrá, na PC už Ori nějaký ten pátek vesele poskakuje, nicméně je na místě poznamenat, že bez ovladače si tu hru pořádně neužijete. Naštěstí mezi PC a konzolovými verzemi jinak neexistují žádné rozdíly, na všech platformách jde o jednu z nejkrásnějších plošinovek i her loňska.


Forza Motorsport 6

V minulém roce jsme se dočkali několika vydařených závodních simulátorů, avšak z hlediska exkluzivních titulů mezi sebou soupeřili pouze Forza 6 a Drive Club. Vítězem se beze sporů stala právě Forza, která je nejlepším poměrem mezi simulátorem a arkádou.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Jednoduše řečeno – závodní hra pro zkušené i nemotorné hráče. Pokud prahnete zajezdit si po virtuálním okruhu a navíc jste Xbox One pozitivní hráči, neváhejte! Na PC mu momentálně může konkurovat jen CARS, Need for Speed letos nezaujal.


Xenoblade Chronicles X

Holdujete JPRG? Koncem roku 2015 vyšlo rovnou ta největší a možná i nejlepší v historii Nintenda Wii U. Megalomanská rozloha světa, až vedle něj i Zaklínač 3 vypadá jako prcek, na poměry Wii U nádherná grafika a obstojný příběh dávají punc nejlepšímu dobrodružství konzolím z rodiny Nintenda. Vřele doporučuji všem majitelům Wii U.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Všechny klady jsou vesměs výše, ale pro jistotu to řekneme ještě jednou – Xenoblade Chronicles X patří zcela určitě do panteonu nejlepších her loňska a rozhodně se nemá vedle PC titulů za co stydět. WiiU po letech konečně ukázalo, že se s ním má počítat.


Halo 5: Guardians

V zástupu všech sequelů má čestné místo i Halo 5. Sice mnozí byli zklamání ne zcela nejlepším příběhem v dějinách Halo universa, délka samotné kampaně mohla být o poznání delší, a tak aspoň vybroušený multiplayer dal za pravdu, že Halo patří k nejlepším multiplayerovým hrám současnosti. Přes vyslovené neduhy se stále vracím do arén za přáteli vybojovat další match a doporučuji nově příchozím majitelům Xbox One.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Loňské multiplayerové střílečky na PC moc neoslnily, přestože měly. Call of Duty se na tomhle poli až tolik neposunul (příběh naopak ano a jen v dobrém), Evolve zase dost propadl. Pokud bychom měli zvolit nejlepší MP střílení s kamarády, zůstává Halo na prvním místě. Závidíme.


Gears Of War Ultimate Edition

Záměrně jsem se chtěl vyhnout všem remasterům, remakum a kolekcím již vydaných titulů. Gears of War jsem umístil z jednoho prostého důvodu. Tahle akční pecka dostála slovu remake! Kompletně přepracovaná grafika, nové filmečky a původní vybroušená hratelnost znamená nezapomenutelnou akční jízdu! Nejlépe si hru užijete v kooperaci s kamarádem a vychlazeným pivem.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Na PC se remaky a remastery objevují mnohem častěji, ne vždy ale přinesou krom nových textur něco navíc. Ultimátní edice GoW by tak mohla sloužit jako dobrý exemplář, jak se takové reinkarnace dělají.


The Legend of Zelda: Majora´s Mask 3D

Kdo podlehl kouzlu systému 3DS, ví, že exkluzivity Nintenda patří k nejoriginálnějším počinům konzolových her. Majora´s Mask je přímé pokračování legendární Ocarina Of Time, tudíž další skvělá Zelda! Hratelnost zůstala stejná a všichni fanoušci mají beztak už dávno dohráno. Pokud pokukujete po 3DSku, tohle by měla být jedna z her, kterou budete chtít hrát a nejlepší hra minulého roku Nintenda 3DS.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Zde slova nestačí, prostě jděte do nejbližšího krámku, kupte si 3DSko (za peníze, které jste získali prodejem své ledviny na černém trhu), přiberte Majora’s Mask a jednoduše hrajte. Jestli jste skuhrali nad tím, jak jsou dnešní hry bez nápadu, přenosná konzole od Nintenda pro vás bude novým útočištěm. A grafiku čert vem, kvůli ní se ke hrám nevracíte.


Until Dawn

Po letech čekání jsme od Sony dostali pozoruhodný filmový horror. Until Dawn byl několikrát odložen a původně měl být vydán pro pohybové ovladače PS Move. Asi lépe, že se tak nestalo, neboť se hra inspirovala hratelností Heavy Rain a Beyond: Two Souls. Nevyspitatelný příběh společně s hutnou atmosférou znamená nejlepší horor loňského roku.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: Tohle je tak trošku jiný horor. Nijak tu nezabíjíte duchy zapšklých babiček ani neutíkáte přes znetvořeným bláznem v ústavu, ale bát se budete i tak. Interaktivních filmů je na PC prostě málo.


Super Mario Maker

Legendární italský instalatér s mexickým knírem (a žijícím v Americe) se vrátil v level makeru. Přáli jste si vytvořit vlastní ulítlé nebo extrémně obtížné levely? No prosím, máte možnost! Jestliže holdujete Mariovi, nabízí se vám jedinečná možnost hrát již hotové levely, vytvořit si vlastní a nebo rovnou nasdílet si ty od kamarádů.

Proč by to mělo zajímat PCčkaře: No dobrá, na PC je editorů hromada, ale udělat z toho hlavní výhodu již tak legendární hry, kde už je třeba hodně hrát na originalitu, aby se po desáté nezajedla, je už umění. A dokud si to na WiiU nevyzkoušíte práci na dotykáči, nebudete vědět, jak je Super Mario Maker intuitivní, plný možností a v neposlední řadě neuvěřitelně zábavný.