Domů » Články » Tip na knihu: Jméno větru

Tip na knihu: Jméno větru(5 minuty čtení)

Příběh, který si prožijete

Dnes vám přináším tip na působivou fantasy trilogii Jméno větru, kterou napsal Patrick Rothfuss a která si podmanila své čtenáře výborně vyprávěným poutavým příběhem jednoho hrdiny. Kniha vyšla v nakladatelství Argo v roce 2017 ve druhém vydání a my si teď přiblížíme děj. Tak se pohodlně usaďte a dáme se do toho.

Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trébon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli.

Ano. Přesně takhle začíná příběh, který vypráví náš hlavní hrdina Kvothe putujícímu kronikáři. Na samém začátku ho my čtenáři vidíme jako někoho, z koho se stal zkušený mág, zručný zloděj a suverénní muzikant plus nechvalně proslulý vrah.

Lidé si myslí, že Kvothe je mrtev, pravdou ale je, že se jen stáhl do ústraní před světem, který mu způsobil toliko potíží a utrpení. V jednom zapadlém hostinci zjistí kronikář, který cestuje za významným šlechticem, že tomu tak není a přesvědčí ho, aby mu převyprávěl jeho příběh. Kvothe nakonec souhlasí, ale zaskočí samotného kronikáře prohlášením, že celé vyprávění mu zabere tři dny. Obvykle totiž všem stačí dva dny maximálně. A vzhledem k tomu, jak je Kvothe mladý, se zdá nemožné, že by toho tolik prožil a měl co vyprávět. Nicméně trvá na tom, že buď to bude vyprávět pořádně anebo vůbec.

První díl trilogie je prvním dnem, kdy Kvothe vypráví svůj příběh a pokrývá tak jeho mládí, které prožil mezi Edemskými Ruthy, což jsou kočovní umělci. Líčí o své rodině, která byla vyvražděna. Popisuje, jak jako se jako dítě protloukal ve městě Tarbeanu jakožto žebrák a nakonec o svém snu, smyslu života; studiích na univerzitě. Tam chtěl hlavně získat vědomosti, které by mu pomohly pochopit, proč byla právě jeho rodina vyvražděna. A také jak ji pomstít. Na univerzitu se skutečně dostane a poměrně brzy se stane hvězdou. Potká tam své přátelé, osudovou lásku a také protivníka, se kterým si oplácejí čím dál tím větší naschvály.

A víc vám ze samotného děje popsat nemůžu. Ono tam totiž ve své podstatě víc není, což může vést k pocitu, že je to taková poměrně nezajímavá kniha, ale nenechte se mýlit. Důvodem, proč ji přidávám ke svým knižním tipům je ten, že je psán neobvykle, tady mi jaksi chybí slova – skvěle, bravurně. Autor v něm předvádí, jak dokonale ovládá jazyk. A jak ho umí použít k tomu, aby nám přiblížil veškerou vášeň, kterou Kvothe jakožto opravdový hrdina disponuje. Dokáže přesně popsat jeho lásku k hudbě, která si klestí cestu k samotnému srdci. Umí navodit atmosféru, ve které se snoubí kouzelné fráze, zamilovanost, která je ta pravá, kdy vaše srdce pro druhého bije a zároveň si zachovává jistou svobodu a zároveň popisuje posedlost, která se může stát těžce návykovou drogou. A právě v tomhle Rothfuss neomylně cílí na nás jako čtenáře. Protože tohle všechno my přece známe. Okouzlení, vášeň, která je spalující, pocit, že je kolem nás určitá magičnost, která rozechvívá naše srdce. Je to jeden z důvodů, proč se čte celá kniha tak dobře a lehce.

Ten můj popis zní jako parádní klišé, co? No, netajím se tím, že pro jistá literární klišé mám skoro až slabost. Ale všeho je tam tak akorát, aby z toho vznikl poutavý příběh, který osloví čtenáře natolik, že se od něj nechce odtrhnout.   

Patrick Rothfuss (*1973) je americký spisovatel fantasy, který přednáší na vysoké škole. Jeho trilogie Kronika vraha byla odmítnuta hned několika nakladatelstvími. První knihu série Jméno růže vydala v roce 2007 společnost DAW/Penguin. Tehdy si získala velmi kladný ohlas nejen kritiků a dostala se na seznam bestseller deníku The New York Times. Narodil se v Madisonu ve Wisconsinu a od dětství byl vášnivým čtenářem. Původně se chtěl stát chemickým inženýrem, ale nakonec se rozhodl pro klinickou psychologii. Během jeho tříletého studia si ale nezvolil žádný hlavní obor. V roce 1999 absolvoval s bakalářským titulem z angličtiny.

Trilogie měla mít původně podobu jednoho dlouhého příběhu a nesla pracovní název The Song of Flame and Thunder (Píseň plamene a hromu) ale nakonec byl rozdělen na tři části a název byl změněn. Nakladatelství Argo vydalo pokračování trilogie ve druhém vydání Strach moudrého muže a Hudba ticha v roce 2015

Vydal: Nakladatelství Argo, Překlad: Jana Rečková, Formát: 646 stran

Source :
Wikipedia
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X