Euphoria(4 minuty čtení)

„Hey-ey-ey snowflake, my pretty little snowflake…“

Dnes to trochu rozjedeme a podíváme se na malou divočinu s názvem Euphoria, kterou má na svědomí produkce HBO. Můžeme v ní vidět aktuální trendy mladých, nejen ohledně módy, ale hlavně stylu života a nebude chybět ani nahota. Je to trochu jiná lovestory, která se snaží přiblížit vnímání světa dnešními teenagery. Není to nic, co by vás vyloženě šokovalo, ale občas obočí v údivu pozdvihnete. Pojďme na to.

Hned v prvním díle se blíže seznamujeme s příběhem Rue, která popisuje, že naposledy ji bylo dobře v matčině lůně, než byla násilně vypuzena ven. Od té doby je to jedna prohra za druhou. Narodila se 11. září, těsně po teroristických útocích a její rodiče v porodnici spolu s ní sledovali několik dní neustále dokola záběry nárazu letadel do newyorských dvojčat. Už v dětství ji doktoři diagnostikovali obsedantně kompulzivní poruchu a připustili, že by mohla být i bipolární.

Sedmnáctiletá středoškolačka žije v domě na americkém předměstí a nedávno se vrátila ze své první odvykací kůry. Ne, že by byla čistá. Bere dál, protože nenašla nic, co by ji spolehlivěji vytáhlo z jisté úzkosti, strachu a deprese. Jednoduše řečeno, to, po čem touží je pocit, při kterém necítí bolest ani tíži své vlastní existence.

Na samém začátku můžeme být lehce znepokojeni a unaveni tím, že vidíme někoho, kdo se dělá zajímavým svým nedbalým módním stylem a zvládá život jedině tím, že střídá sebelítost s dávkou drogy a depresí. Tenhle pocit umocňuje i fakt, že hlavní hrdinka jezdí na kole se třpytkami a věčně útrpným výrazem ve tváři a s kapucí. Ale seriál Euphoria je víc než to. Poukazuje na vícero komplikací dnešních mladých i jejich rodičů. Sebepoškozování, drogy, užívání sociálních sítí, posílání tzv. nudes, emancipace, divoký skoro až brutální sex, který se veze na hraně se znásilněním. Pracuje se tu třeba s pojmem slutshaming. Možná jste o něm slyšeli. Zostuzení žen za jejich údajnou promiskuitu, ze které následně vychází právě chování mužů.

To co především vnímáme my, jako diváci, je smutek a neschopnost unést tíhu nároků dnešního světa. Seriál zpracovává téma užívání opioidů (v USA umírá na předávkování 70 tisíc lidí ročně) komplexně a zdařile. Ale není to jen o drogách a všem výše zmíněném. Nabízí skutečně mnohem víc.  

Jednou z hlavních postav v seriálu je i půvabná Jules, se kterou se Rue spřátelí na večírku, který zakončuje prázdniny a kde ji hned v závěru první epizody napadne místní školní idol. Ačkoli příběh pracuje s mnoha tématy, ty důležité momenty a věci dokáže sdělit bez zbytečných „okecávaček“ nebo vysvětlování. Kupříkladu to, že Jules je trans dívka. Tu mimochodem ztvárnila taktéž trans modelka Hunter Schafer. A s tímto tématem se tu pracuje otevřeně, ale zároveň i velmi citlivě. Jakákoli jinakost je tu normalizována, nedělá se kolem ní humbuk. Zobrazuje ji jako naprosto přirozenou a jedinečnou, což je mi velmi sympatické.  

Protože se soustředí prostředí příběhu na střední školu, mají tu postavy své typické zastoupení v podobě šprtů, školních krásek, fotbalových idolů, intelektuálů, loserů, roztleskávaček a podobně. To se nám může zdát jako stereotypní, ale patří to k tomu. Seriál samozřejmě neříká, že takhle žijí všichni náctiletí, jen poukazuje na to, že se nemalé procento z nich setkává s některým tématem, který zpracovává. Myslím, že je to minimálně zajímavá sonda do života nejen teenagerů. Za mě se rozhodně jedná o povedený seriál, který pojal mnoho témat a zpracoval je uvěřitelně. Navíc se můžeme těšit na druhou sérii.

Tvůrcem seriálu, scénáristou a zároveň jeden z režisérů je Sam Levinson (Čaroděj ze země lží). Režie se ujali Augustine Frizzell (Sweetbitter), Jennifer Morrison (Fabled) a Pippa Bianco (Share). Na scénáři se podíleli Ron Leshem a Daphna Levin (Terapie).

Euohoria, Drama / USA / 2019-2020 / 15 h 33 minut (Minutáž: 50-65 min)

Herecké obsazení: Austin Abrams, Alexa Demie, Jacob Elordi, Zendaya, Hunter Schafer a další

Epizody: Pilot, Stuntin´ Like My Daddy, Made You Look, Shook One Pt. II, ´03 Bonnie and Clyde, The Next Episode, The Trials and Tribulations od Trying to Pee While Depressed, And Salt the Earth Behind You

Nika Binarová
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk. Když mě chytne múza jsem pisálek, který nikdy nedokončí žádnou svou povídku.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na