Vaporum

PC
Sledovat
8

Super

Hry roku 2017: Nejlepší RPG

Fantastické kousky, které vám ukradnou desítky hodin života

Přišel zase čas bilancovat. Rok 2017 neměl nouzi o skvělé tituly ze všech možných žánrů. Dočkali jsme se očekávaných pokračování i nových značek, velkých pecek i drobných indie hříček. V rámci seriálu Hry roku 2017 jsme pro vás vybrali to nejlepší, co loňská herní sezóna přinesla. 

Zatímco jsme si předloni stěžovali na nedostatek opravdu dobrých RPG, vloni jsme ani nevěděli, do kterého skočit dřív. Bylo jich tolik, že jsme měli na kandidátní listině přes deset titulů, ze kterých jsme si mohli vybrat vítěznou pětici. Tu si můžete prohlédnout níže, pojďme si ale povědět o titulech, které skončily pod nimi.

Z velkých her třeba Mass Effect: Andromeda pohořel po technické stránce (a doteď stále trpí zásadními chybami), takže by se do nejlepší pětky stejně nedostal. South Park: The Fractured But Whole byl slušná jízda, na druhou stranu nám přišel slabší než první díl. Úplně nejtěsněji se tak pod čarou umístil „darksoulovský“ Nioh. Pokud máte rádi výzvy, jděte do něj, je skvělý a nyní i na PC. A Skyrim na Nintendo Switch? Je super, ale radši dáme cenu opravdu novým titulům.

Zmínku si zaslouží i jiné RPG tituly. Dlouho očekávaný ELEX byl tak gothicovský, že společně se skvělým otevřeným světem a novou mytologií přinesl i tunu bugů a technických nedodělků. Obdobně na tom byl i Seven: The Days Long Gone či Spellforce 3, který vyšel až v prosinci. Z indie scény stojí za pozornost i slovenský Vaporum, Pyre, Battle Chasers: Nightwar, Cat Quest či Etrian Odyssey V: Beyond the Myth na Nintendo 3DS.

A na závěr si dovolíme jednu drzou poznámku. Horizon Zero Dawn i Middle-earth: Shadow of War nakonec zařadíme do škatulky akčních adventur, přestože jde oficiálně o akční RPG. Ono toho RPG tam je stejně hodně jako v Assassin’s Creed Origins, tudíž nám přišlo fér, aby tyto tituly zápasily spíše s novinkou od Ubisoftu.


Torment: Tides of Numenera

Spousta textu, bizarní postavy a chaotický svět. Tak bychom popsali izometrické RPG Planescape: Torment, když jsme ho před lety hráli na svých CRT monitorech. A úplně stejně bychom popsali i Torment: Tides of Numenera, jeho duchovního nástupce od Briana Farga, veterána z Interplay, který naplno zúročil své zkušenosti v žánru.

Neveselý svět Numenera od Monte Cooka sedí do nálady Tormentu perfektně a celou atmosféru podtrhují zajímavé postavy i bravurně napsané dialogy (které se dočkaly i českého překladu). Když do toho připočtete vypiplaný systém vývoje postavy a možnost vykecat se ze soubojů, vznikne vám moderní RPG ze staré školy, za které se staromilci nemusí ani trochu stydět.


Xenoblade Chronicles 2

Jestli Nintendu Switch něco chybělo v prvních měsících po uvedení do prodeje, tak pořádné macaté RPG, v němž by hráči dobrovolně utopili desítky hodin. Xenoblade Chronicles 2 nakonec přišel až v prosinci, čekání se ovšem vyplatilo se vším všudy.

Putování Rexe a jeho spoře oděné parťačky Pyry za bájným rájem pro lidskou civilizaci se sice nevyhnulo tradičním příběhovým klišé, zde ale vady vyvážil návykový soubojový systém a nápaditý svět, ve kterém byla jedna radost se ztratit. Pokud jste fanoušky japonských RPG, neměli byste si Xenoblade Chronicles 2 nechat ujít. Navíc ho můžete hrát na cestách či v posteli, že jo.


Nier: Automata

Moc dobře víme, že si toto akční RPG získalo pozornost hráčů spíše díky sexy hlavní protagonistce než svým obsahem. Popravdě jsme na tom byli podobně, ačkoliv jsme tušili, že se Platinum Games nebude spoléhat na tak levnou vábničku. Jenže to, co se skrývalo pod černou škraboškou hrdinky 2B, předčilo všechna naše očekávání.

Hra měla fantasticky zmáknutý soubojový systém, famózní hudební doprovod (snad jeden z nejlepších za minulý rok) a tunu drobných nápadů. Jestli nás ale něco v Nieru odpálilo do jiné dimenze, byl to příběh. Zpočátku poněkud zmatený, ale poutavý, mnohovrstvý a plný zvratů a rozuzlení. Takový příběh, který vás donutí přemýšlet. Nier: Automata toho v jádru nabízí mnohem více než jen lehký způsob, jak nakouknout pod sukýnku.


Persona 5

Jen málokterá hra si umí podmanit hráče hned v prvních minutách. A kdo by to byl řekl, že to dokáže třeba japonské RPG s prvky simulátoru randění. Persona 5 potěší nejen fanoušky série i žánru, ale také nováčky, kteří nikdy k podobným hrám nepřičichli. Je místy bizarní a drzá, japonsky podivná, ale zatraceně promyšlená, zábavná a návyková.

Těžko vypíchnout, co se nám na hře líbilo nejvíce. Zajímavé hlavní postavy? Chytrý soubojový systém? Nebo stylová grafika, perfektní animace a chytlavý hudební doprovod? Asi to všechno. Společně totiž utváří jedinečný zážitek, na který stálo za to čekat dlouhých 9 let vývoje. Pokud máte doma PS4 a holdujete RPG žánru, je Persona 5 naprostá povinnost.


Divinity: Original Sin 2

Mezi nejlepšími RPG za rok 2017 nemohl samozřejmě chybět titul od belgického Larianu. Při hraní Divinity: Original Sin 2 máte pocit, že máte před sebou titul, který byl vyvíjen s láskou, mateřskou péčí a všudepřítomným citem pro detail. Takový, kvůli kterému byste se nejradši zavřeli u sebe v pokoji a zůstali v něm na dlouhé měsíce.

Divinity: Original Sin 2 je zkrátka božská záležitost. Má nádherný a obrovský svět, hýří zajímavými nápady a napínavými příběhy. V soubojích, dialozích i při tvorbě postavy nabízí tolik možností, že ostatní RPG jen zelenají závistí. A kooperativní režim tomu všemu nasazuje korunu. Divinity: Original Sin 2 titul, který se rodí jen jednou za pár let a má na to se stát i hrou roku.

Mimochodem, jednou jsme omylem snědli něčí končetinu v inventáři a získali jsme za to nový skill. Umí tohle vaše RPG?


V rámci série Hry roku 2017 vyšlo také:

TOP 10: Nejlepší hry roku 2017
Nejlepší střílečky

Nejlepší strategie
Nejlepší RPG
Nejlepší akční adventury
Nejlepší plošinovky

Nejlepší adventury
Nejlepší datadisky a DLC
Nejlepší remastery

Zdroj:

Vlastní

Redakce SkillZone
Jsme pisálci, studenti, snílci, blázni a především hráči, kteří se z nějakého důvodu rozhodli udržovat toto herní údolíčko při životě.