Domů » Články » Grafické karty se stávají nedostatkovým zbožím. Skupují se na těžbu kryptoměn

Grafické karty se stávají nedostatkovým zbožím. Skupují se na těžbu kryptoměn

Ceny nadále rostou

Kryptoměny hýbou světem. Přestože jejich hodnota neustále letí nahoru i dolů, stávají se sice poněkud nevyzpytatelnou, ale velmi populární investicí. Bohužel na to překvapivě doplácejí běžní hráči – těžaři kryptoměn ve velkém skupují grafické karty, které se tak stávají nedostatkovým zbořím. Do toho roste jejich cena na trhu.

Ačkoliv by si mnozí mohli myslet, že si výrobci grafických karet díky boomu kryptoměn mnou ruce, překvapivě tomu tak není. „Hráči jsou pro Nvidii prioritou,“ uklidňuje Boris Böhles, PR manažer německé Nvidie. Zákazníky prosí, aby neskupovali jejich grafické karty ve velkém, zároveň také vysílají signál směrem k obchodníkům, aby se třeba pokusili omezit prodej komponentů na jednu osobu.

Problém zasahuje i do naší české kotliny. „Díky těžení kryptoměn nastal celosvětový problém v dodávkách grafických karet. V této souvislosti pozorujeme značné zvýšení poptávky a nákupu hotových skladových sestav,“ řekla ČTK Patricie Šedivá, mluvčí e-shopu Alza.cz. Podle ní vloni stoupla po grafických kartách, spolu s největším nárůstem hodnoty bitcoinu, meziročně dokonce až o 700 procent.


Obdobná situace panuje i u CZC.cz, který eviduje obrovský nárůst prodeje grafických karet. „Až do takové míry, že velká část sortimentu je momentálně vyprodaná a vzhledem ke stavu trhu ve světě se nezdá, že by se tato situace měla v dohledné době nějak výrazně změnit. I tak ale sledujeme možné příležitosti pro nákup zboží v zahraničí, abychom uspokojili poptávku hráčů i těžařů,” dodala pro ČTK mluvčí společnosti Lucie Vinická.

Mezi nejpopulárnější „těžařské“ karty patří GeForce GTX 1080 a AMD RX 780. Výrobci obou barev se chtějí vyhnout dlouhodobému nárůstu cen, který by nemusel mít na herní scénu úplně pozitivní vliv. Z pohledu Nvidie je problém rovněž ten, že zákazníka, který kupuje jejich grafické karty na těžbu kryptoměn, nezajímá značka jako taková. Pokud by náhodou celá mánie splaskla, výrobci se obávají, že se bazary nejspíše zaplní nevyužívaným kusem hardwaru, navíc za směšnou cenu.

Čtěte také: Ubisoft odhalil HW nároky pro Far Cry 5. Rozjedete ho na své sestavě?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X