fbpx

TOP 10: Kde bychom chtěli další Assassin’s Creed? (2017)

Série Assassin’s Creed je tu s námi přesně 10 let. Za tu dobu vyšlo přes 10 hlavních titulů série a nespočet větších či menších odboček, k nimž se přidal i (ne úplně povedený) celovečerní film. Zabijáci z různých ér lidské historie nás zavedli nejen do revoluční Paříže, industriálního Londýna a ledových vod Newfoundlandu, ale také do Číny, Indie a Ruska ve spin-off sérii Chronicles.

Nejnovější díl Assassin’s Creed se podíval do vymodleného starověkého Egypta, kde jsme byli mimo jiné i svědky vzniku tajemného řádu zabijáků. Jak se můžete dočíst v recenzi od Kuby, Origins je povedený díl, který ovšem stále trpí několika staronovými problémy. Ale to teď není podstatné.

Kam dál se sérií, když máme Egypt za sebou? Vybrali jsme do naší aktualizované TOPky deset míst, kam bychom se s asasíny (nebo templáři, mrk mrk) rádi podívali. Ubisofte, piš si poznámky.


10) Rusko za cara Alexandra III.

Kdo četl komiks s Nikolajem Orelovem v hlavní roli, ví, kolem čeho se bude motat celá story. Žezlo, které měl u sebe Rodrigo Borgia z Assassin’s Creed 2, se nějakým způsobem dostalo do rukou ruského cara Alexandra III., což nesvědčí o ničem dobrém. Víme, o čem mluvíme – stačí na chvilku spustit z očí našeho kolegu Ondru Resla a během okamžiku vám obsadí Krym.

Narůstající vliv bolševiků byl cítit odevšad a autoři by tak mohli pracovat hned s několika nepřátelskými frakcemi a dějovou linku rozšířit až do proslulé říjnové revoluce. Tehdejší Moskva byla svou architekturou dostatečně rozmanitá na to, abyste si tam mohli parkourovat dle gusta. Problém by tu byl akorát s námořními bitvami – přeci jen byly severské vody o něco klidnější než piráty zamořený Karibik. Na druhou stranu by ale lov medvědů na Sibiři mohl mít něco do sebe.

Pravda, že jsme do Ruska podívali relativně nedávno, a to v rámci stealth spin-offu Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Podle nás je však škoda, že se toto bohaté prostředí neobjevilo v rámci hlavní série, ale kdo ví – třeba se ho za pár let dočkáme…

acc-russia

Škoda, že ani jeden plošinovkový spin-off nedopadl v recenzích tak dobře.


9) Středověké Španělsko za inkvizice

Do Španělska jsme se ve hrách podívali jen jednou, a to v Assassin’s Creed: Brotherhood s Eziem, který dohnal Cesareho u pevnosti Viana a srovnal si ním účty. Co takhle se ale v téhle prosluněné zemi na chvilku zdržet a vypořádat se s neblaze proslulou inkvizicí? Přestože oficiálně lovili jen „čarodějnice a jiné nečisté“, na povel španělské templářské šlechty začali likvidovat i členy asasínského řádu. Však víte, co se říká – nikdo nečeká španělskou inkvizici!

Příběhové pozadí bychom tedy měli, ale co historický antagonista? Hlavním neřádem tohoto dílu by byl tím pádem Torquemada, představitel inkvizice, pervert a pomatenec, který měl na kontě nespočet nevinných lidských životů. Ideální kandidát na pobodání skrytou čepelí, ne?

Španělské inkvizice jsme se dočkali ve filmové adaptaci z minulého roku. Michael Fassbender a Marion Cotillard v hlavních rolích zněli sice více než slibně, film nás ale nakonec nedokázal moc oslnit a odnesl si průměrnou známku v naší recenzi. Snad si bude herní verze vést mnohem lépe, pokud nějaká vznikne.

AssassinsCreedFassbenderSeUpreneDivaKupredu

Film se španělským asasínem nakonec moc neoslnil.


8) Boxerské povstání v Číně

Čínské císařství na přelomu 19. a 20. století muselo skousnout hořké období. Povstání rolníků z hnutí „Pěst ve jménu míru a spravedlnosti“ a císařských jednotek proti koloniálním velmocem Západu skončilo krvavou porážku Číňanů a vyžádalo si desetitisíce mrtvých. To je samo o sobě slušná půda pro herní Assassin’s Creed, ne?

Boxerské povstání jako ústřední téma se hrám stále vyhýbá (snad vyjma krátké epizody v Bioshock Infinite), přitom jde o poměrně zajímavou událost v kontextu čínské historie, kterou bychom chtěli prožít na virtuální kůži. Obzvlášť, pokud by hlavní protagonista v boji proti „mořským ďáblům“ stál na straně poražených.

Hrát bychom mohli třeba za potomka Shao Jun, čínské asasínky z 16. století a učnice našeho milovaného Ezia Auditore. Záporáků by bylo naopak více než dost – výprava západních sil se skládala z amerických, britských, německých i rakousko-uherských expedic. O pestrosti čínského prostředí snad netřeba pochybovat.

Do Číny jsme se podívali už v Assassin’s Creed Chronicles v kůži Shao Jun.


7) Sikhská říše (Indie v 18. století)

Tady jsme ani nemuseli dlouho přemýšlet – máme tu komiksovou předlohu z prostředí Indie v 18. století i spin-off titul. Hlavní hrdina Arbaaz Mir, předek programátora Absterga, má za úkol odhalit spiknutí v nejvyšších kruzích sikhské říše a zároveň bojovat s britskými templáři, kteří mají v rukou další artefakt První civilizace – Koh-i-Noor. Ne, teď nemyslíme psací potřeby, ale diamant nepředstavitelné síly.

Nemějte nám za zlé, že se vydáváme do takhle diametrálně odlišných prostředí (ty asijské kořeny dělají svoje, jak uvidíte dále), ale takovou změnu série prostě potřebuje jako sůl. Exotika, kterou Indie nabízí, by byla docela příjemnou změnou.

Ono tento kořením provoněný koutek světa jistě má herní sérii co nabídnout: Indický oceán plný pirátů, přelidněné městské čtvrti, prastaré hinduistické chrámy skrývající poklady, neprostupnou džungli, lov místní havěti… Najdete důvod, proč by se Assassin’s Creed nemohl vydat touto cestou?

assassins creed india

Indie a vůbec celá Asie nabízí to, co Evropa jednoduše nemá. Pro našince může být východní exotika zásadní změnou v dobrém slova smyslu.


6) Antické Řecko

Atény na začátku svého konce musely řešit spory nejen ve vlastních řadách, ale i se svými sousedy. Invaze perských vojsk s Xerxem v čele byl pro ně obrovský oříšek, a vy, coby statný spartský asasín, byste měli za úkol onu perskou hrozbu odvrátit. Zapomeňte na polonahé chlapy u Thermopyl, vy půjdete klasicky asasínsky po Xerxeovi.

Středozemní moře (které tu zmiňujeme několikrát) plné afrických pirátů a drobných ostrůvků potěší mořské vlky, katakomby pak hledače pokladů. Bloudění v ulicích Atén či bájné Tróje zní pro naše uši lákavě a rozhodně bychom nepohrdli návštěvě celého Peloponéského poloostrova i kousku Malé Asie, tedy dnešního Turecka.

Šance, že se řeckého settingu dočkáme, přitom není úplně malá. Po starověkém Egyptě následovala éra Řeků a Římanů, která by navázala na příběh Assassin’s Creed Origins. Uvidíme, s čím na nás Ubisoft houkne za rok nebo dva.

assassins creed greece

Skoro máme pocit, že jsme asasínský emblém viděli na nějaké váze v muzeu…


5) Ryzí středověk v Evropě

Ve středověku se toho odehrálo opravdu hodně a tvůrci série mají bez debat z čeho vybírat. Stoletá válka a válka růží by mohla symbolizovat boj mezi znesvářenými templářskými podfrakcemi o Jablko ráje, husitská povstání v české kotlině pak boj asasína Jana Žižky (ano, toho s tím jedním okem a palcátem) proti zkorumpovanému templáři Zikmundovi (nebo Zmikundovi? Cywe, ty Opráski).

Jasně, někdo z vás by mohl namítnout, že bychom sem mohli zařadit i Španělsko z devátého místa, ale chtěli jsme tím podtrhnout především temný středověk, v němž rytíři nosili desetikilová brnění, stavěly se obrovské hrady a spodina byla ve své době ta nejspodnější. Za éry španělské inkvizice už šla doba trošku jinam, ač se některé poměry moc nezměnily.

Samozřejmě je tu toho víc, kam bychom se chtěli podívat, vzato kolem a kolem je středověk plný falešné romantiky, krvavých válek a politických intrik. To vše k sérii Assassin’s Creed koneckonců krásně sedí.

assassins creed unity medieval armor

Boj mezi templáři a asasíny dle oficiální Wikie zasáhl celou středověkou Evropu.


4) První / druhá světová válka

Víme, docela odvážný výběr už proto, že jsme si tu a tam stěžovali na moderní prostředí. Největší válečné konflikty lidstva by však byly jedinou výjimkou – a podle ohlasů komunity i dobrou volbou. Příběhových materiálů pro oba konflikty tu je překvapivě dost.

Kdo hrál Assassin’s Creed Syndicate, ví, že mimo hlavní dějovou linii bylo možné se dostat do porouchané části Animu, která přenesla hráče do válečného Londýna, terorizovaného německým letectvem a zeppeliny. V kůži Lydie Frye jste mohli asistovat Churchillovi a postavit tak britskou válečnou radu zpět na nohy. Původně jsme se podobnému prostředí docela bránili, nakonec nás tento epizodický vedlejšák docela bavil – a za nášup bychom se rozhodně nezlobili. Tak třeba se nějakého dočkáme, klidně znovu za slečnu Fryeovou.

Druhá světová by se mohla odehrávat přímo v srdci Třetí říše. V kůži německého asasína byste dostali za úkol rozvrátit nacistické Německo zevnitř a nakonec zlikvidovat samotného Adolfa Hitlera, který s Jablkem ráje vyhrával jednu bitvu za druhou. Sami si přečtěte, jak to s Vůdcem nakonec dopadlo.

assassins creed syndicate lydia frye

V hlavní roli prvoválečné odbočky stanula Lydia Frye. Těžko říct, jestli je spíše po Evie či Jacobovi.


3) Starověký Řím za triumvirátu

Zde asi není třeba nad čímkoliv diskutovat. Do Říma jsme se podívali v rámci série Assassins Creed už dvakrát, jednou s Eziem v Brotherhoodu, podruhé pak v komiksu s asasínem Aquilem. Další díl série by se teoreticky mohl odehrávat právě zde, když už máme za sebou starověký Egypt, který předcházel vzestupu Římské říše.

Skromnost stranou, celý díl ze starověkého Říma by se nám moc líbil. A nejen z něj – být manažery v Ubisoftu, přihodili bychom k němu i kus Středozemního moře a udělali z něj obrovské hřiště pro námořnické hrátky. Na pevnině bychom se zase prali s legionáři, germánskými bandity a vůbec vším, co by neumělo skloňovat latinské vzory.

Hlavní záporák? Caesar, který si podmaní barbary pomocí tajemného artefaktu. Podle oficiální Wikie mu Brutus (společně s dalšími asasíny) zasadil poslední hit a rozpoutal tak několik let trvající válku nejen s templáři, ale i germánskými kmeny a asasíny ve vlastních řadách, lačnící po uvolněné moci. Za nás zcela v pořádku, schvalujeme a posíláme na sériovou výrobu.

assassins creed rome

Senatus Populusque Romanus se znakem asasínů se chvilku vyhříval i na naší ploše jako tapeta.


2) Futuristický svět

Co takhle smíchat Assassin’s Creed s Mass Effectem, Star Wars a Watch_Dogs? Dobrá, tohle možná bude znít trošku šíleně, ale stojíme si za tím, že by přesun do sci-fi kulis přinesl spoustu zajímavých novinek. Za cenu toho, že byste si v tomhle díle neužili žádný turistický výlet do virtuální historie.

Přestavte si velké futuristické město (nebo Citadelu z Mass Effectu či Coruscant ze Star Wars, pokud jste moc líní), po kterém byste se mohli prohánět s exoskeletem na těle a laserovou skrytou čepelí v titanových rukávech. Můžete zde sice namítat, že „by to už nebyl Assassin’s Creed“, nicméně inovace herních prvků by sérii rozhodně neuškodilo, právě naopak. Moc dobře víme, na co neustále nadáváte v diskuzích!

Ubisoft by pak po zkušenostech s Watch_Dogs mohl do hry implementovat i pořádné hackování, dále hrátky se světelnými hračičkami, přestřelky vesmírných lodí, možnost moderních augmentací a pak… Uf. No, pokud by k tomuhle opravdu někdy došlo, hned by dostal Deus Ex i chystaný Cyberpunk 2077 slušnou konkurenci.

assassins-creed-future

Nemůžeme si pomoct, ale tenhle fanart se prostě povedl. Mrkněte na stránky autora!


1) Japonsko za šógunátu

Naprosto jasný vítěz našeho skromného žebříčku zůstává. Japonsko, jeho historie i kultura jsou natolik odlišné od ostatních settingů, že bychom se za nový díl Assassin’s Creed v zemi vycházejícího slunce rozhodně nezlobili. Naopak, líbali bychom Ubisoftu nohy.

Za nás by tahle vzdálená asijská země měla vše, co bychom od asasínské hry chtěli – zalidněná města s unikátní architekturou, neokoukanou východní kulturu, bohatou mytologii, nevšední arzenál… Byl by to úplně jiný level exotiky, než kterou nabízí zbylá výše zmíněná prostředí. Stále v něm doufáme.

Setting? Je z čeho vybírat – boje mezi posledními samuraji a císařskými vojsky, posilněné americkými veterány z občanské války, si můžete pamatovat třeba z filmu Poslední samuraj, tudíž si asi dokážete představit to vzrůšo (jen poprosíme bez Toma Cruise). Neméně skvěle zní i tažení Ody Nobunagy za ovládnutím feudálního Japonska či začátek samotné šogúnské občanské války.

A teď si jen připočtěte otevřené moře, lodní bitvy s tamními piráty na unikátních dobových kocábkách, asasína s katanou a šurikeny, vraždění za doprovodu padajících okvětních lístků sakur… Takže Ubisofte: neboj se na chvilku vydat na východní část polokoule. je tam z čeho čerpat.

A vůbec, podívejte se na koncepty od Vina Hilla (sending huge thanks!) a kochejte se. Nádhera.

assassins creed japan 2

assassins creed japanassassins creed japan 3

 

Zdroj:

Vlastní

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz