Tooth and Tail

PC PS4 Xbox One
Sledovat
8

Super

Hry roku 2017: Nejlepší strategie

Bojovali jsme s mimozemšťany, elfy i šílenými králíky

Přišel zase čas bilancovat. Rok 2017 neměl nouzi o skvělé tituly ze všech možných žánrů. Dočkali jsme se očekávaných pokračování i nových značek, velkých titulů i drobných indie hříček. V rámci seriálu Hry roku 2017 jsme pro vás vybrali to nejlepší, co loňská herní sezóna přinesla.

Odzvonilo velkým strategickým titulům? Při pohledu na nový Total War: Warhammer 2 by se mohlo zdát, že ne. Když jsme ovšem dávali dohromady tabulku s nejlepšími strategickými hrami loňského roku, zjistili jsme, že jich vlastně není tolik.

Ne, že bychom měli problém vybrat vítěznou pětici, ale pravda je taková, že jsme do seznamu zařadili i „osmičkové“ tituly, zatímco v jiných kategoriích by pro takové zřejmě nezbylo místo. A teď nemluvíme jen o PC titulech, i letošní Fire Emblem Echoes: Shadow of Valentia pro Nintendo 3DS byl sice fajn, ale rozhodně neměl na to být mezi strategiemi roku. Z velkých značek tak zůstává Halo Wars 2, který na konzolích zářil, zatímco na PC klopýtal.

Pojďme ten úvod ale zakončit v pozitivním duchu. Světlo na konci tunelu vidíme v menších indie titulech, které se nebojí vytáhnout s netradičními nápady. Jmenovitě bychom tím chtěli alespoň zmínit skryté strategické klenoty jako Antihero, Battle Brothers, Ultimate General: Civil WarTooth and Tail. Dejte těm hrám šanci, jsou skvělé.


Endless Space 2

Endless Space 2 se sice vyhřívá ve společnosti kousků jako Master of Orion a Stellaris už od roku 2016 v rámci early accessu, ale až rok 2017 nám umožnil kompletně hotové dobrodružství při dobývání hvězd. A jak vidíte, dlouhé čekání se vyplatilo.

Zatímco je Master of Orion příliš jednoduchý a Stellaris naopak příliš komplexní, vesmírná 4X strategie od francouzských Amplitude Studios je někde mezi nimi a nabízí fajnovou střední třídu. Ze všech titulů ze stejné škatulky se ovšem může chlubit překvapivě dobrým příběhem, vtipnými situacemi a originálními rasami. Pokud máte chuť kolonizovat rozmanitý vesmír plný podivných míst, je Endless Space 2 přímo pro vás.


Steel Division: Normandy 44

Série Wargame od francouzských Eugen Systems si na poli strategických her vybudovala skvělou pověst. Vývojáři nicméně dostali pocit, že třetí světovou válku už dostatečně vypreparovali, tudíž se vrátili do minulosti k té druhé. A jak asi tušíte, udělali správný krok.

Steel Division: Normandy 44 se dá s nadsázkou označit za komplexnější a taktičtější Company of Heroes. Nováčci v žánru se v prvních hodinách nejspíše utopí v záplavě strategických úkonů a počtu příkazů na bitevním poli, o tom žádná. S trochou trpělivosti se jim ale postupně otevře jedna z nejlepších druhoválečných strategií této dekády, ne-li nejlepší.


XCOM 2: War of the Chosen

Málokdy se stane, že se do našeho výběru pětice nejlepších titulů dostane nějaké DLC, pokud si teda odmyslíme samostatnou kategorii. U přídavku pro tahový XCOM 2 to ovšem nešlo jinak. Už tak skvělá strategie se totiž dočkala další porce obsahu, bez níž už si základní hru nezapnete. takhle totiž má vypadat datadisk v tom nejlepším slova smyslu.

Stejně jako v případě Enemy Within u prvního dílu, i zde se dočkáte překopané příběhové kampaně s novými misemi, zbraněmi a záporáky. Vyvolení emzáci (Vladko, zalez) umí budit hrůzu nejen svým kukučem, ale i tuhým kořínkem. Budování vztahu mezi parťáky otevírá další strategické možnosti, stejně jako paktování s frakcemi. Novinek je zkrátka tuna, a pokud jste doteď nehráli XCOM 2, sežeňte si ho rovnou s War of the Chosen.

Hra byla oceněna také v kategorii Hry roku 2017: Nejlepší datadisky a DLC.


Mario + Rabbids Kingdom Battle

Když jsme během E3 konference Ubisoftu koukali, jak Yves Guillemot a Šigeru Mijamoto pózují s bouchačkami z Mario + Rabbids Kingdom Battle, přišlo nám to stejně ujeté jako samotné téma hry. Jednoduše jsme strategii pro Nintendo Switch nebrali tak vážně. A víte co? K našemu překvapení jsme se dočkali XCOMu.

No dobrá, drsné mimozemšťany sice nahradili šílení králíci a mariňáky zase princezna Peach, pod infantilním pozlátkem nás ale čekala stejně obtížná a zábavná tahová strategie jako v případě titulu od Firaxis Games. O strategické možnosti a zajímavé záporáky zde nebylo nouze, některé komické situace lehce vykouzlily úsměv na tváři a v neposlední řadě se hra ovládala na Nintendu Switch perfektně. Nenechte se zmást obalem, Mario + Rabbids Kingdom Battle je to plnohodnotná tahová strategie se vším, co k ní patří. Plus králíci.


Total War: Warhammer 2

Odhalení Total War: Warhammer 2 budil v hráčích spíše rozpaky než nekontrolovatelnou radost. Přiznáme se, že jsme na tom byli podobně. Ono rok po vydání prvního fantasy dílu člověk spíše čekal návrat do lidské historie, případně titul z jiného univerza, strach z minima inovací a ždímání warhammerovské tématiky byl tudíž zcela na místě.

A ten strach je už dávno pryč. Dočkali jsme se totiž jednoho z nejlepších dílů v celé sérii Total War. Přestože měl Warhammer 2 o něco méně hratelných ras než první díl, byly od sebe tak různorodé, že nám skromnější katalog frakcí vůbec nevadil. Jestli nás ale něco v této strategii opravdu uchvátilo, tak rozhodně Vortex kampaň.

Honba za ovládnutím všemocného víru energie se najednou přehoupla přes tradiční potřebu vést války a rozšiřovat svou říši, což je v rámci série Total War naprosto nevídaná věc. Adrenalinový závod za rituály a následná obrana (či sabotáž) měst vytvořily z Warhammeru 2 originální a svěží strategii, v níž jakékoliv menší šarvátky mezi frakcemi působily jako nutné zlo, které vás spíše zdržují od vašeho ultimátního cíle. A Skaveni? Zbožňujeme tyhle zákeřné hlodavce.


V rámci série Hry roku 2017 vyšlo také:

TOP 10: Nejlepší hry roku 2017
Nejlepší střílečky

Nejlepší strategie
Nejlepší RPG
Nejlepší akční adventury
Nejlepší plošinovky

Nejlepší adventury
Nejlepší datadisky a DLC
Nejlepší remastery

Zdroj:

Vlastní

Redakce
Jsme pisálci, studenti, snílci a především hráči, kteří se z nějakého důvodu rozhodli udržovat toto herní údolíčko při životě. A občas jej zaprasit svými divnými a ujetými nápady. Powered by SkillZone.cz