Domů » Články » Tip na knihu: Kirké

Tip na knihu: Kirké

Dobrodružství opředené řeckými bájemi...

Jsem tu zase s knižním tipem! Tentokrát s příběhem od americké spisovatelky Madeline Miller, který je plný řecké mytologie. Tento působivý fantasy román vydalo nakladatelství Slovart v roce 2019 a my se na na něj teď podíváme trochu zblízka. Pohodlně se usaďte, začínáme! 

Kirké se narodí v paláci boha slunce Hella a je všemi považovaná za neduživou, protože nevládne mocí tak, jako její otec, ani krásou jako její matka. Díky svému hlasu získala právě i jméno Kirké – jestřáb. A podle toho k ní také všichni přistupují. Nikdo si jí moc nevšímá, většinou je svým sestrám i bratrům pro smích a tak vyrůstá bez sebemenšího vedení. Ani ona sama nepociťuje, že by vůbec vládla nějakým darem, že by byla něčím výjimečná a mocná. Její život tedy rozhodně není pozlátkem, nýbrž jednou velkou smůlou. Ačkoli je ona sama plná upřímnosti, vyznívá spíše velmi prostě – přihlouple. 

Ale jak mnozí tuší, Kirké samozřejmě mocná je. A ne málo. Ona sama to zjistí v momentě, kdy je mezi smrtelníky. Její nadání tkví v čarodějné moci, která jí umožňuje postavit se samotným bohům a měnit své soky v příšery. A to není rozhodně nic, co by mělo být přehlíženo. A tak se z ní pomalu, ale jistě, po letech plných příkoří a přehlížení stává silná žena, která vládne mocnou silou.

Příběh je protkán řeckou mytologií, kterou většina z nás dobře zná z dob dětství. A je dost možné, že některé příběhy nebudete poznávat, stejně jako já. Příběhem prochází čtenář s hlavní hrdinkou velmi pomalu (ano, to může být pro někoho kámen úrazu) kdy svět bohů, polobohů a jiných magických bytostí vidí očima dítěte, které je svým okolím hodnoceno jako “ošklivé káčátko” pro svůj hlas i absenci krásy. V nahlížení na magický svět plynule pokračuje z pohledu dospívající ženy, která skrze svou houževnatost a touhu stane přede všemi obdařená nejen sílou, ale i sebedůvěrou.   

Příběhem cloumají emoce, které celý příběh o to více umocňují. Občas jsem tedy měla pocit, že se to táhne nějak příliš pomalu, ale zpětně mám dojem, že svižnější tempo by příběhu snad ani neslušelo. Rozhodně by mu to spíše ubralo na síle. Díky vysokému počtu jmen jsem se ze začátku měla tendenci ztrácet, ale myslím, že do příběhu se po chvilce dostanete bez větších problémů. Pro toho, kdo dokáže ocenit krásu českého jazyka, bude tento příběh mistrovským počinem. V odkazu nakladatelství si můžete přečíst ukázku z knihy. 

Madeline Miller (*1978) vystudovala na Brown University, kde získala tituly BA a MA a posledních patnáct let přednáší latinu, řečtinu a dílo W. Shakespeara. První román Achilleova píseň (2014, Nakladatelství Host) získal cenu Orange Prize for Fiction, stal se bestsellerem a byl přeložen do pětadvaceti jazyků. Nyní žije v Pensylvánii. 

Vydal: Nakladatelství Slovart, Překlad: Eva Maršíková, Formát: 376 stran

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X