Domů » Články » Filmy a seriály » Seriálové tipy » Tip na seriál: Euphoria

Tip na seriál: Euphoria

„Hey-ey-ey snowflake, my pretty little snowflake…“

Dnes to trochu rozjedeme a podíváme se na malou divočinu s názvem Euphoria, kterou má na svědomí produkce HBO. Můžeme v ní vidět aktuální trendy mladých, nejen ohledně módy, ale hlavně stylu života a nebude chybět ani nahota. Je to trochu jiná lovestory, která se snaží přiblížit vnímání světa dnešními teenagery. Není to nic, co by vás vyloženě šokovalo, ale občas obočí v údivu pozdvihnete. Pojďme na to.

Hned v prvním díle se blíže seznamujeme s příběhem Rue, která popisuje, že naposledy ji bylo dobře v matčině lůně, než byla násilně vypuzena ven. Od té doby je to jedna prohra za druhou. Narodila se 11. září, těsně po teroristických útocích a její rodiče v porodnici spolu s ní sledovali několik dní neustále dokola záběry nárazu letadel do newyorských dvojčat. Už v dětství ji doktoři diagnostikovali obsedantně kompulzivní poruchu a připustili, že by mohla být i bipolární.

Sedmnáctiletá středoškolačka žije v domě na americkém předměstí a nedávno se vrátila ze své první odvykací kůry. Ne, že by byla čistá. Bere dál, protože nenašla nic, co by ji spolehlivěji vytáhlo z jisté úzkosti, strachu a deprese. Jednoduše řečeno, to, po čem touží je pocit, při kterém necítí bolest ani tíži své vlastní existence.

Na samém začátku můžeme být lehce znepokojeni a unaveni tím, že vidíme někoho, kdo se dělá zajímavým svým nedbalým módním stylem a zvládá život jedině tím, že střídá sebelítost s dávkou drogy a depresí. Tenhle pocit umocňuje i fakt, že hlavní hrdinka jezdí na kole se třpytkami a věčně útrpným výrazem ve tváři a s kapucí. Ale seriál Euphoria je víc než to. Poukazuje na vícero komplikací dnešních mladých i jejich rodičů. Sebepoškozování, drogy, užívání sociálních sítí, posílání tzv. nudes, emancipace, divoký skoro až brutální sex, který se veze na hraně se znásilněním. Pracuje se tu třeba s pojmem slutshaming. Možná jste o něm slyšeli. Zostuzení žen za jejich údajnou promiskuitu, ze které následně vychází právě chování mužů.

To co především vnímáme my, jako diváci, je smutek a neschopnost unést tíhu nároků dnešního světa. Seriál zpracovává téma užívání opioidů (v USA umírá na předávkování 70 tisíc lidí ročně) komplexně a zdařile. Ale není to jen o drogách a všem výše zmíněném. Nabízí skutečně mnohem víc.  

Jednou z hlavních postav v seriálu je i půvabná Jules, se kterou se Rue spřátelí na večírku, který zakončuje prázdniny a kde ji hned v závěru první epizody napadne místní školní idol. Ačkoli příběh pracuje s mnoha tématy, ty důležité momenty a věci dokáže sdělit bez zbytečných „okecávaček“ nebo vysvětlování. Kupříkladu to, že Jules je trans dívka. Tu mimochodem ztvárnila taktéž trans modelka Hunter Schafer. A s tímto tématem se tu pracuje otevřeně, ale zároveň i velmi citlivě. Jakákoli jinakost je tu normalizována, nedělá se kolem ní humbuk. Zobrazuje ji jako naprosto přirozenou a jedinečnou, což je mi velmi sympatické.  

Protože se soustředí prostředí příběhu na střední školu, mají tu postavy své typické zastoupení v podobě šprtů, školních krásek, fotbalových idolů, intelektuálů, loserů, roztleskávaček a podobně. To se nám může zdát jako stereotypní, ale patří to k tomu. Seriál samozřejmě neříká, že takhle žijí všichni náctiletí, jen poukazuje na to, že se nemalé procento z nich setkává s některým tématem, který zpracovává. Myslím, že je to minimálně zajímavá sonda do života nejen teenagerů. Za mě se rozhodně jedná o povedený seriál, který pojal mnoho témat a zpracoval je uvěřitelně. Navíc se můžeme těšit na druhou sérii.

Tvůrcem seriálu, scénáristou a zároveň jeden z režisérů je Sam Levinson (Čaroděj ze země lží). Režie se ujali Augustine Frizzell (Sweetbitter), Jennifer Morrison (Fabled) a Pippa Bianco (Share). Na scénáři se podíleli Ron Leshem a Daphna Levin (Terapie).

Euohoria, Drama / USA / 2019-2020 / 15 h 33 minut (Minutáž: 50-65 min)

Herecké obsazení: Austin Abrams, Alexa Demie, Jacob Elordi, Zendaya, Hunter Schafer a další

Epizody: Pilot, Stuntin´ Like My Daddy, Made You Look, Shook One Pt. II, ´03 Bonnie and Clyde, The Next Episode, The Trials and Tribulations od Trying to Pee While Depressed, And Salt the Earth Behind You

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X