Domů » Články » Zajímavosti » Andrzej Sapkowski vs CD Projekt RED skončilo remízou aneb šedivý vlk se nažere a červený kardinál zůstane celý

Andrzej Sapkowski vs CD Projekt RED skončilo remízou aneb šedivý vlk se nažere a červený kardinál zůstane celý

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski, autor knižní ságy o zaklínači Geraltovi byl tenkrát trošku naivní.

Odmítl totiž procenta ze zisku, která mu společnost CD Projekt nabízela za práva k vytvoření videohry podle jeho díla. Sapkowski totiž neočekával, že se zabiják monster stane fenoménem a spokojil se s paušální částkou. Za práva na herního Zaklínače tenkrát studio zaplatilo celkem půl milionu korun ve dvou splátkách.

Jenže CD Projekt díky hrám o Geraltovi z Rivie astronomicky zbohatnul, a to se Sapkowskému v říjnu loňského roku přestalo líbit. Požádal tedy vedení, nyní už CD Projektu RED, o dodatečnou kompenzaci s tím, že jakožto autor předlohy by měl být oceněn daleko vyšším obnosem peněz, než jaký si odnesl před lety. A nebyl vůbec skromný.

Požádal totiž vývojáře o částku 60 milionů PLN (360 milionů korun). Jako důvod uvedl, že práva se týkala pouze prvního dílu hry. Firma tento požadavek odmítla s tím, že všechny náležitosti smlouvy byly splněny. Sapkowski tedy nelenil a začal vývojářům mávat článkem polského zákona před obličejem. V něm stojí, že pokud existuje značný rozdíl mezi výdělkem licencovaného díla a částkou, která byla autorovi vyplacena, náleží mu dodatečné peníze.

CD Projekt RED sice nevyplatí celou částku kterou autor žádal, ale v rámci udržení dobrých vztahů přeci jen něco dostane. Spor se obešel bez soudu, díky konečnému vstřícnému kroku firmy. 

X