Domů » Články » GC17: Děj vyprávěný mobilem? Another Lost Phone je nečekaně nápaditá adventura

GC17: Děj vyprávěný mobilem? Another Lost Phone je nečekaně nápaditá adventura(3 minuty čtení)

Co byste udělali s cizím mobilem?

Letošní Gamescom se u nás nesl ve znamení řady novinek. Rozjeli jsme Instagram, omrkli největší počet her v historii redakce a nově se neštítili ani mobilních titulů. A dobře jsme udělali – jinak by nám unikla zajímavá adventura Another Lost Phone, která chytře využívá rozhraní chytrých telefonů coby hlavního jeviště pro svůj příběh.

Experimentální adventura pochází z dílen Accidental Queens, nezávislého francouzského studia, které založila trojice slečen. Ty se popisují jako vývojářky hledající nové herní mechanismy a příběhové nástroje, které by odvyprávěly běžné lidské příběhy a poukázaly na aktuální společenská témata. Another Lost Phone budiž důkazem, že Francouzsky umí dostát svým slovům.

Děj začíná jednoduše tím, že najdete cizí mobil. Místo toho, abyste se coby zodpovědný občan vydali odevzdat přístroj na policii, se začnete nimrat v SMSkách, fotogalerii i kalendáři a pomalu odkrývat příběh majitelky mobilu, mladé Laury. Že s ní asi nebylo něco v pořádku, zjistíte hned v úvodních minutách.

Přirozená lidská zvědavost byla u mě zároveň motorem, který mi pomáhal se prokousávat zajímavě vyprávěnou zápletkou. Jakmile jsem dostal mobil do ruky, začal jsem se prohrabávat záplavou zpráv z messengeru i v e-mailových konverzacích a zjišťovat, že Laura neměla úplně nejšťastnější život. Trpěla zdravotními problémy, nedařilo se jí v práci, potýkala se s problémy ve vztazích a i přes haldu prášku a motivačních zpráv od přátel měla až nebezpečně blízko k temným myšlenkám.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=8S9du8kp4r8″ /]


Cutscény? Dabované dialogy? Nic z toho tu nebylo potřeba. Vše se odehrávalo na displeji mobilu, respektive na jeho androidovitém rozhraní. Z hlediska designu to byla chytrá volba – do ovládání jsem se dostal téměř okamžitě a v plejádě aplikací jsem se zorientoval stejně rychle. Vše fungovalo tak jako na běžném smartfounu, od stahování příloh po hrátky s nastavením. Pokud nepatříte mezi staromilci, kteří si nenechají sáhnout na svou Nokii 3310, naskočíte do příběhu ihned a zcela přirozeně.

Rozhraní mobilu také sloužilo jako hřiště pro důmyslně navržené hádanky, které na sebe logicky navazovaly. Například jsem se potřeboval dostat do archívu starších zpráv v messengeru, mobil ale nebyl připojený k internetu. V dosahu sice byla (fiktivní) wi-fi, ta mě ale bez hesla nepustila dál. Další kroky mě zavedly do poznámkového bloku, jelikož původní majitelka mobilu trpěla drobnými výpadky paměti. A než jsem konečně vylovil heslo a následně se dostal do messengeru, musel jsem odpovědět na bezpečnostní otázky k účtu, tudíž jsem v mobilu hledal další indície…

Autorky myslely na celou řadu detailů. Hra dokonce obsahovala vlastní přehrávač hudby a i několik skladeb od nezávislých francouzských kapel. Co do uvěřitelnosti prostředí (v tomto případě mobilního rozhraní) zde vývojářkám nechybělo skoro nic. Příběh by měl zabrat alespoň dvě hodiny, což na malou hříčku není vůbec špatné.

Jsem zvědav, jak si slečny povedou s plnou verzí Another Lost Phone. Pevné datum vydání zatím nemají, hra by ale měla přijít do konce roku. Objeví se i na Steamu, zde si ale troufám tvrdit, že hraní na počítači výrazně ubere na kouzlu, který jsem zažil při šmidlání displeje mobilu.

Čtěte také: ROZHOVOR – Life is Strange: Before the Storm odhalí příběh Chloe a uctí původní sérii

Source :
Vlastní
X
X