Americký hráč se stal obětí „swattingu“. Viníkům hrozí 20 let vězení(3 minuty čtení)

Zvrácená zábava internetu má další oběť

Internet je rodištěm řady bizarních trendů. K těm nechvalně proslulým patří i tzv. swatting, u něhož na základně falešného telefonického udání vtrhne policejní zásahovka do obydlí nic netušícím obětem. Často se mezi nimi ocitají herní streameři.

Povětšinou jde jen o hloupý fór od diváků či konkurence, kteří doufají, že policie provede zásah přímo během živého vysílání. Což se jim v minulosti povedlo hned několikrát, naštěstí se z toho streameři většinou dostali jen s lehkými odřeninami a vyděšeným kukučem.

Případ z Marylandu bohužel neměl nejveselejší konec. Američan Zachary Lee se v roce 2015 domluvil s jeho britským kamarádem a gamerem Robertem McDaidem a přesvědčil ho, aby na jiného hráče zavolal zásahovku. V telefonátu horké lince se vydával za jiného amerického mladíka Tyrana Dobbse a vyhrožoval zabitím trojice rukojmích, pokud nedostane 15 tisíc dolarů. Operátorům tvrdil, že je po zuby ozbrojený.

Elitní policisté přijeli k bydlišti opravdového Tyrana Dobbse a požádali ho, aby vyšel z baráku. Než tak stihl učinit, vtrhli policisté dovnitř a postřelili ho gumovými projektily. Nešťastný gamer skončil v nemocnici s pohmožděnými plicemi a poškozenou lebkou.

Poté, co si policie uvědomila svou chybu, ihned vystopovala oba viníky. Ti odmítli okomentovat, proč si jako cíl vybrali právě Tyrana. Že by je to zachránilo, to zrovna ne – prokuratura je po téměř dvou letech vyšetřování obvinila z několika trestných činů, včetně šíření falešných zpráv, a oběma mladíkům hrozí až 20 let vězení.

Případ si vysloužil obrovskou vlnu kritiky. Terčem výtek je ovšem především policie – příbuzní oběti údajně opakovaně tvrdili zásahové jednotce, že se v jejich domě nenachází žádní rukojmí ani zbraně, a vůbec nerozumí tomu, proč vystřelili na Dobbse, který nevykazoval žádné známky agrese.

Druhou rovinou této kauzy je samozřejmě i swatting samotný. Policie se brání, že proti těmto falešným udáním nelze nijak bojovat, mají-li reagovat v co nejkratším čase na opravdové hrozby. Zároveň dodávají, že ročně vyjíždí na stovky zásahů kvůli pochybným telefonátům.

Tak či onak si snad uděláte obrázek, až kam může směřovat nevinný kanadský žertík internetových uživatelů. Níže máme výběr některých swattingů od Crowbata. Nevíme, jak vy, ale my v tom nic moc vtipného rozhodně nespatřujeme. Spíš pravý opak.

Čtěte také: Streamer zemřel během charitativního přenosu. Selhalo mu srdce

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na