Domů » Články » Herní novinky » Best of 2015: RPG

Best of 2015: RPG

Připravte si omluvenku do školy a neschopenku do práce - tato pětice nejlepších RPG loňska vám ukradne stovky hodin života.

Vybrat nejlepší RPG minulého roku bylo pro redakci velice jednoduché. Vlastně asi ani netřeba říkat, kdo vyšel z loňska jako absolutní vítěz, přišlo nám však fér zmínit i tituly, které sedí o na schodech pod trůnem krále role-playingu 2015.

Uplynulý rok byl ve znamení velkých návratů i nostalgických reinkarnací. Je milé, že pokud někomu nesedl epický příběh Zaklínače či obrovský post-apokalyptický svět Falloutu, mohl jednoduše zabrousit do oldschoolově laděných RPG, jako byl Pillars of Eternity. Tak či onak téměř všechny tituly, které níže zmiňujeme, nabízí tak trochu jinou hratelnost, ve všech případech vás však omotají kolem prstu na desítky i stovky hodin.

RPG


Divinity: Original Sin – Enhanced Edition

Normálně bychom sem vylepšené edice již vydaných her asi nepsali, nicméně Divinity: Original Sin si zasloužil výjimku. Vylepšená verze totiž obsahovala tunu obsahu, který udělal z již tak výborného RPG ještě dokonalejším kouskem.

Belgičtí vývojáři z Larian Studios se jednoduše nespokojili s devítkovými hodnoceními a za utržené peníze se rozhodli překopat vše, co se nezdálo jim či samotným hráčům. Výsledkem byl nejen úplně nový dabing, podpora split-screenu a gamepadů a nový mód, ale samozřejmě hodiny a hodiny nového či upraveného obsahu v podobě přepsaného příběhu i subquestů. Takhle se mají dělat reedice.


Shadowrun: Hong Kong

Titul, jenž sice neměl ambice útočit na přední příčky prodejnosti, ale zcela určitě by si je zasloužil. Chvilku jsme přemýšleli, jestli nepatří Shadowrun série spíše do strategické škatulky, nakonec jsme uznali, že oproti třeba podobnému XCOMu se nebálhlubšího příběhu a RPG prvků.

Hong Kong nedělá svým starším bratříčkům ostudu, naopak je překonal téměř ve všech aspektech. Neonem osvětlená čínská metropole ladila oku každému fanouškovi cyberpunku a desítky zajímavých a dobře napsaných questů skopaly nudu do kuličky a spláchla do kanálu. Pokud hledáte netradiční RPG a nevadí vám tahové souboje, nic lepšího v tuto chvíli nenajdete.


Pillars of Eternity

Konečně můžete s klidem odinstalovat Baldur’s Gate, Icewind Dále a další legendy z minulého milénia. Pillars of Eternity je oživlý RPG dinosaurus, který sežral srdce každému fanouškovi oldschoolových RPG. Vše, co jste kdy na nich milovali, Pillars of Eternity nabízí v téměř nepozměněném stavu – jen v modernějším kabátku.

Obsidian Entertainment cílil právě na ně a trefil se bez nějakých problémů do černého. Čest izometrickým RPG skládá nejen velká obtížnost a hromada kombinací kouzel, útoků či samotných členů dobrodružné party, ale i tuna dobře napsaných textů a skvěle promyšlený příběh. To vše prošpikované inovativními nápady a svěžími prvky, které spolehlivě odhání vše, co by smrdělo jakkoliv staromódně a přežitě.


Fallout 4

Velmi očekávaný návrat legendy v uplých modrých kombinézách se sice dočkal několika změn v kořenech RPG, nemění to však nic na tom, že Steam ukazuje přinejmenším dvěma redaktorům něco kolem 100 nahraných hodin. A u této cifry hraní zcela určitě nekončili. Ani po takové době neprozkoumali a neochutnali všechny plody, které radiací zasažená Pustina nabízela.

Oproti předešlým dílům se hra dočkala nového craftingového systému a možnosti budovat osady, což sežralo nejednomu architektovi několik desítek hodin z hráčského jepičího života. Hlavní příběh nezaujal tak moc jako minipříběhy vedlejších postav, prostředí tradičně dokázalo pohltit svou stylizací a systém perků fungoval na jedničku. It’s good to be back.


Zaklínač 3: Divoký hon

Geralt se prosekal až k trůnu RPG her. Příběhová tečka nejen za herní trilogií, ale i knižní ságou, se povedla se vším všudy, a nejeden čtenář Sapkowskiho univerza dosáhl blažené nirvány, stejně jako fanoušci moderních RPG. Zaklínač: Divoký hon byl natolik vypiplaný, že ani nevíme, odkud začít.

Jestli něco definuje Geraltův herní epilog, tak zcela určitě napětím, akcí i dojemnými momenty napěchovaný příběh a obrovský a žijící svět, v němž se celé epické divadlo odehrává. Mikropříběhy zámožných pánů i obyčejné spodiny stálo za to prožívat a byly napsané s otcovskou péčí. Slovanský otisk ve světě i ději jsme si užívali na každém kroku a samotné questy častokrát vycházely z mytologie, která nám není cizí.

A takových tam bylo tolik, že jsme se mnohokrát odklonili od hlavního děje a jednoduše plnili jeden vedlejšák za druhým. Častokrát nás dohnaly i naše dřívější rozhodnutí a my u morálních dilemat tápali, která z možností je tím menším zlem.

Grafika, hudební doprovod, design, dabing, tohle všechno by si zasloužilo vlastní odstavec (v naší recenzi), shrneme to však poslední větou. Zaklínač 3: Divoký hon je nejen jednou z nejlepších RPG loňského roku, ale i novým králem RPG a od této chvíle i měřítkem kvality přicházejících titulů. Tleskáme Polákům za toto mistrovské dílo.


 

 

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X