Domů » Články » Tip na seriál: I am the night

Tip na seriál: I am the night

Temný příběh, který se opírá o fakta...

Šestidílná minisérie, která vyšla v tomto roce a je k vidění na HBO GO, vychází z příběhu Fauny Hodel. Byla antirasistickou aktivistkou, která ve svých šestnácti letech zjistila, že nemá afroamerické kořeny a tak začala pátrat po pravdě. Celé to umocňuje fakt, že příběh je inspirovaný skutečnými událostmi. 

Hlavní hrdinkou je tedy šesnáctiletá Pat, která je vychovávaná jako černoška, ačkoli má světlou pleť. Ve svém pátrání zjistí, že její matka je někdo jiný, pravděpodobně bílá žena a otec by mohl být neznámý černoch. Jenže ani to nemusí být absolutní pravda. Co je ale jisté, že její jméno je Fauna Hodel a matkou je Tamara – dcera George Hodela.  

Po jejím boku stojí Jay Singletary, nadaný, mladý, ale životem trochu pošramocený novinář, který jí pomáhá dopátrat se pravdy. Život Jaye není ani náhodou bez mráčku, mimo to, že trpí traumaty z války v Koreji také dost pije, občas šňupe a je terčem policistů, od kterých pravidelně dostává slušnou nakládačku a úplně nejvíc touží dostat George Hodela tam, kam podle něj patří za jeho špinavosti. Jednou už to zkusil, ale neuspěl. 

Pokud byste nevěděli, kdo je vlastně George Hodel, Google vám spolehlivě odpoví. Byl výjimečným člověkem, který byl v mnoha ohledech velmi nadaný. Miloval umění, měl pro něj cit, avšak nakonec se rozhodl stát se lékařem. Proslýchalo se, že v Los Angeles provozoval tajnou potratovou kliniku. Hodel byl jedním z hlavních podezřelých v případu známém jako “černá Dahlia”. Pokud jste neslyšeli ani o něm, popíši vám, o co šlo. 

Elizabeth Short byla mladá, krásná žena, která se toužila stát herečkou. Byla ale zavražděna a její tělo se našlo v lednu 1947 v Los Angeles hrůzně zmrzačené a vše nasvědčovalo tomu, že čin byl promyšlený. Mezi podezřelé se Hodel dostal díky své pověsti a i proto, že ho jeho dcera Tamara obvinila z incestu. I když bylo toto obvinění vážné, díky konexím Hodela se nikdy neprokázalo, že by to skutečně tak bylo.

Steve, syn George Hodela, se stal detektivem a byl to právě on, kdo přišel s mrazivým obviněním i fakty o tom, že jeho otec byl pravděpodobně vrahem. A to hned několika žen. Dokonce ho spojuje s nevyřešenými vraždami při řádění Zodiaka (přelom 60. a 70. let). 

Série je samozřejmě v mnoha momentech zdramatizována více, než jaká byla skutečnost. Přibližuje nám postavu Hodela i touhu Fauny při hledání své identity. Pár věcí je tu navíc, ale řekla bych, že to na síle příběhu neubírá. Beru to jako dobrou snahu tvůrců jak zaujmout diváka. Je tu hezky znázorněno, že hledání pravdy o své rodině i sobě samém není ani náhodou poklidnou cestou na jejímž konci je pocit úlevy a naplnění. Naopak pravda mnohdy dokáže být velmi bolestná. Nikdy se sice nepodařilo plně prokázat, že by Hodel stál za vraždou Elizabeth, ale příběh ve vás zanechá jakési “co když”. Možná na něj budete myslet i chvilku po tom, co zhlédnete poslední díl tak, jako já. No, uvidíte sami. Podle mě, pokud se rozhodnete věnovat svůj čas téhle šestidílné minisérii, která je mimochodem velmi hezky herecky vyvážená a zdařilá, nebudete litovat.     

Tvůrcem seriálu i scénáristou je Sam Sheridan. Režie se ujali Patty Jenkins (Wonder Woman), Carl Franklin (Mindhunter) a Victoria Mahoney (Gypsy). 

I Am the Night , Drama / Kriminální / USA / 2019 / 4 h 48 min (Minutáž: 43-54 min) 

Herecké obsazení: Chris Pine, India Eisley, Jay Paulson, Justin Cornwell, Alexander Kanellakos a další

Epizody: Pilot, Phenomenon of Interference, Dark Flower, Matador, Aloha, Queen’s Gambit Accepted

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X