Domů » Články » Herní novinky » Druhé hraní: Might & Magic: Heroes VII (Kobka)

Druhé hraní: Might & Magic: Heroes VII (Kobka)

A zpátky do Ashanu - tentokrát s ušatci!

Od první vlny betatestu pokračovatele legendární tahovky Might & Magic: Heroes VII (z níž jsme si odnesli poměrně pozitivní dojmy) uběhly dva propocené měsíce a já, veterán všech šesti předešlých dílů, očekával druhou betu jako na smilování. A ta přišla. A zase jsem šel spát až ve dvě ráno.

Současná verze „Hrdinů moci a magie“ (chcete-li z anusu vytažený doslovný překlad) je až na nepříjemné pády hry náramnou zábavou a pro mě i nevyřčeným a tichým návratem k základům třetího dílu, který osobně stále považuji za nejlepší. Tolik k úvodnímu soudu, pojďme se v novém obsahu trošku více vymáchat.

MMH7Game-Win64-Shipping 2015-08-26 15-57-47-101

Mód pro více hráčů nabízí pořádnou várku tradičních módů. Hot Seat, anyone?


A jsme zase v tom

Do druhého kola betatestu přibylo překvapivě hodně obsahu, kterému vévodí dvě nové frakce zvolené komunitou. Vedle svatoušků z Azylu a bláznivých magičů z Akademie se tak vtrhnou do načaté šarvátky i elfové – jak temní, tak lesní.

Kobka i Sylvané, na rozdíl od podivné vodní rasy ze šestých Heroesů. vždy patřili k favoritům, o to víc jsem jejich návrat vítal s otevřenou náručí. V tomto článku se zaměřím především na Kobku, lesní elfy si vezmu na paškál jindy, stejně jako zbytek frakcí.

Mimo dvou nových frakcí jsem se dočkal čtveřice map a tradičních herních módů, mezi nimiž nechybí nostalgií ověnčený Hot Seat. Autoři dále přidali nové možnosti v nastaveních, pokud se tedy někteří z vás během první bety vztekali, že si nemohou upravit detaily dle svého, nyní by to měla být brnkačka.

MMH7Game-Win64-Shipping 2015-08-26 21-11-02-459

Černí draci jsou zpět! A s nimi i minotauři, medúzy i troglodyti. 


Dole v kobce

Kobkaři se kupodivu dočkali menších změn. Ač složení její armády temnoty nijak nevybočuje z lore univerza (obzvlášť pokud jste hráli krokovačku M&M X: Legacy), překvapivě se více spoléhají na rychlé, ale křehké jednotky, stejně jako jejich sluníčková (docela nešťastné slovo ve světle současných událostí, což?) odnož u Sylvanů.

Základní partu tvoří stopaři a asasíni. Zatímco první jmenovaná tlupa nic zvláštního neumí a spíše vyplňují roli esenciálních střelců do začátku, asasíni umí nadělat pořádnou paseku, vrazí-li nepříteli kudlu do zad.

Zákeřné medúzy ani houževnatí minotauři zřejmě nikoho nepřekvapí, za to neživí beztvářní chodci byli pro mě docela překvapením. Přestože toho moc nevydrží, z jejich debuffu benefituje zbytek vaší armády. Neméně razantní změnou prošli i troglodyti – ti po Heroes 3 dostali pořádnou dávku steroidů a nyní tvoří páteř celé armády temných elfů. Navíc toho hodně ustojí, což není vůbec na škodu.

Po vzoru čtvrtého dílu si můžete vybrat jednu ze dvou dostupných šampiónských jednotek. Na jedné straně stojí černí draci s imunitou vůči magii, na druhé straně šestihlavé hydry, které krom kousání na všechny strany umí vysávat život ze zasažených nepřátel, což nich dělá skvělého tanka.

MMH7Game-Win64-Shipping 2015-08-26 16-34-41-422

Občas si budete muset vybrat, které jednotky se dočkají výrazně většího přírůstku ve městě.


Temnota, domov můj

Hra za ně je sice svižná, ale tradičně náročná. Budovy, které jsem mohl v Kobce postavit, spotřebovávaly hromadu vzácných surovin, což může především pro nováčky znamenat pomalejší pokrok oproti ostatním frakcím.

Přestože jsou počáteční jednotky jak z papíru (vyjma troglodytů, s kteří vydrží několikanásobně déle než já na baru), temní elfové se opírají ve velkém o temnou magii. Už základní úroveň magické školy naučila mého ušatce solidní porci kleteb a zaklínadel, což vyrovnává výše zmíněný handicap.

MMH7Game-Win64-Shipping 2015-08-26 17-42-34-627

Tahle mrška přede mnou utíkala snad přes celou mapu. Neutekla!


Do toho jejich rasová abilita buffuje celou armádu, přičemž v kombinaci se správnými kouzly je možné ze základního asasína udělat nedotknutelnou vraždící mašinu. Synergie s pasivními schopnostmi jednotek temných elfů pak mají hned šmrnc.

Právě široká škála magických berliček je bezesporu obrovskou výhodou Kobky, byť se jedná o jinou magii, než kterou disponuje parta z Akademie. Dobré poznamenat, že zaměřit hrdinu na sílu zde se vůbec nehodí.

V souvislosti s buffy nemůžu nezmínit šikovné válečné parťáky, kteří nahrazují balisty, léčící stany a vozíky s municí z trojky. Kobka se může chlubit temnými kouzelníky, jenž mimo bojiště sesílají kouzla na vaše jednotky, a Pozorovateli, velkými vznášejícími oky s chapadly, střílející do nepřátel temné paprsky s oslabujícími účinky. Hezké zpestření!

MMH7Game-Win64-Shipping 2015-08-26 18-21-12-710

Jednotlivé schopnosti se dělí do několika úrovní. Nejvýhodnější je se zaměřit na rasové bonusy a průzkumnictví.


Hezky česky

Bylo by vhodné také zmínit docela zásadní překvápko – hra je kompletně v češtině! No fajn, tak kompletně ne – tu a tam se sice zapomenuté anglické slůvko objeví, hra je jinak přeložená od podlahy na půdu včetně skrytých vtipných popisků pro věčné šmejdily.

Tu a tam bych asi vytkl výběr slov či frází, které zbytečně zavádějí. Některá slovní spojení jsou tak dlouhá, že se třeba nevlezla do okýnka s informacemi, což nepotěší snad žádného hráče, jenž je pak ochuzen o charakteristiku jednotky či kouzla.

Nutno ještě dodat, že spolu s lokalizací přišly i další drobné problémy v podobě kolize textů, chybějících hodnot u některých kouzel a statistik či drobných překlepů, což není nic, co by mě donutilo s řevem vyjít do ulic s transparenty. Na druhou stranu by zamrzelo takové přehmaty zapomenout opravit.

MMH7Game-Win64-Shipping 2015-08-26 22-07-17-707

Miloučké rýpnutí směrem k veteránům. Číst týdenní zprávy mě fakt bavilo.


Technické držkopády

Jestli mě něco na betě neuvěřitelně štve, jsou nahodilé a poměrně časté pády hry. Fígle na fórech mi nijak nepomohly, stejně jako aktualizace ovladače či jiné osvědčené metody. Hra bohužel padá poměrně často – povětšinou při načítání bitev, což mě naučilo automaticky ukládat hru před každou větší šarvátkou.

Po technické stránce jsou crashe asi jedinou vadou na kráse. Současná beta M&M: VII běží mnohem plynuleji než její červencová verze, grafických bugů jsem zaznamenal minimum a i načítání je znatelně rychlejší. Grafika je se vším všudy líbivá a přehledná zároveň, o což ve strategické hře jde především.

Trošku mě zamrzelo, že mi v hlavě nezůstala zvučet žádná melodie ze současného soundtracku. Možná je to jen můj osobní dojem, že fanfáry ze třetího a čtvrtého dílu nic nepřekoná, nic se však nemění na tom, že hudební doprovod trošku nudí.

Rozhodně jsem nerozebral vše, co jsem měl v plánu, stejně si ale dovolím drobný verdikt – betaverze má ještě co ladit, i přesto však náramně baví. Za Kobku se i přes těžší začátek hraje skvěle, herní mechanismy se dočkaly několika změn k lepšímu a pokud opominu časté pády hry a drobné glitche, mohou si vývojáři hodit nohy na stůl. Uvidíme, jak se nám bude hrát za Sylvany a barbarské orky v plné hře!

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Rozicky

Aby som zistil ci to je lepsie ako V a VI, ktore mna osobne nenadchli. A hlavne HoMaM je 3 a 4 su hry mojho detstva s nespocet hodinami stravenymi cakanim na pondelok

Daniel Rozicky

Ja tu aj regnuty myslim som, ale akosi sa nikdy neprihlasujem 😀

Nonid

Chlapi, vy mate ty clanky tak pekne vzdycky zpracovany 🙂 Trosku mi to pripomina SCORE a to je jedine dobre!

A proc bych mel dostat klic? Protoze jsem dlouholetej fanda, uz od dvojek, a protrpel jsem si vsema crashama sestek, takze mam trpelivost to zvladnout! 😀

Pavol Sloviak

mylujem taketo hry štyl fantasi stredovek a rad by som si tuto hru zahral 🙂 mam starši diel tejto hry ktory bol dobry a dufam že tento bude lepši 🙂 tak dufam že vyhram 🙂

Adam Bauch

hrál jsem předchozí díly a doufám že tenhle mě nadchne jak předchozí 🙂 nerad čekám než výjde nějaká hra (… kdo ne :D) a tak proč nevyzkoušet betu 😛

Filip

Tak vyrastal som na Might & Magic ked sme to hrávali s brachom na jednom PC aj u rodiny, u kamošov. To bola kolektívna hra 😀 … Neviem ako to teraz pokročilo tie novšie verzie som neprešiel tak by som si aspon toto rád vyskúšal 🙂

Vlastimil Čihák

Proč bych měl dostat Heroes ? CHtěl bych vědět, jestli je to lepší než pětka nebo šestka, protože pětka byla sice fajn, ale šestka mě docela zklamala .. Stejně, na klasický 3ky a “multiplayer” s kamarádama na starým Pentiumu III nemá nic! 😀 Ikdyž, třeba 7ky budou lepší!

Robert Paseka

Tady máte svůj komentář… 😀 Zatim to nevypadá špatně… 😀

Robert Paseka

Aha já to měl asi komentnout přez facebook? 😀

Robert Paseka

Bože jak jsem říkal… Pro tu betu bych vraždil… 😀 :O

Standa Týr

Určitě bych si to rád zahrál, jelikož jsem velký fanoušek této série a to již od prvního dílu. Nejvíce nocí jsme s bratrancem samozřejmě strávili u trojky, ale šestka mě docela bavila, tudíž bych rád vyzkoušel i sedmičku. Navíc s mojí zlomenou rukou je to jedna z mála her, kterou si mohu zahrát.

Jarek

Hrál jsem 7 hodin non stop a nespadlo to ani 1x. Hra je super a jako fanoušek s tisíci hodinami v celé sérii se hodně těším na plnou hru 🙂

Lukas Kramny

Tak já se přiznám, že jsem fanda celé série až od 5. dílu. Ten mě ale neskutečně chytl a hraji ho často do teď. Ale po zklamání z HoMaM VI. mám strach rovnou objednávat další díl, tehdy to byly pro mě opravdu vyhozené peníze. A proto bych teď si rád zkusil Betu, abych věděl jestli to má vážně cenu.

smatlak

Ahoj hrál jsem jako první až heroes 5 pak samozřejmně poslední heroes 6 a na doporučení jsem se pak vrátil zpátky k heroes 3 . Dnes hraju všechny tři 😀 . Dočetl jsem se tu v komentářích že je to mix zrovna heroes 3,5,6 😀 Takže zrovna proto si myslím že bych měl dostat heroes 7 😛

smatlak

Diky 😀

Black Alitear Raven

pokud ještě nějaké klíče zbyly, tak bych jeden ocenil. všechny série MaM jsem hrál jako malý. v poslední době už na hry není tolik času jako dříve, ale na vyzkoušení nového dílu MaM se prostě čas najde vždycky 😀 vyzkoušení nového dílu by potěšilo jako věrného fanouška této série i jako rozptýlení před nastávajícím terorem zvaný škola 🙂

28
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X