Hry roku 2017: Nejlepší remastery

Důvod, proč se vracet k již vydaným hrám

Přišel zase čas bilancovat. Rok 2017 neměl nouzi o skvělé tituly ze všech možných žánrů. Dočkali jsme se očekávaných pokračování i nových značek, velkých pecek i drobných indie hříček. V rámci seriálu Hry roku 2017 jsme pro vás vybrali to nejlepší, co loňská herní sezóna přinesla.

Stejně jako v případě DLC, i remastery bývají vnímané za zlý marketingový trend současné herní scény, kdy se vydavatelé snaží znovu prodat již vydanou hru, byť s lepší grafikou. Jasně, něco na tom asi je, ale pro nás to rozhodně není důvod, abychom hned vytahovali vidle.

Občas se díky remasterům a remakům dostaneme ke hrám, které jsme minuli v době jejich největší slávy. Díky nim ani nemusíme řešit technickou zastaralost nebo kompatibilitu, a obzvlášť u konzolistů často jde o jedinou možnost, jak si hru znovu zahrát, aniž by museli shánět starší generaci zařízení.

Takže jsme zase vyhmátli pět nejlepších her, které se nestydíme označit za vzorové remastery. Co se týče dalších titulů, které se nevlezly do užšího výběru, za pozornost stojí Starcraft Remastered, Outcast: Second Contact, Mario Kart 8 Deluxe, Yakuza Kiwami, Danganronpa 1-2 Reload a 3DS tituly Metroid: Samus Returns a Zero Escape: The Nonary Games.


Bulletstorm: Full Clip Edition

Polská testosteronová jízda Bulletstorm od People Can Fly byla jedna z her, které se nakonec nedostalo takové pozornosti, jakou by si bývala zasloužila. Originálních a vtipných stříleček na odreagování ovšem není nikdy dost a jsme rádi, že spoluautoři Painkillera nakonec dostali druhou šanci s remasterem.

Pro ty, kteří si frenetickou akci užili už v původním Bulletstormu z roku 2011, nenabízí remaster nic moc atraktivního kromě nového kabátku. Šílenou střílečkou nepolíbení pařani se ale budou výsostně bavit a místy i chrochtat blahem. Dobře vypadající bezhlavá řežba s promyšleným systémem skillshotů a maskulinním humorem se jen těžko odmítá.


Final Fantasy XII:  The Zodiac Age

Přiznáme se, že se v sérii Final Fantasy ztrácíme úplně stejně jako Ovčáček v Peroutkových článcích. Japonská vlajková loď od Square Enix má na kontě tolik her s různými číslovkami, že je i pro sečtělejšího hráče problém se v nich zorientovat. Ať už ale skočí do jakéhokoliv dílu, často se jim dostane prvotřídní hratelnosti a skvělého příběhu plného pohádkové poetiky, politických intrik i typického japonského klišé.

V případě remasteru Final Fantasy XII s podtitulem The Zodiac Age tomu není jinak. Je pravda, že některé herní mechanismy jsou pro dnešní dobu již přežité, ale to je společný jmenovatel drtivé většiny moderních předělávek starších her. The Zodiac Age i tak ale nabízí dostatek napínavých taktických soubojů, zábavného obsahu a netradičních aktivit, aby vám spolehlivě ukradl sto hodin života.

 


Okami HD

Nádherná, originální, legendární. Tak recenzenti označovali akční adventuru Okami, když si postupně podmaňovala hráče na PS2, Nintendo Wii a později i PS3. Vloni se mýtická vlčice se zálibou v kaligrafii probudila z dlouhého spánku a navštívil aktuální velké platformy včetně PC. A co se nestalo – recenzenti ve svých verdiktech opět použili stejná slova jako před lety. Není se čemu divit, Okami HD je vskutku působivá hra s nekonvenční hratelností, od které je těžké se odpoutat.

Stylizované kulisy japonského folklóru na nás fungují i dnes, přestože se na nich podepsal zub času a místy vypadají trošku roztekle. Tyhle drobné fleky na kožichu ale rozhodně nejsou důvody, proč byste měli minout hru, která svými nápady dokáže konkurovat i současným titulům. Bohyně Amaterasu je zkrátka laskavá a má ráda hráčskou společnost.


Crash Bandicoot N Sane Trilogy

Éra prvního Playstationu patřila v naší paměti především Crashi Bandicootovi. Plošinovka s vačnatcem v hlavní roli nás doprovázela téměř každé odpoledne, ať už jsme se s kamarády střídali při hraní či jsme s napětím čučeli na slovenskou Maxihru. Prostě nás při hraní vloni vydaného remasteru obklopila těžká nostalgie.

Kompilace tří nejlepších dílů v podobě Crash Bandicoot N. Sane Trilogy potěšila nejednoho herního staromilce. Crash se sice dočkal moderního kožichu (díkybohu), hratelnost ale zůstala stejně zábavná, stylová a autentická jako před dvaceti lety. Obtížnost sice šla nahoru a ne všichni nováčci najdou ve sbírání jablíček a rozbíjení bedniček pochopení, pro fanoušky série i žánru ovšem jde o téměř perfektní návrat konzolové klasiky.

Hra byla oceněna také v kategorii Hry roku 2017: Nejlepší plošinovky.


L.A. Noire Remastered

Osud L.A. Noire nás docela mrzel. Detektivní akce s fantastickou mimikou obličejů, skvělým hereckým obsazením a působivou atmosférou nakonec nedokázala oslovit dostatek hráčů, což vyústilo v konec studia Team Bondi. O to víc jsme ale byli překvapení, když se objevila zmínka o remasteru na PS4, XONE i Nintendo Switch. Oživený detektiv Phelps sice přinesl lepší efekty, textury i rozlišení, hra přesto stále vypadá poněkud zastarale. V čem tedy spočívá kouzlo remasteru?

Osobitá hratelnost, kterou jsme si před šesti lety vychvalovali, zůstala – stále se opírá o napínavý děj, unikátní způsob vyšetřování případů a dosud nepřekonanou noirovou atmosféru. I přes někdejší nepříznivou premiéru dokáže nabídnout to, co žádná jiná hra na trhu nemá, ať už z hlediska příběhu či herních mechanismů. A to je podle nás dostatečně dobrý důvod, proč dát L.A. Noire šanci, ať už první či druhou.

Mimochodem: hra vyšla v osekané podobě i pro virtuální realitu. Pokud jste ještě neviděli toto video z hraní, doporučujeme. Je to boží materiál.


V rámci série Hry roku 2017 vyšlo také:

TOP 10: Nejlepší hry roku 2017
Nejlepší střílečky

Nejlepší strategie
Nejlepší RPG
Nejlepší akční adventury
Nejlepší plošinovky

Nejlepší adventury
Nejlepší datadisky a DLC
Nejlepší remastery

Zdroj:

Vlastní

Redakce
Jsme pisálci, studenti, snílci a především hráči, kteří se z nějakého důvodu rozhodli udržovat toto herní údolíčko při životě. A občas jej zaprasit svými divnými a ujetými nápady. Powered by SkillZone.cz