Domů » Farming Simulator 19 » Farming Simulator 19 Farming Simulator 19 Recenze

Farming Simulator 19 Farming Simulator 19 Recenze

Když nám v mailu přistála nabídka kódu na recenzi nastalo v redakci neuvěřitelné pozdvižení. Ti, kteří se narodili a celý život žijí ve městě, kolem sebe mávali rodným listem, aby jim to všichni věřili. Zbytek, který by snad jen trochu mohl zavánět životem na venkově, se pohotově schoval pod stůl a předstíral, že nikdy nebyl členem redakce. Nikdo se totiž nechtěl ujmout tak důležitého úkolu jako je recenzování nejnovějšího dílu jedné z nejúspěšnějších herních sérií vůbec, když její skalní fanoušci neváhají vytáhnout vidle a napíchnout na ně každého, kdo by si jen dovolil o jejich oblíbené hře naznačit něco nelichotivého. Po schůzi kmenové rady bylo však rozhodnuto. Recenzi dostane ženská a nevadí, že dobytek viděla sotva z rychlíku a zemědělské stroje zná jen z obrázku. Naražte si proto slamáky do čela a hoďte na chvíli nohy na stůl, protože se chystáme poprvé zasednout za volant traktoru.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=SKWR8B0LlhI” /]

Držte si slamáky, začínáme

Už při samotném kliknutí na ikonku Farming simulator 2019 jsme propadali mírné depresi. S venkovem se nějaké ty zkušenosti nakonec našly, ale nikdo z nás ani v nejmenším netušil jak pěstovat obilí či se starat o dobytek. Jediné co jsme si ve svých nejdivočejších snech dokázali představit bylo krmení slepic zrním a sbírání vajíček (někteří z nás mají dokonce dosud živé vzpomínky na to, jak je slepice honili po výběhu – pozn. redakce).

Mile nás v menu překvapila možnost připojit se do hry s jinými hráči, ale zase tak moc velké sebevědomí jsme neměli. Hrdě jsme proto spustili zachránce každého nováčka. Výuka, která má šest různých částí, věnující se pěstování rostlinek od úplného začátku od setí přes hnojení až po samotnou sklizeň, nás uklidnila. Pokyny v ní byly přímé a naprosto jasné. Svitla nám proto naděje, a díky české lokalizaci byla skutečně nesmírná, že tento úkol zvládneme a nakonec i povedeme obrovský a velmi úspěšný statek.

Sejeme, hnojíme, sklízíme

Samotná kariéra má tři úrovně – pro začátečníky, manažery a fajnšmekry, kteří chtějí začít hezky od píky. Jakožto ostřílení nováčci jsme zvolili první možnost, kdy jsme do začátku dostali tři traktory, kombajn a několik dalších zařízení plus čtveřici polí a spoustou budov, které akorát zabíraly místo a k užitku jich moc nebylo.

Pomocný rádce, který nám byl nabídnut hned na začátku, nás zahřál u srdce a poskytl pomocnou ruku, kterou jsme i po projití celé výuky víc jak nutně potřebovali. Samotné farmaření nám od začátku přišlo jako velmi komplikovaná věc. Nestačilo jen přijet s traktorem a zasypat pole zrním, aby na něm vyrostla nějaká ta plodina. Ne, takhle to nefunguje. Musíte pole zorat, zasadit plodinu, pohnojit, odplevelit, sklidit, zaorat a k tomu všemu využít stroje jejichž jména doporučujeme vyhledat si v encyklopedii zemědělství. V tom množství několika stovek strojů, které lze za docela vysoké částky nakoupit v obchodě a pak si je dovést (rozhodně nečekejte doručení až do domu) bylo docela náročné se vyznat, i když všechny jsou úhledně uspořádané dle druhu a použití.

Při čtyřech polích a nutnosti mít vše hotovo co nejdříve, nejlépe okamžitě, nás potěšila možnost najmutí pracovníků, kteří za nás tu práci udělají. Je sice potřeba vybrat správný stroj, dojet k poli a započít práci, ale pak stačí zmáčknout příslušnou klávesu a můžete si hodit nohy nahoru a jen sledovat, jak někdo dělá práci za vás. A nebo se můžete jít věnovat jiné naléhavější povinnosti jako je prodej vypěstovaných plodin, protože to za vás nikdo neudělá.

Prodej, postav, vydělej

Když bylo konečně vypěstováno a sklizeno, tak jsme se mohli vrhnout do obchodů. V menu naleznete seznam plodin k prodeji spolu s jejich momentální cenou u každého z prodejních míst. Chvílemi nám chyběla možnost vyslání najatého pracovníka za prodejem, protože jsme nikde nenašli možnost prodeje přímo z menu, ale vidina zisku nás donutila vyrazit na cestu. Proto jsme museli nasednou do traktorku, napojit valník, naložit na něj plodinu k prodeji a dojet třeba i přes celou mapu k prodejnímu místu, kde jsme zboží vyložili a pak jsme celou tu cestu museli zase absolvovat zpět. Samotné ceny jsou tvořeny nabídkou a poptávkou a je dobré je průběžně sledovat a zároveň se nesoustředit pouze na jednu jedinou plodinu k prodeji, abyste nedocílili přesycení trhu a rapidního poklesu ceny.

Mimo samotného pěstování se můžete věnovat také dobytku a chovu koní. Pro začátek jsme se rozhodli pro prodej vajec a pořídili si menší výběh pro slepičky. To, co se nám jevilo jako velice snadný úkol, se ale nakonec ukázalo jako nervy zkoušející strašák do pole. Finance nebyly takový problém, i když nebylo nic snadného docílit potřebné částky k nákupu výběhu. Prodej starých dekoračních budov nám ovšem pár kaček do kasičky přidal, takže z tohohle úhlu pohledu jsme byli za vodou. Prodejem budov, které jsme dostali hned na začátku hry, jsme si uvolnili také nějaké to místo pro stavbu, ale stavba samotná byl přímo zločin proti lidskosti. Ve hře se nachází možnost úpravy terénu, ke které bychom doporučovali uchylovat se v nouzi nejvyšší. Objekt však můžete srovnat do mřížky, ale velmi často si i tak zdeformujete přilehlou oblast. Vznikají tak nesmyslné kopečky, které stěžují jízdu zemědělské technice a navíc nejsou nic příjemného pro oko.

Něco málo na závěr

Farming simulátor 2019 byl ale i přes tenhle drobný problém nakonec velmi příjemným překvapením. Grafika, která se od prvního dílu vydaného roku 2008 změnila k nepoznání, nás pohladila po hráčské duši a animace strojů nás přímo uchvátila. Jako každá hra má i tenhle simulátor své chyby a nedostatky, které jsou však vyvážené tou lepší stránkou farmaření. Pěstování jako komplexní sada kroků, které zaručí kvalitní úrodu, spolu s možností chovat rozličný dobytek plně vyváží ne úplně ideální možnosti srovnání terénu spojenou s na nervy náročnější stavbou objektů. Navíc je tu ještě parádní multiplayer, ve kterém můžete namísto námezní pracovní síly posadit za volant traktorů další nadšené virtuální farmáře, který výsledné hodnocení posouvá ještě o stupínek výše.

Nejnovější přírůstek do série Farming simulator zabaví na dlouhé zimní večery každého hráče, který touží proniknout do tajů farmaření. Dokonce i ten, kdo nikdy v životě nesvíral v rukou volant kombajnu, zjistí, jak umí být práce na poli neskutečně uklidňující. Relaxace je zaručená, avšak pokud je někdo z vás velmi vznětlivý cholerik, tak doporučujeme zvolit raději hru, ve které můžete někoho zastřelit, protože velmi reálně hrozí, že kvůli potížím s řízením zemědělské techniky přijdete o více než jednu klávesnici.

P.S.: Při této recenzi nebyl zničen žádný traktor (a věřte nám že jsme se fakt snažili – pozn. redakce)

Petra Kotrbová
Written by
Redakční sluníčko v tom smyslu, že vám způsobí rakovinu kůže, pokud se na ní jenom zle podíváte. No a následně si vás podají Amahara s Pro-sekem, protože na milovanou ženu a snachu klanu Kotrbů se nesahá! Byli jste varování
X
X