Domů » Články » Ideální svět

Ideální svět

Žádný systém není dokonalý. Nebo snad ano?

Mám tu pro vás další tip na knihu. Tentokrát je to dystopický příběh, který napsala Theresa Hannig a je to velmi čerstvý kousek na pultech knihkupectví. Knihu vydalo nakladatelství Edice Knihy Omega a to letos na konci srpna!

Odehrává se v relativně blízké budoucnosti a co víc, zápletka není až tak sci-fi, jak to u některých příběhů bývá. Zakládá se na událostech, které se reálně můžou stát i v našem světě. Pojďte se mnou poodhalit tento příběh, třeba vás zaujme natolik, že si ho přečtete.

Píše se rok 2031 a Evropská unie tak, jak ji známe včetně uspořádání Evropy se mění. Nejsilnější státy zakládají nové společenství s názvem Spolková republika Evropa, ve zkratce SEU. Ekonomika formou globálního kapitalismu se neosvědčila a proto špičky SEU přichází s novým konceptem. A ten se nazývá ekonomika optimálního blaha a tenhle systém má zaručit, že se každý občan zařadí ve společnosti tam, kde bude co nejvíce užitečný.  

Aby vše mohlo bez problémů fungovat a lidé byli spokojení, musí se o to někdo postarat, proto vzniká instituce Agentura pro životní poradenství. Její zaměstnanci – agenti s pomocí propracovaného softwaru hledají lidem práci, na kterou se nejvíc hodí. Agentura je poté monitoruje, aby zajistila co nejvyšší efektivitu. A jedním z těch nejúspěšnějších agentů je Samson. Naše hlavní postava, kolem které se převážně točí celý příběh. Velmi dobrý příběh, podotýkám.

Samson je muž, kterému je něco přes třicet, je pořádkumilovný a maličko upjatý. A proč je nejlepším zaměstnancem? No, protože je plně oddán ideálu nově fungující společnosti. A plně tomuto systému důvěřuje. Určitě se ptáte na to, co se stane, když někdo nemá pro žádné zaměstnání dostatečné vlohy. V takovém případě je zařazen do kontemplace, která ho vyřadí z trhu práce na dobu trvající 10 let. A v jednom bodě, kdy právě Samson odesílá svou klientku do kontemplace, se stane něco, co velmi silně otřese jeho ideály. Změní se mu doslova celý život. Tak, jak to u prozření bývá. Mohla bych vám prozradit víc, konec konců, mám co dělat, abych se udržela, ale neudělám to. O to vás nepřipravím.

Theresa Hannig bezpochyby vytvořila svět, ve kterém je velkolepá myšlenka, která má možná někde v základu potenciál vytvořit lepší svět. Minimálně v papírové podobě. Pro všechny. Ačkoli se příběh odehrává kolem Samsona, o nudu nezavadíte, je vystavěn působivě a pečlivě. Ale pozor – není nijak táhlý a zdlouhavý, naopak. Je sakra čtivý. Použiji teď větu, kterou používám možná až příliš často – budete mít problém se odtrhnout!

Theresa Hannig (*1984) se narodila v Mnichově a poté co získala titul z politologie, filosofie a ekonomie, pracovala jako softwarová vývojářka, konzultantka IT bezpečnosti a manažerka projektů solárních instalací. Nyní žije na okraji Mnichova se svým manželem a dvěma dětmi.

Vydal: Edice Knihy Omega Překlad: Jana Kellnerová Formát: 344 stran  

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X