Frantics Recenze

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by bylo drtit své přátele v pohodlí domova za maskou některého z očividně drogově závislých zvířátek? Pokud ano, jste sice zvrácení, ale taky tu pro vás máme ideální hru – Frantics od studia od NapNok Games.

Nejnovější příspěvek k titulům PlayLink (tedy společenské hry na PS4 pro několik lidí s ovládáním přes mobilní telefon či tablet) je jako UNO mezi videohrami – naučí vás nenávidět svoji rodinu, přátele či umělou inteligenci, a to vše za méně než půl hodiny. No neberte to.

Celou hrou vás bude provázet zlomyslný lišák, který připomíná jakéhosi Crashova staršího brášku s problémy s alkoholem – beze sklenky v ruce ho ve hře neuvidíte. Ale kdo by se mu divil, koukat na takovou bandu břídilů by leckoho stálo minimálně zdravý rozum. Karikaturní provedení fauny ovšem není jediné, co Frantics nabízí.


Podlostí k vítězství

Po výběru zmutovaného zuboženého zvířátka, které vás bude ve hře zastupovat, vás čeká série čtyř náhodně vybraných miniher. Hra je až pro čtyři hráče, ale pokud nemáte žádné kamarády, může je zastoupit i umělá inteligence – jen si ale nemyslete, že vás bude šetřit, protože i od ní dostanete solidně naplácáno.

Dohromady Frantics nabízí 14 miniher (a jednu finální), a než si všechny alespoň zběžně vyzkoušíte, je celé odpoledne v tahu. Některé z nich vám polezou na nervy více než jiné, ale snad ve všech budete mít více než dost příležitostí k tomu, abyste hraní znepříjemnili některému z kamarádů. Také si můžete vybrat jednu z již vytvořených sad či si poskládat svou vlastní relaci přesně dle vašeho gusta.

Hlavním úkolem je samozřejmě vyhrát. Za každé vítězství v minihře získá hráč jednu korunu, ovšem velmi často – ať již záměrně či omylem – se setkáte s remízou, přičemž některé z her jsou na ni dokonce přímo stavěné. Zadání jsou různorodá – posbírat co nejvíce donutů, nespadnout z rozpadající se ledové kry, porazit ostatní v nelítostných závodech nebo prostě třeba jen nevybuchnout. Kromě koruny lišák také odměňuje tučným finančním obnosem i náhodnou sledovanou statistiku, třeba kdo nejvíc vrážel do ostatních nebo posbíral nejvíce mincí.


Penízky, ať už získané poctivým sbíráním či zmíněnou speciální odměnou, pak využijete při různých aukcích. Ty se občas objeví náhodou, na jednu ovšem narazíte vždy před velkým finále. Vydražené předměty vám na onu jedinou minihru pomohou získat nějakou ne moc férovou výhodu nad ostatními, počínaje dvojnásobným počtem bodů nebo delším doskokem. Jelikož mají všichni hráči podobnou šanci si ji uklohnit pro sebe, dá se tahle aktivita tolerovat.

Navíc když někdo silně zaostává za ostatními, většinou se objeví tzv. tajná mise, kterou dostane vždy zvířátko s nejmenším počtem korunek. Probíhá tím způsobem, že prohrávajícímu hráči přijde na mobil tajná zpráva s úkolem (nedovol žirafě vyhrát, nasbírej nejvíce mincí, pomoz vyhrát slonovi,…), jehož splnění v následující etapě mu zajistí jednu korunu navíc (přestože třeba danou minihru ani nevyhrál).

Třešničkou na dortu je pak velké finále. Utkáte se všichni proti sobě v ringu vysoko nad zemí, každý s různým počtem životů podle toho, kolik jste získali v předchozích etapách korun. Nejslabší hráč se může sice cítit v nevýhodě, ovšem i s jedním životem se dá obrátit průběh minihry vzhůru nohama.

Předtím vás totiž čeká ještě aukce o různé předměty, které vám k vítězství značně dopomohou – ať už si vyzobnete dynamit, mrazicí paprsek nebo baseballovou pálku, rozhodně s takovými hračkami lze ostatním slušně zavařit. Za takové odehrané sezení vás pak čeká odměna pro všechny – kosmetický předmět, kterým se můžete v příští hře ozdobit.


Zábava pro celou rodinu

Na Frantics je nejlepší, že si ji užije opravdu každý, kdo vlastní chytrý telefon (se systémem Android či iOS), nehledě na věk nebo předchozí zkušenosti. Hra je totiž kromě své jednoduchosti také plně česky lokalizovaná – a to včetně velmi povedeného českého dabingu. Grafický kabátek je také přiměřený svému žánru, jedná se o krásně ladící kombinaci roztomilého a zároveň odpudivého modelínovitého světa, který ale velmi dobře funguje.

Jednou z mála vad na kráse Frantics je to, že vám i při sezení s novou partou lidí již nikdo nezopakuje tutoriály u každé z miniher. Pokud tedy tentokrát sedíte v pokoji s jinou partou lidí, můžete s nimi napřed projet jednotlivé minihry ještě před začátkem přes volbu v menu, případně jim všechno vysvětlit hezky za pochodu.

Také je trochu omezující smět hrát v maximálně 4 lidech, ale level design by zde již větší počet hráčů bohužel neumožňoval. A do budoucna by se jistě hodil i vyšší počet miniher, dosavadní výběr totiž po pár desítkách odehraných her možná začne pomalu nudit a nějaké pikantnější koření by příště přišlo vhod. Takže můžeme doufat, že bude úspěch tohoto titulu dostatečný k tomu, aby se takové kroky do budoucna vyplatily.

S přibývajícími tituly na PlayLink se ukazuje, že tenhle způsob hraní má opravdu něco do sebe. A Frantics je toho přímým důkazem. Za nižší cenu si koupíte titul, který můžete pařit až ve čtyřech hráčích a přitom se v ní nebudete nudit ani o samotě. Přestože jedna seance trvá přibližně 15 minut, není těžké se u hry zaseknout i na několik hodin.

Klady

  • Možnost hrát sólo i s přáteli
  • Není potřeba další ovladače ani kopie her
  • Intuitivní a jednoduché ovládání
  • Humorné zpracování
  • Roztodivná grafika

Zápory

  • Tutoriály se neopakují
  • Nižší počet miniher
  • Občas zdlouhavější načítání
  • Finální bitva je vždy stejná
7

Fajnovka

Zuzana Bumbová
Ajťačka, studentka, programátorka, hráčka deskových, počítačových i konzolových her, vývojářka, milovnice dobrého jídla a domnělá majitelka obraceče času.