Microsoft zařízl PC mod ElDewrito pro Halo Online. Za jeho vysílání rozdával bany i Twitch

Přijde Halo na PC oficiálně?

Tvorba modů má mezi hráči své nezaměnitelné místo a mnohdy razantně prodlužují životnost samotných titulů, ať už jde o Skyrim, GTA V nebo Mount & Blade. Přesto se často dočkáme případů, kdy majitelé původních her rozhodnou proti fanouškům zakročit a celý projekt zaříznou skrze právníky. Nedávné ukončení vývoje modu ElDewrito, který oživoval Halo Online na PC, je ale mnohem agresivnější, než je běžné.

Pokud nepočítáme level editor Halo 5: Forge, Halo Online bylo poslední výletem Master Chiefa na PC. Bohužel šlo o free-to-play hru omezenou pouze na Rusko a Microsoft její vývoj v roce 2016 ukončil. Fanoušci proto spojili své síly a společně vytvořili ElDewrito, pořádnou multiplayerovou řežbu pro počítače.

Po vydání updatu 0.6 minulý týden ale došla Microsoftu trpělivost a celý projekt zařízl. V prohlášení na stránkách 343 Industries tento krok odůvodnil použitím nelegálně použitých assetů, které se moderům dostaly do rukou po ukončení vývoje Halo Online. Tvůrci ElDewrito byli pochopitelně naštvaní, avšak Microsoft jim údajně nabídl alternativu.

Microsoft i 343 Industries chtějí přinést klasické Halo na PC a chtějí s modery spolupracovat. Už dlouho sice víme, že se šestý díl na PC dostane, na jeho vydání si ale ještě dlouho počkáme. Kompilace podobná Master Chief Collection by mezitím hráče jistě potěšila.

Bohužel celá kontroverze není úplně u konce. Microsoft se sice brání, že chce jen z internetu eliminovat nelegálně získaný kód Halo Online, přesto stále s hráči válčí. Mnoho streamerů na Twitchi, kteří ElDewrito po nedávném updatu zkoušeli, se dočkalo celodenních banů.

Rozhodně se nejedná o žádné omyly, Microsoft aktivně vysílá emaily s oznámení o porušení copyrightu. Naneštěstí pro Microsoft se toto chování míjí účinkem a ElDewrito podle slov tvůrců najednou hrálo až 8 tisíc hráčů. Snad se oficiálního portu dočkáme brzy.

Čtěte také: Nintendo mění své vedení. Dosavadní prezident Kimišima uvolnil své místo mladším

 

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.