Domů » Články » Herní novinky » Herní tipy » 7 her, u kterých se budete bát

7 her, u kterých se budete bát

Nudný večer nebo špatná nálada? Není nic lepšího, než se vystrašit do bezvědomí. Tentokrát vám představím 7 hororovek, které určitě stojí za to si zahrát.

Layers of Fear
Tahle záležitost je stejná a vlastně jiná, než ostatní hororové hry. Jako malíř se vracíte do opuštěné vily dokončit svůj mistrovský obraz. Ovšem s domem, a vlastně i hlavním hrdinou, je něco špatně. Za snahou nalézt potřebné malířské náčiní procházíte skrze dům, ovšem ten se stále přetváří. A kromě jiného – něco v něm je. Hru začínáte prakticky bez jakéhokoli povědomí o malíři a tak se o jeho minulosti dozvídáte až z nalezených novinových útržků, vzpomínek skrze předměty a pohozených zápisků. A že je to mrazivá minulost!

Alien Isolation
Zde moje nerdí srdíčko plesá, jelikož Vetřelec byl film, na kterém jsem vyrůstala. Pokud jste i vy fanoušci příběhu Ellen Ripley, určitě vás potěší hra Alien: Isolation. Jste zde svědky příběhu Amandy Ripley – dcery hlavní filmové postavy, která se vydá na vesmírnou základnu Sevastopol, kde je schovaná černá skříňka lodi Nostromo. Amanda se totiž nemůže smířit se záhadným zmizením její matky a zbytku posádky. Věří, že právě černá skříňka jí řekne víc. Jenže občas prostě věci nevychází podle plánu. Na lodi se nachází vetřelec. Vy, jakožto Amanda, máte jen tři možnosti – bojovat (umřete), schovávat se (pořád je šance, že umřete, ale není tak velká), být zalezlí ve skříňce a plakat (můj osvědčený způsob). Jo… a bacha na ventilace.

Outlast 2
Já vím, co mnozí řeknou. Jak tu může být dvojka, když jednička byla mnohem lepší? No, já jsem holka z osady, takže dvojka mi byla prostě bližší. V prvním díle jste v kůži novináře vyšetřovali nekalé praktiky v psychiatrické léčebně Mount Massive Asylum. Tentokrát se jako investigativní novinář Blake se svou ženou Lynn vydáváte do Arizonské osady, kde byla nalezena mrtvá těhotná dívka. A zřejmě se nezabila vlastní rukou.

To se tak se ženou romanticky prolétáváte vrtulníkem nad arizonskou pouští, když stroj havaruje a vy se z bezvědomí probouzíte bez manželky opodál pilota, ze kterého si udělali BBQ. Opět vám pomáhá stará dobrá kamerka s nočním viděním, kterou dobíjíte baterkami pohozenými po lokaci. Znásilňování mladých dívek, kacířství, sekty, antikrist a vzpomínky na děsivé události z dětství. To vše na vás číhá ve hře Outlast 2.

Until Dawn
Do rukou se vám dostává titul, u kterého je hranice mezi filmem a hrou velmi tenká. Parta puberťáků se rozhodne zažít trochu zábavy na horské chatě a zesměšnění jedné z účastnic nesmí chybět. Dojde k nehodě a ona i její sestra zemřou při pádu ze skály. Trochu drsnější zážitek ve mně zanechal otázku, co může asi naplnit zbytek příběhu. To jsem ale zjistila záhy, kdy bratr dívek pozve znovu celou partu na chatu, symbolicky o rok později. Jestli také občas mrknete na americké filmy ze středoškolského prostředí, postavy vám přijdou charakterem naprosto klišé. Sporťák, frajírek, potvora, nerd… celá směsice postav, za kterou si můžete střídavě zahrát. Když členové party začnou mizet a světla zhasínat, jen vaše rozhodnutí ovlivní, kdo uvidí úsvit. Tato hra je založena na stupiditě amerických béčkových hororů a charaktery postav jdou přesně v tomto duchu. Kromě záměru Joshe, hlavní postavy, vyděsit všechny účastníky zájezdu k smrti, pobíhají kolem příšerky zvané Wendigo, které celou atmosféru ladí do mnohem děsivějšího modu.

Resident Evil 2 (2019)
Tento titul snad nemusím dlouze představovat. Svou premiéru měl již roku 1998 a lidé si velmi záhy oblíbili mladou Claire a zelenáče Leona, kteří prozkoumávají Raccoon City nakažené mutagenem T-Virus a snaží se u toho neumřít. Příjemná je volba hlavní postavy, jelikož příběhová linka se u Claire i Leona liší, takže můžete sledovat i trochu jiné úkoly nebo vedlejší postavy. Chapadla zůstávají. Téhle staré klasice v nové kabátku jen tak někdo neodolá.

Welcome to the Game 2
Další hra která dokazuje, že dvojky nejsou nutně horší. Jako v prvním díle, i tady budete brouzdat po stránkách temné části internetu ve snaze najít schované kódy, které vám umožní stát se divákem zvráceného streamu. Nyní jste investigativní novinář, kterého v noci probudí zpráva s odkazem na živé vysílání, kde dívka jménem Amalea prosí o záchranu ze spárů svých věznitelů. Vaším úkolem se tak opět stává hledání kódů schovaných na stránkách a vydělání dostatečného množství virtuální měny, která vás vpustí do vysílání. Celou situaci komplikují hackeři, posunování VPN zařízení napříč všemi chodbami bytového domu, policie a muži v maskách, kteří se nebojí stát vám za zády a ve správnou chvíli zabít.

Little Nightmares
Když se mi tenhle titul dostal pod ruce, chvíli jsem přemýšlela, co je na něm vlastně tak skvělého. A už mi to dává smysl. Tahle hra vás nedeptá brutalitou a krví. Tak trochu. Jako malá postava ve žluté pláštěnce se probudíte na neznámém, temném místě. To by asi ničemu nevadilo, kdyby se celou uzavřenou lokací neprocházela zavalitá hladová monstra, která se vás snaží sežrat. Oproti hlavní postavě jménem Six je vše mnohem větší a vám tak mnohdy nezbývá, než na věci šplhat, přelézat je nebo jiným způsobem překonat. Ačkoli to tak nemusí na první pohled vypadat, hra má hloubku a to vám mnohdy může dost zkomplikovat hraní. Stačí totiž jeden špatný krok a jste mrtví. Little Nightmares rozhodně nelze srovnávat s něčím, jako je Layers of Fear nebo Alien: Isolation, rozhodně ale během hraní nebudete mít dobrý pocit.

Když nad tím tak přemýšlím… všechny hororovky začínají tím, že se něco zvrtne. Snad jste si článek užili a některou ze zmíněných her vyzkoušíte. Protože kdo se bojí, se*e v síni.

X