Just Cause 3 Recenze

Exploze muničních skladů, požáry vojenských základen, odstřelování armádní techniky ze hřbetu letadla, plachtění padákem ve víru ohlušujících výbuchů, šplhání po skalách vystřelovacím hákem á la Spiderman… Ne, tohle není žádný filmový počin Uwe Bolla, tohle je první herní mise nového Just Cause 3!

Celá plejáda možností ničení sedí pak na zbylé desítky příběhových misí a také na osvobozování jednotlivých vesniček, měst, vojenských základen či satelitních vysílačů. Budete ničit, ničit a zase jenom ničit – taková je návštěva souostroví Medici, rodiště Rica Rodriguese.

Hru samotnou nemůžete brát vážně a myslím si, že to po vás nechtějí ani vývojáři z Avalanche Studios. Mnoho aspektů hry je až příliš absurdních nebo dokonce parodujících všechny převraty odehrávající se ve světě skutečném.


Rico Rodriques aneb Che Guevara na steroidech

Ústřední zápletkou celé hry je osvobození od samozvaného diktátora Di Ravella, který rozsévá strach a bídu v obyvatelích této italsko-řecké ostrovní destinace. K jeho obrovské smůle se tak děje v domovině Rica Rodriquese – terminátorského Spidermana s pistolí hodné nízko u pasu, a tak je náš hrdina povolán, aby pomohl vzbouřencům, tedy rebelské koalici nastolit pořádek.

K tomu nám budou pomáhat přátelé Mario Frigo – rebelská superstar, z minulých dílů dobře známý Tom Sheldon – typický americký patriot, a v neposlední řadě psychicky nevyrovnaná doktorka Dimah Ali Umar al-Masri. Tímto bych shrnul zápletku, nelze od ní čekat nic víc, ani nic míň.

Příběh jede ve vedlejších kolejích a v konečném důsledku odůvodňuje vaše řádění na Medici, což si myslím, že je škoda. Nečekejte žádné příběhové zvraty nebo emoční soucítění s postavami, prostě zhlédnete filmové sekvence a jedete dál v běsnění a osvobozování souostroví Medici.

Dle mého názoru měli tvůrci trochu zapracovat na scénáři a k takto objemné hře podat procítěnější příběh – zkrátka si z něj nic neodnesete. V konečném důsledku tak budete pouze vzpomínat na rozlehlost mapy a ničení všeho, co přijde do cesty.


Just Cause 3 je již třetí pokračování této kultovní série. Bohužel mě před lety minuly předchozí díly, tudíž je toto prvotním zážitkem v open-world destrukčním dobrodružství.

K mému překvapení jsem dostal herní pískoviště maniakálně obrovské rozlohy, že ani Skyrim nebo Zaklínač 3 mi už nepřijdou nikterak rozlehlé.

Už druhý díl dostal obrovské pískoviště, ve třetím tomu není jinak. Na rozloze cca tisíc kilometrů čtverečních se rozkládá souostroví Medici složené ze tří velkých ostrovů.

Jelikož modelování rozlehlého open-worldu by zabralo spoustu času, některé prostředí jsou vytvořeny jako přes kopírák. Mluvím hlavně o vesničkách a městech, které tak jsou jen shlukem jinak poskládaných domečků, věžáků a policejních stanic. Zbylé prostředí je ale nádherně rozmanité a budete mít radost z prozkoumávání.

just cause 3 screen 4

Vaším hlavním záporákem bude kříženec Stalina a Fidela Castra.


Podíváte se na pláže s nádherným azurovým mořem, vyšplháte na vrcholky majestátních hor, proletíte se nad zelenavými hustými lesy, projdete se po plodných zemědělských pláních, zalétáte si z jednoho tropického ostrůvku na druh, a dál bych se mohl rozplývat nad jasně barvitým světem.

Ano, občas se prostředí opakuje, ale vzhledem k velikosti mapy to přímo vybízí k průzkumu prostředí a trávením dlouhých hodin jen tím, že se kocháte krajinou.

Pro zajímavost – celou herní plochu přejdete pěšky za nějakých 5 hodin, což je samo o sobě megalomanské a jednoznačně jsem nehrál takto rozlehlou hru.

just cause 3 screen 1

Vrtulník je ultimátní nástroj vašich destrukčních nálad.


Ohňostrojem je Rico živ

Z béčkového příběhu a malebného herního světa se dostáváme k nejhlavnějšímu, a tím je hratelnost. Základním prvkem všeho ničení je Ricovo zápěstní vystřelovací lano. Můžete se tak libovolně přichytit na jakoukoliv budovu, či skálu a spidermansky vyšplhat tam, kamkoliv je ctěná libost.

Hák navíc využijete k přichycení na jedoucí vozidla, ať už je to vojenský transportér, helikoptéra nebo rovnou stíhačka, a svést se na něm. Absurdní, že ano? Ale pekelně zábavné! Tímto způsobem jsem zažil pravé herní orgie.

Přichytil jsem se na letící helikoptéru a z výšky odstřeloval celé vojenské kavalerie. Vznesl jsem se do vzduchu a ukradl letící stíhačku. Přichytil cisternu s palivem k tanku a nechal ho explodovat. Kradmým postupem vojenskou základnou jsem nechal, pomocí přichycení hákem, ke vzdáleným budovám zmizet desítky vojáků. Mohl bych psát několik různých variací, jak postupovat při dobývání, a stejně bych nenapsal všechny, zkrátka představivosti se meze nekladou.

Tím to ale nekončí. Do rukou dostanete množství střelných zbraní, od duálních malorážných pistolí po ničivý raketomet, připočtěte si k tomu granáty či modifikovatelné výbušniny, zástupy vozidel, jako jsou terénní vozidla, tanky, vrtulníky, stíhačky a tak dále.

just cause 3 screen 2

…ale i v tanku můžete nadělat pěknou paseku.


Nedostatek munice nebo vozidel skvěle řeší funkce Rebel Drop. Díky ní si můžete nechat poslat potřebné zbraně, automobily a dokonce obří bojový vrtulník či rovnou letadlo. Jednoznačně tak máte o zábavu postaráno a vyřádíte se královsky.

Jako drobné zpestření potěší české názvy jednotlivých zbraní a vozidel. Zastřílíte si tak z pistole U-39 Plechovka, proletíte se helikoptérou Postolka a dalšími. Jak je to možné? V týmu vývojářů je totiž několik Čechů a Slováků.

V součtu všech dopravních prostředků jsem si nejvíce oblíbil prosté cestování pomocí přitahování se hákem, v kombinaci s padákem nebo wingsuitem. Občas se mi přihodilo, že jsem měl málo času se dostat ke vzdálenému místu, a tak jsem místo cestování vozidly po silnicích použil hák a byl jsem na daném místě mnohdy dříve, než se zmíněnými dopravními prostředky.

Tím musím vyslovit kritiku k fyzikálním (ne)zákonům hry. Rico například zbrzdí volný pád z nebe tím, že se přitáhne hákem k zemi. Při jízdě autem lehce zasáhnete protijedoucí vozidlo a dočkáte se masivní exploze sraženého vozu. Zkrátka logika a fyzika jdou stranou. Chvíli jsem se s fyzikou Just Cause 3 musel sžívat, než mi přestala vadit. Pokud ji budete akceptovat i vy, garantuji všem dobrou zábavu.

just cause 3 screen 3

“Dvakrát durum s bylinkovou, prosím.”


Herní mise jsou poměrně lineární, většinou dojdete z bodu A do bodu B, vše vystřílíte, zničíte a hacknete, nic víc se od převratu v Medici nedá čekat.

Zajímavější se mi jeví dobývání měst a základen. Jednoduše se dostanete do města a zničíte vyznačené cíle v podobě radarů, cisteren s palivem, propagandistických dodávek, policejních stanic a jejich velitelů.

Zádrhel v postupu hrou vidím v nutnosti osvobodit celý ostrov, skládající se z desítek menších provincií, než se budete moci přesunout příběhovými misemi na další ostrov. Herní doba potom přesahuje 30 hodin, záleží ale čistě jen na vašem postupu a způsobu, jakým tempem budete osvobozovat dané provincie.

just cause 3 screen 6

Akční složka hry nijak nezachraňuje slabý příběh, bohužel.


Velkým neduhem je umělá inteligence. Nepřátelé, ale i spřátelení rebelové působí jako stádo zombies. Vaši parťáci se skvěle pletou do mušky, nepřátelé hloupě stojí a snaží se do vás vypálit kvadrilion nábojů. Ještěže je Rico takový drsňák a všechny rány ustojí.

Nejvíc k vzteku bylo, když jsem se zavěsil na helikoptéru, kterou jsem se snažil získat, a spolubojovníci dále naplno stříleli, bez ohledu na mou maličkost, až helikoptéra explodovala. Mnohdy mě čekal restart mise a nahrávací obrazovka. K tomu si připočítejte občasnou degradaci fyziky, kdy se přitahujete k vozidlu a místo ladného vyskočení na kapotu nebo zavěšení k helikoptéře vás daný stroj odmrští a vy se zabijete.

Graficky nemám hře co vytknout. Celá hra je stylizována do pestré palety barev, což krásně evokuje tropický ráj. Textury či modely vzhledem k rozlehlosti prostředí jsou uspokojivé.

Pochvalu si zaslouží dohlednost do dálky, který se vyrovná tomu v Mad Maxovi či Zaklínači 3. Příležitostně nehezkým způsobem doskakují textury, ale není to nic tristního. Nádherně jsou zpracované výbuchy, kouřové efekty, které dávají pravý punc atmosféře hry. Celkově se mi grafika velmi líbí a v zástupu konkurence se Jusr Cause 3 nemá za co stydět.

just cause 3 screen 5

Rico se rozhodl od všech těch výbuchů pro trošku klidnější povolání.


A jak je na tom optimalizace?

Just Cause 3 jsem testoval na Xbox One a měl jsem možnost si ji zahrát i na PS4, proto mám skvělý rozhled chodu na obou platformách. Autoři avizovali 1080p a stabilních 30 fps, ale je tomu tak?

Bohužel ne! Na obou konzolích v náročnějších scénách padají snímky neustále k 20 fps. Na Xboxu jsem zažil dokonce pád na 15 fps. To každého hráče zklame. Rozlišení si hra ovšem drží na zmíněných 1080p, kdyby autoři raději snížili rozlišení na 900p, dostali bychom více vyladěný zážitek. Na obou konzolích vypadá hra naprosto stejně a žádné rozdíly v platformách tak nepoznáte.

Co velice kazí dojem hry, jsou potom nahrávací časy. Na Xbox One i PS4 úvodní načítání do hry trvá více než minutu. Během příběhových misí bylo k vzteku, když každý filmeček znamenal načítací obrazovku se 45 sekundami čekání, a to se během hraní se dočkáte i 4 filmečků za jedinou misi.

Naštěstí by měl být venku patch, který nahrávací časy zredukuje, ale nechme se překvapit. PS4 verze navíc trpí zamrzáním, během dvouhodinové seance jsem zaznamenal hned tři.

just cause 3 krava

Tady máte takovou demonstraci toho, co všechno jde ve hře dělat.

Od Just Cause 3 nečekejte intelektuální zážitek nebo duševní osvětu, je to akční béčko každým coulem. Pokud se potřebujete odreagovat, vybít se v tropickém ráji a máte rádi nezřízenou destrukci, bude to ta pravá hra pro vás.

Pokud potřebujete hru s hlubším příběhem, tak rovnou jděte o dům dál. Just Cause 3 není hra na dlouhé zimní večery, ale na chvilkovou dávku pro bezútěšné odreagování se a hození všeho stresu za hlavu.

Ač jsem neholdoval předchozím dílům, byl jsem mile překvapen, jak mě hra po malých dávkách zaujala a já se tak zabavil na několik herních večerů. Jako bezmyšlenkovité odreagování vřele doporučuji i přes počáteční technické obtíže, které se nevyvarují žádné dnešní hře.

Klady

  • Rozloha Medici
  • Hromada dopravních prostředků
  • Široký výběr z arzenálu
  • Absolutní svoboda k řádění

Zápory

  • Nízká inteligence protivníků
  • Nudný příběh
  • Nahrávací časy
  • Vyladěnost konzolových verzí
7

Fajnovka

Martin Chlup
Redaktor, vášnivý komentátor na herních fórech a ještě vášnivější konzolista. PS i Xbox fanboy.