fbpx

Pražská FAMU bude vyučovat vývoj videoher. Obor otevře už příští rok

Chcete být herním designérem?

Herní vývoj není úplně novým studijním oborem. Na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy lze hry studovat již pár let, zaměřovalo se ale spíše na programování. FAMU ovšem již brzy nabídne studijní obor i méně technickým nadšencům.

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění plánuje otevření oboru již delší dobu. První studenti tohoto magisterského studia nastoupí již příští rok, garanti momentálně počítají se sedmi studenty. Přijímací řízení zatím určeno nebylo, bude ale testovat designérské myšlení.

Absolventi na konci studia budou schopní pracovat na malých i AAA projektech. Zároveň dokážou uřídit vývoj od původního nápadu přes samotné designování až po koordinování dalších vývojářů. Pracovat pak mohou jako herní designéři, scenáristé, producenti nebo manažeři.


Mezi vyučujícími budou pochopitelně i opravdoví vývojáři. Za zmínku určitě stojí Michal Berlinger (Amanita Desing, Circus Atos) nebo Jaroslav Meloun (Dreadlocks). Nebudou chybět ani vyučující z FAMU či akademici z Univerzity Karlovy.

Obor přiblížil Jaroslav Švelch, který působí také na Fakultě sociálních věd UK a na univerzitě v Bergenu. Ve své dizertační práci se Švech věnoval historii počítačových her v Československu od 80. let. Přiznává, že po roce 1989 se český herní průmysl moc dobře nevyvíjel. „Programovat hry je špatně placená práce i dneska,“ řekl České televizi.

Budoucnost průmyslu ale vidí pozitivně: „Vývojáři odcházejí, pokud se mezitím nedostanou do vysoké manažerské pozice, ale takových lidí je omezené množství. Ale myslím, že se to určitě zlepšuje, je to mladý průmysl.“ Ke světlejším zítřkům snad přispěje i nový obor FAMU. Podle údajů ČT loni herní byznys vydělal v naší kotlině kolem 2,5 miliardy korun. A byla by škoda, tento potenciál nevyužít.

Čtěte také: KOMENTÁŘ – Vychází Kingdom Come. Máme se těšit? Nebo bát?

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.