Domů » Naslouchač

Naslouchač

Po Velké válce už není svět pohostinným místem, který nabízí příležitost pro všechny. Je rozdělen na dvě části. Jedna z nich je obyvatelná a druhá zamořena jedovatými plyny. O vašem životě, o tom, jak bude dlouhý a jak ho prožijete, rozhoduje, kde a komu se narodíte. Pokud nebudete mít to štěstí, můžete pořád doufat, že budete mít dar a váš život rázem může být o něco snesitelnější. No a v opačném případě budete tvrdě pracovat v dolech a vaše dny budou sečteny dříve, než se nadějete.

Zajímavé a působivé fantasy Naslouchač vydalo nakladatelství Host a napsala ho Petra Stehlíková, která má na svém kontě už celkem hezkou řádku knih, které bývají čtenáři hodnoceny vesměs kladně. Je to první díl z plánované pentalogie. Druhý díl nese název Faja (2017) a třetí pokračování s titulem Nasterea by mělo vyjít v roce 2020.

V tomto autorčině vytvořeném světě jde o Sklenit, který je zdrojem energie. Sklenit je látka, která dopřává těm, kteří se narodili na správné straně Skáry, v Nížinách, luxus. Někdo však ten sklenit musí těžit a ten někdo jsou lidé, kteří se narodili do rodin sklenařů.

Hlavní postavou v tomto příběhu je Ilan, dívka která je obdarovaná a její moc je mimořádně silná už v jejím útlém věku. Vzhledem k tomu, že je ale celý svět veden otrokáři, musí její rodina lhát o tom, jakou má podobu a že je zdravá, proto ji vydávají za chlapce, který se narodil s vadou, která ho nutí nosit oděv i s maskou, aby se skryl. Masku i hábit navíc sklenáři nosí také na znamení podřízenosti. Díky svému nadání, naslouchat sklenitu, se Ilan dostává do služeb k takzvané Pětadvacítce, což je skupina válečníků, kteří chrání města sklenářů před nebezpečím přicházejícím z části otráveného světa.

Pro Ilan tím nastává nelehká chvíle, protože ačkoli bojovníci chrání sklenářská města, pořád jsou to ti, kteří zotročili její lid. Jsou tudíž bráni jako nepřátelé a musí být velmi obezřetná, aby se neprozradilo její tajemství. Postupně, jak už to bývá, se všichni sbližují a Ilan zjišťuje pravdu, která byla zahalena tajemstvím.

Víte, co je na tomhle příběhu trochu jiné než na spoustě ostatních? Že autorka věnuje velkou část knihy době, kdy hlavní hrdinka roste. Nepostavila před nás už hotovou postavu, ale postupně nám ji tvoří před očima, doslova. Nespěchá, v jejím příběhu není krev a brutalita, ale přesto vás dokáže překvapit, jak opravdu drsné prostředí dokázala vytvořit. Nenajdete v něm ani romanci, což beru jako obrovské plus. Příběh by to jen kazilo a ubíral by na síle. Příběh nepostrádá dynamiku, je napínavý a mísí se v něm prvky thrilleru s hororem.

Tak se začtěte a nechte se unášet tímhle téměř dystopickým příběhem. Mohl by se vám totiž opravdu líbit.

Petra Stehlíková (*1976) dříve publikovala některé své příběhy na stránkách, které byly zaměřené pro amatérské autory. Několik titulů si vydala vlastním nákladem.

Knihy: Zrozena z popela (2011), Pohlcena plameny (2012), Dívka a Fénix (2012) a další.

Petra Stehlíková, Naslouchač
Vydal: Nakladatelství Host / 2016, Formát: 376 stran, vázaná, brožovaná