Domů » Články » Jaderný arzenál už nebudou řídit diskety, americká armáda je nahradila novým médiem

Jaderný arzenál už nebudou řídit diskety, americká armáda je nahradila novým médiem

Mnoho lidí v minulosti šokovala zpráva, že americká armáda ovládá svůj jaderný arzenál počítači ze sedmdesátých let a data potřebná k jeho obsluze má uložená na prehistorických disketách.

Aby bylo jasno, nejedná se o starou, všeobecně známou 3,5″ disketu, ale jejího osmipalcového předchůdce, který se začal vyrábět na začátku sedmdesátých let 20. století. Podle armádních představitelů to bylo právě stáří počítačové techniky, co pomáhalo ochránit důležitá data. Jelikož nejsou jejich počítače IBM Series 1 připojené k internetu, není možné je hacknout. 

V čem je tedy problém? Tím hlavním je náročnost na údržbu. Staré komponenty se již nevyrábí, takže je technici musí dlouhé hodiny opravovat pod mikroskopem. Navíc udržet systém, který se nazývá Strategic Automated Command and Control System (SACCS) v chodu stojí meziročně odhadem kolem 61 miliard dolarů. A i když je SACCS jako takový vysoce spolehlivý, bylo rozhodnuto o jeho upgradování. Armáda nově místo disket používá vysoce zabezpečená polovodičová digitální uložiště. Není jisté, zda modernizace vybavení stále probíhá nebo již skončila.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X