Recenze: Far Cry 4

Ubisoft podruhé vstoupil do stejné řeky - akorát jinde.

V prvních dvou dílech Far Cry jsme byli postaveni do role zkušených a bojeschopných mužů, kteří se v oblasti zabíjení přímo vyžívali. Před dvěma lety vyšel třetí díl, který tento zvyk rozboural a vhodil nás do kůže drsným životem nepoznamenaného Jasona Brodyho, který si pro svoji dovolenou vybral špatný ostrov.

Proti nám postavil zmagořelého moderního piráta Vaase, operujícího v obchodech s bílým masem, drogami, zbraněmi a bůhví čím dalším. Bohužel pro něj se Jasonovi podařilo utéct a zničit celé jeho ostrovní panství. To vše za pomoci Citry, sestry Vaase, vedoucí skupinu rebelů, jíž nesdílí koníček svého sourozence.

A nyní tu máme Far Cry 4, ve kterém se vtělíme do Ajaya Ghala, jehož otec, Mohan Ghale, založil Zlatou stezku, rebelskou skupinu bojující proti režimu ve fiktivním himalájském státě Kyrat. Chudák Ajay, který již jako malý utekl se svou matkou do Ameriky, kde vyrostl, se vrací zpět do Kyratu, aby splnil matčino poslední přání – rozprášit její popel.

Far Cry® 4_20141106140421

Zdánlivá idylka.


U hranic je jeho autobus přepaden a na scénu se dostává hlavní antagonista, Pagan Min, samozvaný král Kyratu vládnoucí tvrdou rukou v růžovém rukávu a dobře zastřiženými nehty. Nám se povede utéct a dostat se k lidem ze Zlaté stezky, kteří v nás vidí velké schopnosti a začnou jich náležitě využívat. Během našeho putování k rozprášení popelu se tedy prostřílíme celým Kyratem a Paganův absolutismus sesadíme.

Abych to shrnul, poslední dva díly Far Cry nám nabízejí vcelku to samé, u obou je příběh postaven poněkud na hlavu a v obou případech bojujeme proti režimu či nějakému zaběhnutému pořádku, přičemž se vždy přidáme k nějakému odboji. Naše motivy jsou přitom často nejasné a hra samotná místy nedává moc smysl.

far cry 4 recenze 2

Bude BUM!


MĚL BÝT FAR CRY 4 JINÝ?

Tak přesně tuto otázku jsem si během hraní kladl mnohokrát. Měl být nový díl více rozdílný oproti dílu třetímu? Co nám Far Cry 4 přináší nového? Samozřejmě když nebudu brát v potaz změnu prostředí, novou příběhovou linii a nové postavy, zůstane mi pouze samotný princip hry, který se za poslední dva roky moc nezměnil. Některé chyby, které třetí díl obsahoval, byly odstraněny, některé se však přenesly i do kyratského dobrodružství.

Hratelnost je více či méně stejná, obsazování základen získalo pouze pár vylepšení, jinak je jeho princip stále stejný a v neposlední řadě nudné šplhání na rádiové věže, vysílající do okolí tóny propagandy, také zůstalo. Poslední zmíněná aktivita – obsazování vysílačů – mi přijde jako naprostá zbytečnost. Pokud chcete odkrýt celou mapu, budete muset sedmnáctkrát přijet pod vysílač, sedmnáctkrát prolezete několikapatrové puzzle, sedmnáctkrát se dostanete na vrchol a sedmnáctkrát zničíte vysílač signálu. Alespoň, že ze shora se můžete dostat více způsoby.

Abych ale pouze nevytýkal – dočkali jsme se nových zbraní, vozidel, nástrojů i dovedností. Far Cry 4 nás nechá létat v gyrokoptéře nebo plachtit v létajícím obleku a rogalu. Dostali jsme se ke spoustě zbraní, včetně nejpoužívanější zbraně ve Far Cry 3 – luku. K němu se přidává i automatická jednoruční kuše, která v kadenci předčí luk na plné čáře.

far cry 4 recenze 7

Svět je zcela otevřený vaším hrátkám. Je libo jen tak odpalovat kolemjedoucí vozidla?


Samozřejmě se dočkáme i odstřelovaček, raketometů, lehkých kulometů, samopalů i automatických a poloautomatických pušek. Co se týče vozidel, několik typů jeepů, kamionů a dokonce i vznášedlo či známe vozítko Tuk-tuk nás budou provázet celou mapou.

Jednou z věcí, která spoustě hráčů Far Cry 3 trochu vadila a v novém díle byla opravena, je aktivita vojáků v určité oblasti poté, co obsadíte jejich základnu. Nepřátelé v ten moment prostě zmizeli a v daném prostoru se již nevyskytovali, což trošku zamrzelo, pokud jste se snažili hru dohrát na sto procent – všechny oblasti jste měli zabrané vlastními vojáky a lovili jste sběratelské předměty.

Při těchto aktivitách jste totiž nepotkali ani jednoho vojáka, který by vám šel po krku. Tato věc však byla ve Far Cry 4 zčásti upravena, takže nepřátelští vojáci se budou v oblasti stále vyskytovat, alespoň dokud neobsadíte pevnost, která by se dala přirovnat k hlavnímu bossovi a je dalším rozdílem mezi posledními dvěma díly. Pevnosti jsou ovládané jednotlivými antagonisty hry, jejichž zabitím příslušnou pevnost značně oslabíte a usnadníte si tedy její obsazení.

far cry 4 recenze 4

Ve hře můžete povolat přírodu na pomoc. Jen si dejte pozor, aby nezašlapala i vás.


DOVEDNOSTI, LOV, SBĚR,…

Když jsem mluvil o věcech, které se z třetího dílu přenesly i do čtvrtého, nezmínil jsem se o lovu zvířat, vylepšování vašich schopností ani sběru rostlin. Celý proces vyrábění věcí je přece tak zdlouhavý, že jsem si na něj musel nechat i zdlouhavý odstavec.

Zabíjení zvířat totiž není až tak vedlejší aktivitou jako spíš nucenou povinností. Zkuste si dohrát celou hru s minimem nábojů, malou peněženkou, ještě menším batůžkem, jednou zbraní… a takhle bych mohl pokračovat dál. Far Cry 4 vás tedy opět bude nudit u zabíjení místní fauny jenom proto, abyste si mohli udělat větší peněženku.

Nerozumím, proč potřebuji kůži z pěti medvědů na výrobu tašky na návnady, když k tomu přičtu i skutečnost, že zabíjení zvířat může být někomu velmi nepříjemné či alespoň připadat zvláštní, nedělá pěkný dojem. Na druhou stranu si nedokážu představit moc jiných způsobů, jak se k potřebným surovinám dostávat, pokud tedy nechci kácet stromy a kůže kupovat u překupníka.

far cry 4 recenze 8

Vyvražďování základen bude jednou z častějších kratochvílí.


Druhou libůstkou je sběr rostlin, ze kterých si můžete vyrobit nějaké ty injekce umožňující déle dýchat pod vodou, vydržet více zásahů od nepřátel a tak podobně. Abych se přiznal, až při psaní této recenze si uvědomuji, že žádnou injekci, kromě té doplňující zdraví, jsem nevyužil a ani mi nechyběly. Rostlin jsem za celých pětadvacet nahraných hodin usekl asi šest, a to pouze těch zelených  na výrobu healovací stříkaček. Příjemným překvapením bylo, že crafting injekcí proběhl automaticky, aniž bych vůbec otevíral inventář.

Pokud nebudete celou dobu trávit pouze sbíráním květinek, můžete si být jisti, že vám budou rychle naskakovat zkušenosti. Když dosáhnete jejich dostatečného počtu, získáte dovednostní bod, jehož využití najdete při kupování talentů. Na rozdíl od Far Cry 3, kde jste si mohli vybrat ze tří kategorií, zde dostanete pouze dvě.

Dovednostní strom se dělí na obranný a útočný, přičemž se velice rychle dostanete do stádia, kdy máte v obou z nich již zakoupenou alespoň polovinu. Co vám však bude bránit v rychlém postupu do dalších je nízký karma level. V tomto momentě si zahrajete na Earla ze známého seriálu ‚Jmenuju se Earl‘, a budete pomáhat při náhodných událostech, které vám budou vyskakovat na minimapě během vašeho procházení se krajinou. Mezi tyto události patří například zabíjení kurýrů a plukovníků či osvobození rukojmích.

far cry 4 recenze 6

Kuše se vám bude hodit především na tichou a poctivou prácičku.


HORY A ŠANGRI-LA

Ve Far Cry 4 jsme se dočkali i dalších dvou lokací, oddělených od hlavního světa – Himaláje, do kterých se podíváme v několika hlavních misích, a bájný svět Šangri-la, jenž budeme moci navštívit během hlavní mise nebo při nalezení thangky. Zatímco Himaláje nám přinesly zasněžené vrcholky hor a zhoršenou viditelnost, Šangri-la se předvedla jako zničený ráj, hrající pestrými barvami a plný nepřátelských démonů.

Obě lokace nám nabídly odreagování od krásného hlavního světa a nabídnou i nové způsoby likvidace nepřátel. V horách není problém shodit na nepřítele kus ledu, druhá lokace nám pak nabízí ještě větší možnosti. Dá nám totiž k ruce tygra, který nás poslouchá na slovo a v likvidaci nepřátel je nesmírně efektivní. Velkým plusem je, že tygr umí vycítit přítomnost nepřítele a automaticky se zneviditelnit, takže se nemusíte bát, že by přerušil váš tichý postup.

far cry 4 recenze 9

Což takhle si dát nezralý mák?


POSTAVY

Vedle Pagana Mina, egocentrického diktátora Kyratu, je ve hře i další spousta více či méně důležitých postav. Ve vedení Zlaté stezky se střídá Sabal, tradičně založený bojovník, který se chce vrátit do doby před Paganem, a Amita, které záleží spíše na přebudování Kyratu v něco modernějšího. Zde se dostáváme k prvním možnostem volby, jež se v kampani objevují.

Je jen na vás, zda se rozhodnete pro tradici uctívajícího muže či slečnu s vizí. Následky vás však neminou. Pokud si vyberete Amitu jako já, bude se k vám Sabal chovat nepříjemně a zároveň se bude měnit obsah daných misí. Amita radši opiová pole zachová, aby na nich mohla vydělávat peníze pro Zlatou stezku, zatímco Sabal je spíše zničí, protože jeho tradiční země nic takového jako obchod s drogami nepotřebuje.

Další postavy jsou podobně jako ve Far Cry 3 povětšinou zvláštně se chovající a zvrácené charaktery. Vysvětlovat vám víc nechci, abych vás náhodou neošidil o vlastní pocity, protože občas vážně stojí za to.

far cry 4 recenze 5

„Ale zlato, mně se líbíš i bez HD textur!“


KRÁSNÝ A KOOPERATIVNÍ KYRAT

Procházka Kyratem vám určitě chvilku zabere, velikost mapy je totiž opravdu dostatečná. Ani svým zpracováním nezaostává, naopak, předvede vám spoustu krásných scenérií. Vyletět s gyrokoptérou do dostatečné výšky a jen tak si chvíli užívat panoramat okolo poskytlo chvíli klidu, kterou narušil až Paganův konvoj.

Grafika hry je na první pohled úchvatná a celá se slévá do skvělého celku. Samozřejmě při podrobnějším prozkoumání určitě odhalíte málo detailní textury či jiné nedodělky, ale to hře na celkové kráse neubírá. Dovolil bych si ještě připomenout výbuchy, protože Far Cry 4 má jedny z nejlepších, které jsem kdy viděl.

Jeden z hlavních taháků, jenž bude pro spoustu z vás tím hlavním důvodem ke koupi hry, je nový kooperativní režim. Během vašeho hraní v singleplayeru si totiž budete moci pozvat kamaráda, který se na vás připojí, a buď vám pomůže obsazovat základny a pevnosti, nebo spolu vyvedete nějaké jiné čertoviny, pro které je ve hře prostoru více než dost.

far cry 4 recenze 1

„Na grafiku na next-gen konzolích si fakt nemůžeme stěžovat.“


UH… Resumé

Pro spoustu z vás bude Far Cry 4 tím nejlepším titulem, který se v tomto roce objevil na našich/vašich/jejich taky harddisku, pro ostatní to bude lehce nadprůměrná hra čerpající z mechanismů předchozího dílu, nepřinášející nic moc nového. Já osobně jsem si hru užil, ve světě jsem se dostatečně vyblbnul a na grafice jsem se přijatelně pokochal.

Byl jsem seznámen s tím, že od třetího dílu se toho moc nezměnilo, ale stejně jsem se těšil, jak se vše vyvrbí. Našel jsem však věci, které mě trochu iritují. Repetitivnost, například u obsazování vysílačů, je jen jedna z nich, a to navzdory skutečnosti, že již při prvním spouštění Far Cry 4 jsem věděl, co mě čeká, jí tohle nedokážu odpustit.

Do hry jsem prakticky šel s tím, že Far Cry 4 je osmičková hra – a stále si za tím stojím. Každopádně jsem zvědav, s čím si na nás Ubisoft přijde příště a zda se dočkáme nějaké další menší revoluce, stejně jak tomu bylo mezi druhým a třetím dílem. Výlet do Kyratu každopádně berte bez otálení.

Klady

  • Pagan Min!
  • Velký svět
  • Skvělá grafika
  • Šanhri-la
  • Kooperativní režim
  • Možnost volby mezi Amitou a Sabalem

Zápory

  • Příběh je trošku na hlavu
  • Repetitivnost
  • Nutnost zabíjet zvířata
8

Super

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz