fbpx

Hry roku 2016: Nejlepší RPG

Zachutnala nám krev i víno

Přišel čas bilancovat nad uplynulým rokem! V sérii článků Hry roku 2016 chceme rekapitulovat to nejlepší, co nám herní branže během posledních 12 měsíců přinesla. Dojde i na speciální ocenění i největší loňské přešlapy. 

Zatímco byl rok 2016 překvapivě štědrý na tahové strategie, na velkých RPG titulech naopak hamižně šetřil. Naštěstí jsme měli i tak z čeho vybírat, byť tušíme, že někteří čtenáři možná budou mít problém s datadiskem pro jednu z nejlepších her za posledních několik let. Do našeho skromného seznamu se totiž (znovu) probojoval i Geralt z Rivie s přídavkem O víně a krvi. No co, stará láska nerezaví a šlo o famózní zakončení polské herní ságy.

Do našeho pětimístného žebříčku se tak tak nevlezlo listopadové Final Fantasy XV ani zapomenuté, ale skvělé akční RPG Grim Dawn. Oba tituly si zde rozhodně zaslouží alespoň čestnou zmínku. To samé platí i pro některé 3DS hry, které prošly našima rukama – jmenovitě Bravely Second a nový Etrian Odyssey. Na indie scéně se objevilo i několik hybridních RPG, ty ale oceníme v jiných kategoriích.


Pokémon Sun & Moon

Nintendo 3DS ani zdaleka není mrtvou konzolí, naopak se jí i přes slabší výkon daří fantasticky. Velkou zásluhu na tom mají tituly, které si jinde nezahrajete. Třeba pokémoni od Game Freaku. Kapesní potvůrky z Japonska vloni oslavily dvacáté výročí, které vyvrcholilo vydáním dvou nových her z hlavní série – Pokémon Sun a Pokémon Moon. A věřte nám – ani po dvou dekádách neztratily nic na svém kouzlu.

Nejnovější Pokémon tituly stále nabízí desítky hodin skvělé zábavy pro hráče všech věkových kategorií. Dvacet let stará hratelnost se dočkala několika svěžích novinek, a nebýt omezeného katalogu potvůrek a dalších drobností, nebáli bychom se Sun a Moon označit za nejlepší dvojici z celé série. Jasná koupě, pokud vlastníte Nintendo 3DS.


Deus Ex: Mankind Divided

Píše se rok 2029 a svět se rozdělil na kasty normálních lidí a augmentovaných, jenž žijí na okraji společnosti v útlaku a strachu. Jsou zavíráni do ghett a nemají prakticky žádná práva. Zářivá éra protetických vylepšení končí. A někde uprostřed toho společenského napětí opět stojí Adam Jensen, který za tím vším cítí nadnárodní konspiraci a ilumináty. A samozřejmě má zase pravdu.

Král kyberpunku si dále drží svoji výhradní pozici v žánru. Návrat Adama Jensena na herní scénu se sice neobešel bez několika drobných výtek – a teď nemyslíme ruskou češtinu ve futuristické Praze, která některým hráčům pořádně hnula žlučí – stále ale jde o jedno z nejlepších RPG minulého roku s promakaným světem a skvěle fungujícím stealthem. Víc jsme od nového Deus Ex asi ani nechtěli.


Tyranny

Izometrická RPG v posledních letech zažívají renesanci. Stejně jako punk, ani jeden z nejstarších herních žánrů není ani zdaleka mrtvý, přestože jeho zlatý věk už je nenávratně pryč. Tu a tam se ovšem objeví hry, které se pokouší znovu reinkarnovat krásu složitých tabulek s dovednostmi a košatých dialogových stromů. A některým se to podařilo – třeba Pillars of Eternity, Divinity: Original Sin či nedávno vydanému Tyranny.

Prosincové RPG od veteránů z Obsidian Entertainment je splněným snem všech, kteří vidí v mučení nevinných hobitů skvělou večerní zábavu. V Tyranny se ujmete role služebníka zla a dostanete za úkol rozdrtit poslední zbytky armády dobra. Volby jsou náročné, následky vašich rozhodnutí bolestivé, ale o tom by měla správná RPG hra být. Doporučuje devět z deseti pekelníků a Asiat s luciferskou bradkou.


Zaklínač 3: Divoký hon – O víně a krvi

Není to tak, že bychom neměli z čeho vybírat. Zaklínač 3 už předloni naznačil, že neplánuje sesednout z trůnu krále RPG, a jeho první datadisk Srdce z kamene to jen potvrdil. Podobně tomu bude i letos. Datadisk O víně a krvi trumfl předchozí přídavek a famózním způsobem zakončil strastiplný příběh zaklínače Geralta z Rivie, na který budeme ještě dlouho vzpomínat.

S Bílým vlkem jsme se tentokrát podívali do romantické a vínem provoněné provincie Toussaint. Místo poklidné partičky Gwentu se Geralt dočkal zástupu krvežíznivých upírů a bylo jen na něm, aby odhalil spiknutí a zachránil krk kněžně Anně Henriettě. Pokud se tedy během těch 40 hodin herní doby neztratil na obrovské mapě plné questů, dungeonů, pokladů. Učebnicový příklad, jak se mají dělat datadisky.


Dark Souls 3

Existuje jen pár her, které nás naučily absolutní pokoře. Série Dark Souls mezi ně rozhodně patří. Za každý špatný krok nás trestala sekerou do hlavy, sebemenší nepozornost zase kudlou do zad, blbě provedený kotoul pak pádem do jámy s jedovatými bodci. Smrt je zde vaším denním chlebem a pouhou formalitou, bez které se nedostanete do cíle.

Třetí pokračování dovedlo drsnou a nemilosrdnou hratelnost téměř k dokonalosti. Popelem zahalené podsvětí nebylo nikdy krásnější a každá pokořená výzva nás odměnila sladkým a hřejivým pocitem dobře vykonané práce, přestože to stálo hektolitry potu a krve. Dark Souls 3 je zkrátka vypiplané zakončení nelítostné RPG série, v níž nám bylo nejvyšší ctí umírat.


V sérii článků Hry roku 2016 vyšlo také:

Nejlepší RPG
Nejlepší strategie
Nejlepší střílečky
Nejlepší adventury
Nejlepší akce
Nejlepší remastery
Nejlepší české hry


Zdroj:

Vlastní

Redakce
Jsme pisálci, studenti, snílci a především hráči, kteří se z nějakého důvodu rozhodli udržovat toto herní údolíčko při životě. A občas jej zaprasit svými divnými a ujetými nápady. Powered by SkillZone.cz