Kingdom Hearts III Recenze

Kdo by neznal slavné Disneyovské postavičky. Každý z nás viděl alespoň jeden animák z dílny Walta Disneyho. Pokud jste navíc vyrůstali v 90. letech, byli jste svědky přelomu v animaci se studiem Pixar a jeho filmem Toy Story: Příběh hraček.

Dnes tu ale nejsme kvůli filmům, ale kvůli nové hře Kingdom Hearts III. Ta kombinuje vlastní postavy s těmi od Disneyho a ačkoliv se to může zdát jako infantilní dětská zábava, opak je pravdou. Hru si užijí jak děti, tak dospělí.

Příběh asi nemá cenu moc rozebírat. Je občas tak zamotaný, že se v něm nevyznají ani samotní fanoušci, a navíc třetí díl svým začátkem navazuje na Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, který původně vyšel jen pro Nintendo 3DS. Naštěstí vám úplně první ukázka lehce zrekapituluje, co se doteď stalo a pokud budete stále zmatení, můžete si v menu pustit cutscény z předchozích dílů, a do příběhu se tak více ponořit. To je výborné především pro hráče, kteří se s Kingdom Hearts setkávají poprvé. Důležité je vědět, že se zde jedná o střet dobra se zlem. Zlý černokněžník Xehanort se vrátil a je potřeba jej jednou provždy porazit.

Rozmanitost nadevše
Hlavní postavou zůstává chlapec Sora, který se svými věrnými parťáky DonaldemGoofym cestuje po planetkách, z nichž každá představuje jeden Disneyovský svět. Až se na jeden z těch světů dostanete, budete ohromeni zpracováním a určitě si nostalgicky zavzpomínáte. Na začátku se dostanete do kulis filmu Hercules, kde bude pomáhat se záchranou Théb. Už zde je vidět precizní grafické zpracování, spojené s výbornou hrou světla a stínů.

Dále se třeba dostanete k Příšerkám s.r.o. kde budete i vy částečně proměnění v příšerku. V tu chvíli si uvědomíte, jaký důraz na detail ve Square Enix kladou. Hra oplývá spoustou oblečků a převleků, které vás ještě více vtáhnou do děje. Například když se ocitnete v Andyho pokoji z Příběhu hraček, budete vy i vaši kumpáni proměněni ve figurky a zmenšeni. Všechno je pro vás najednou velké a cítíte se opravdu jako hračka. V každém z jednotlivých světů se navíc nachází spoustu vtipných narážek a easter eggů, při kterých si vzpomenete na jednotlivé filmové scény.

Bojuj jako o život
Samozřejmě nesmíme zapomínat na souboje, ty totiž ke Kingdom Hearts bez výhrady patří. Pokud bych měl soubojový systém k něčemu přirovnat, bylo by to určitě Final Fantasy XV. Nebál bych se ale říci, že v Kingdom Hearts je to zábavnější, a to hlavně díky některým přidaným prvkům. Nejen, že budete moci kombinovat útoky se svými parťáky a používat magii, ale novinkou je schopnost Attraction Flow, která vyvolá atrakce z Disneyworldu. Nepřátele tak můžete likvidovat obří houpací lodí z Pirátů z Karibiku nebo je semlít v rotujících šálcích z Alenky v říši divů. Nedílnou součástí soubojů je samozřejmě starý známý meč Keyblade. V každém světě najdete jeden, a rozšíříte si tak pohyby i útoky. Najdeme tu například Keyblade z již zmíněného Hercula, nebo mrazivý Keyblade z filmu Frozen. Teprve pak jsou souboje ta pravá nepřehledná smršť barevných efektů, kdy proti nepříteli používáte mrazivý útok, necháváte jej přejet Apollonovým vozem, nebo útočíte pomocí ohňostroje. Samozřejmě lze částečně vylepšovat výbavu i Donaldovi a Goofymu. Jsou pak při boji mnohem efektivnější a více vám pomáhají. Ve hře se nachází i námořní bitvy, které jsou dosti podobné těm v Assassins Creed IV: Black Flag. Do těch se dostanete v rámci světa Pirátů z Karibiku, který vlastně jediným zástupcem hraných filmů.

Kdopak to mluví a co to tu hraje?
Co by to bylo za animované postavičky, kdyby neměly svůj specifický hlas. Na dabingu se sice nepodíleli originální herci, takže neuslyšíte Toma Hankse jako šerifa Woodyho nebo Tima Allena jako Buzze Rakeťáka, ale i přesto si ve Square Enix na hlasech jednotlivých postav dali záležet a zní velice podobně. To samé se týče i hudby. Ve hře můžeme slyšet známé motivy z her a vsadím se, že při vstupu do Andyho pokoje, kdy zazní melodie You’ve Got a Friend in Me, se neubráníte znovu nostalgii a možná si i vzpomenete jak jste byli na Toy Story v kině, nebo si film poprvé nesli z videopůjčovny domů.

Konec dobrý všechno dobré
Na třetí Kingdom Hearts jsme čekali neuvěřitelných 13 let. Někteří z nás výrazně zestárli, USA zvolilo prvního černého prezidenta, zemřel Michael Jackson a vyšla herní trilogie Zaklínač. Zkrátka uběhlo hodně času a čekání se vyplatilo. Kingdom Hearts III je přesně takové jaké si ho hráči vysnili. Krásné, barvami hrající dobrodružné RPG, které uzavírá jednu dlouho ságu o boji dobra proti zlu. Až na menší kolísání tempa a prázdnost některých lokací hře nelze nic vytknout. Dokonale to však vyvažuje hratelnost a precizní zpracování, za které mají vývojáři mé velké uznání a smekám před nimi klobouk. Hodnotit tedy budeme velice kladně, pokud jste navíc noví hráči, kteří ještě nikdy Kingdom Hearts nehráli, přidejte si ještě jeden bod navíc, protože to pro vás bude opravdu pohádkové dobrodružství.

Klady

  • Grafika
  • Rozmanitost světů
  • Množství známých postav
  • Hudba

Zápory

  • Občasné kolísavé tempo
  • Prázdnost některých lokací
8

Super

Jan Peroutka
Geek, vášnivý hráč počítačových a konzolových her. Sběratel starých konzolí, komiksů, VHS kazet a všeho geek haraburdí.