Domů » Články » První hraní: Deep Rock Galactic je sice v early accessu, kvalitou se ale vyrovná hotové hře

První hraní: Deep Rock Galactic je sice v early accessu, kvalitou se ale vyrovná hotové hře

Vesmírní trpaslíci jdou za kouskem zlata kamkoliv. I do vesmíru

Posedlost trpaslíků dobýváním drahých kovů je pověstná a zřejmě se na tom nezmění nic ani v časech budoucích. V Deep Rock Galactic se stanete členem těžebního bratrstva, které vysílá týmy svých rekrutů na nepřátelské planety přetékající vzácnými nerostnými surovinami. Přímo se nabízí zanořit do jejich ložisek svůj naostřený krumpáč a uzmout bohatství cizích světů. Vše by bylo velmi snadné, nebýt nájezdů místní hladovějící fauny.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=1FaT_khr48U” /]

Nemístná skromnost

Starší ročníky si možná vzpomenou na docela krvavý snímek Hvězdná pěchota s Casperem van Dienem v hlavní roli. Vesmírní mariňáci se pokoušeli porazit agresivní šmejd z vesmíru, který nejvíce připomínal brouky. S podobnou havětí se budete muset vypořádat také v hlubinách vesmírných těles, do nichž se vydáte kutat zlato a další nerosty.

Výtvarníci okořenili místní obyvatelstvo o výraznou čelist, takže fanouškům Vetřelce může pomalu plesat srdíčko. Nenechte se ovšem mýlit, Deep Rock Galactic není akční FPS, jak by se mohlo zdát. Žánrově jde spíše o těžební survival, kde se během jednotlivých misí pokoušíte splnit předem zadané úkoly a s trochou štěstí přežít.

Prozatím nevíme, zda se v titulu Ghost Ship Games objeví náznak hlubšího příběhu, protože po něm zatím není ani stopy. Tvůrci si nechávají dějové eskapády až na konec, protože Deep Rock Galactic je teprve v early accessu, i když velmi dobře hratelné.

Skromnost autorů je do očí bijící, protože hra, která v předběžném přístupu dosahuje takové kvalitativní úrovně, je mnohými vydavateli prezentována na Steamu jako hotový produkt. Titul už sledujeme několik měsíců a opravdu se neuvěřitelně posouvá dopředu. Fanouškovská základna dokonce pracuje na české lokalizaci, jež je téměř hotová, takže si můžete dobývání nerostů užít pěkně v mateřštině.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=OgTWmKFuMZ8″ /]

Vzhůru do podzemí

V dnešním preview se podíváme, co jsou zatím vesmírní trpaslíci za vašich 23 euro schopni nabídnout. Je toho překvapivě docela hodně. Předně narazíte na čtveřici základních charakterů – lehkonohého Scouta, s nímž není radno pobíhat v tunelech bez doprovodu, Drillera schopného prokopat jakoukoliv zeď, Engineera disponující řadou chytrých udělátek a mého favorita Gunnera, který zpraží vše na dohled svým rotačním kulometem. Každé povolání se profiluje jedinečnou výbavou, s jejíž pomocí budete odsekávat drahé kovy a kosit zástupy hmyzoidů.

Volba profese se hodně odvozuje od složení vaší herní skupiny. Nejsilnější stránku Deep Rock Galactic hledejte v návykové kooperaci, v níž se musíte zaměřit na vyrovnanost svého týmu. Dva těžkooděnci v klidu mohou krýt ostatní kopáče zaměřující se na těžbu. Rozhodně je nutné mít v týmu postavu schopnou vystřelit lana na šplhání do méně dostupných prostor. Spoustu času ušetříte, když necháte těžit hlavní surovinu Drillera, zatímco ostatní se budou ohánět krumpáčem jinde. Souhra a rychlost plnění jsou totiž základním stavebním kamenem úspěchu.

Zpomalené jedince totiž semelou opakující se nájezdy tvorů toužících po trpasličím mase. Roje hmyzáků vystupují ze zdí všude kolem vás v enormních počtech a vy se budete muset dost ohánět. Ještě více vám zavaří silnější stvůry doprovázející houfy základních klepetnatců. Jejich jedový dech rozhodně dostatečně zahustí atmosféru.

Naštěstí vás centrála vždy před novým útokem roje upozorní, takže se můžete dostatečně připravit. Za červené krystalky nitra si dokonce můžete povolat zásobovacího bota, v jehož útrobách se schovávají tolik potřebné náboje a granáty. Bez nich se musíte popasovat s agresory pomocí hornického krumpáčku, což pouze oddálí nevyhnutelné – smrt a konec mise.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=MkYgfYxNy5A” /]

Co planeta, to skvost

Jednotlivé výlety do vesmírných krajin si volíte na základě nabídky kontraktů přímo v centrále. Zde se dozvíte základní informace o planetě, bližší popis úkolu (těžba, krádež vetřelčích vajec, eliminace apod.) a výskyt vzácných nerostů. Jasná grafika naznačí úroveň spletitosti jeskynních komplexů, chodeb a hrozícího nebezpečí.

Výskyt residentů podzemních prostor můžete také poupravit, ale s menší hrozbou také obdržíte menší zkušenosti potřebné k přístupu mezi těžařskou smetánku zaručující lukrativnější kontrakty. Po výběru mise a sestavení týmu (pokud jdete dolů sami, doporučujeme vzít Gunnera, vydrží opravdu hodně) se vaše loď zavrtá pod povrch planety.

Každé vesmírné těleso má svou charakteristickou scenérii. Solné jeskyně žhnou rudou září kontrastující s bílými plochami, radioaktivní houby vás uchvátí zelenajícím odérem a oči budou přecházet vegetací prolezlou rostlinné oběžnice. Nerad bych přeháněl, ale takto pěkně zpracovaná kosmická tělesa jsem už dlouho neviděl. Zároveň totiž musíme pochválit vývojáře za rozbitelnost všeho, nač vám padne zrak. Můžete tak hloubit vlastní tunely a zkratky (vzpomínáte na Red Faction?), i když se zapotíte více, než když půjdete nalajnovanou trasou. Každý průchod bude jiný, protože prostředí misí se vytváří genericky.

Chuť navštívit všechna místa trpasličího kosmu ve vás bude vzbuzovat nejen objevitelská touha, ale také pečlivě dávkované odměny. Za plnění misí v jednotlivých regionech jste odměňování specifickými horninami potřebnými k vylepšování výbavy (terminál na základně), ale také hvězdičkami za plnění výzev. Ty potřebujete k otevírání perků, jež usnadní další cesty do zamořených prostor. Větší výdrž, rychlejší vyprazdňování pytlů do sběrného robota, možnost seskakovat z větší výšky či snazší obnova zdraví je dobrá motivace. Nakonec si tak vytvoříte avatara podle svých preferencí – nebojte, také na vizuální vylepšení dojde.

Krok správným směrem

V žádném případě nechci tvrdit, že Deep Rock Galactic je bez chyb. Občas koliduje spojení, jindy se zasekne robot odmítající se vrátit do transportní rakety, čímž skončí mise nezdarem. Ale za necelých sedm stovek dostanete velmi dobře hratelný titul, který si užijete především s kamarády v kooperaci.

Na druhou stranu ani sólový režim v doprovodu podpůrného droida není úplně k zahození. Po čase sice hrozí určitá repetitivnost, ale se správným dávkováním (jedna dvě mise denně) se z titulu Ghost Ship Games může stát váš relaxační evergreen po návratu domů z práce či školy.

Navíc tvůrci přidávají kontinuálně nový obsah a odbourávají jednu chybu za druhou, takže o překvapení nemusí být nouze. Naposledy se objevily modifikátory misí, v nichž pobíháte bez štítů nebo čelíte častějším výpadům vetřelců, za což jste odměněni většími zkušenostmi a větším nalezištím vzácných minerálů.

Sami jsme zvědaví, jakým směrem se bude Deep Rock Galactic vyvíjet, ale zatím vývojáři šlapou po cestě k úspěchu. Držíme jim palce.

Source :
Vlastní

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X