Domů » Články » Používáte cheaty, modujete? Mohou se z vás stát kyberzločinci, tvrdí studie

Používáte cheaty, modujete? Mohou se z vás stát kyberzločinci, tvrdí studie

Eh.

Asi se všichni shodneme na tom, že bezpečnost kyberprostoru je v současné době na tenkém ledu. A to nejen na osobní úrovni – hackerským útokům se musí bránit i firmy či státní instituce (však víme, jak to bylo s tím dětským pornem Míly Zemana). Virtuální forma terorismu je bez debat aktuálním problémem pro celý svět, britská studie ovšem vidí potenciální hrozbu i v hráčích.

K tomuto závěru došel britský Národní kriminální úřad (NCA). Analýza problematiky zpočátku působí poměrně střízlivě – především kritizuje širokou dostupnost on-line návodů k šíření malwaru či realizaci DDoS útoků, mnohdy doprovázené videem či obrázkovým tutoriálem. Úřadu se nelíbí, že bezpečnostní složky nevěnují dostatek úsilí k likvidaci podobných stránek a ohrožují tím kyberbezpečnost.

Co nám přijde přitažené za vlasy, je nalajnovaná analogie s počítačovými hrami. Studie tvrdí, že užívání cheatovacích kódů a modovacích nástrojů může v hráčích vypěstovat dovednosti, které prý následně povedou ke kyberzločinům. Největší problém této části je z našeho pohledu nepochopení podstaty herních cheatů a modifikací, jelikož pracovníci NCA o nich referují jako o formě hackování – a přistupují k tomu pak stejně jako k tradičnímu kyberzločinu.


Studie stavěla na hovorech mezi úředníky a mladými pachateli. Ti hackování vnímají jako adrenalinovou záležitost. Existují komunity, které se „hecují“ k lepším výkonům a považují nabourávání cizích účtů za výzvu. V jejich očích existuje propast mezi klasickým zločinem a kyberzločinem. Velká Británie (a nejen ta) se s podobnými případy potýká poslední dobou čím dál častěji a absence zodpovědnosti vůči sobě samotným je jeden z důvodů, proč mladiství rádi propadnou „neškodnému hackování“.

Alespoň závěr nám dává docela smysl. „Je na místě tyto lidi oslovovat ještě předtím, než se zapletou do nějakého zločinu. Jejich dovednosti jdou využít k mnohem smysluplnějším a užitečnějším věcem. Sami se mohou podílet na zlepšení bezpečnosti kyberprostoru,“ tvrdí analytici úřadu.

Za sebe se přiznám, že jsem cheaty kdysi dávno používal ve velkém a hry dodnes moduju až k nepoznání (což vám mohu dokázat vybuchujícími slepicemi nebo sprostými mudcraby ve Skyrimu). Nemám ovšem pocit, že bych tím získal jakékoliv hackerské dovednosti. Vlastně se mnohdy nedostanu ani do svých účtů, když zapomenu své heslo…

Čtěte také: G2A pod palbou vývojářů na vlastní přednášce. „Jsme normální obchod,“ brání se

Source :
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X