fbpx

Ničili jsme budovy i opravovali mosty. Battlefield 5 přináší na bojiště hromadu změn

Překrásné scenérie a smrtící destrukce

Stánky vydavatelů a herních studií se na Gamescomu snaží vypadat co nejvelkolepěji. Přilákat cizí pozornost není v tak drsné konkurenci jednoduché, což platí i pro uzavřenou byznysovou sekci. EA na to jde již tradičně jinak. Velký herní vydavatel obsadil rovnou celou halu a postavil uprostřed svého uzavřeného lobby i bar. Kvůli němu jsem tam samozřejmě nebyl – v pořádně nabitém rozvrhu jsem měl vyhrazený hodinový slot pro Battlefield 5.

V demu jsem si vyzkoušel dva matche v rozbombardovaném Rotterdamu. V obou případech se proti sobě postavilo 64 gerojů a zvuky kulek, výbuchů a frustrovaných mačkání respawnu skončily až s dosažením limitu ticketů. Dobrý signál, že se Battlefield 5 stále drží jádra série.

I tentokrát je základním stavebním kamenem systém tříd s vlastními zbraněmi a specialitami a kopec destrukce. Obzvlášť poslední jmenovaná položka je nyní náležitě vypiplaná – budovy (ovšem ne všechny) padají jako domečky z karet, když se přes ně prožene pořádně rozjetý tank nebo do nich někdo napere z těžkých děl. Pro kempery tu tentokrát bude o něco méně místa na schovávání.

Battlefield 5 ale není jen o destrukci. Nyní jsem mohl také stavět protitankové zábrany, opevněná stanoviště i mosty pro spřátelené tanky. V Rotterdamu bylo hned několik míst, skrze které jsme mohli s kumpány napadnout nepřítele z nečekaného směru – stačilo jen pár nenápadně se chovajících inženýrů a provizorní kovová lávka byla do dvou minut na světě.

Stejně tak spoluhráč postavil barikádu přes jeden z hlavních koridorů a úplně tím zablokoval přístup na malé náměstíčko, než se do hry přihnal nepřátelský tank a zničil vše před sebou. Možností hra nabídne nespočet a je čistě na kreativitě a strategickém fištrónu hráče, jak využije nové prvky.

Poměrně odvážnou změnou je léčení bez ohledu na vybranou herní třídu. Stačí dojít k bedničce s obvazy, jednu si vzít a použít ji ve chvíli, kdy vám poteče krev do bot. Stejně zajímavou novinkou jsou předělané možnosti pohybu, kdy se má postava mohla různě klouzat po zemi či se plazit dozadu a zároveň střílet čelem k nepříteli.

Během dema jsem si mohl své historicky věrné pušky přebarvit a ověsit je různými cinkrlátky, například lepším mířidlem. Šílených vymožeností – třeba neonového Thompsona – se ale bát nemusíte. V tomto ohledu je customizace naštěstí střízlivá, přestože to v trailerech vypadalo spíše naopak.

Pokud vás ale zajímá, jak to vlastně bude s úpravami postav, to už vám neprozradím. Do patřičného menu ve hře přístup nebyl. Na druhou stranu jsem za nacistku hrál a nepřišlo mi, že by jiné herní modely měly na hratelnost jakýkoliv vliv. Přeci jen mě moc nezajímalo, jestli po mě střílí černoška s protézou nebo Captain America. Zásadní bylo, že můj granát už nikdy nerozchodí.

Celkově je ale na Battlefield 5 radost pohledět. K dispozici jsem samozřejmě ještě neměl počítač s čerstvě oznámenou RTX, ale i na „horších“ kartách minulé generace šlo o překrásnou podívanou. Ani v tomto ohledu vývojáři z DICE neslevují ze svých vysokých standardů a tlačí na svůj Frostbite engine, jak jim to železo dovolí.

Pokud vás tedy bavil předchozí výlet do první světové války, Battlefield 5 vás zřejmě nezklame. Nejde o žádné kopírování nebo reskinování staré práce, naopak přibylo poměrně hodně novinek a změn, které slušně mění pravidla na bojišti.

Již dnes si navíc budete moci hru vyzkoušet hezky z pohodlí svého domova. Otevřenou betu lze stáhnout na Originu nebo skrze obchod konzole vašeho výběru, hrát pak můžete až do úterý 11. září – brána do bitevní vřavy se definitivně uzavře v 16:00 našeho času.

A jako milý bonus stávajícím hráčům EA po konci testování rozdá Premium Pass pro Battlefield 1 úplně zdarma všem vlastníkům. Uvidíme se tedy na bojišti!

Čtěte také: Omrzel vás Battlefield? Ambiciózní online řežba World War 3 chce být jeho drsným nástupcem

Zdroj:

Vlastní

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.