Domů » Články » Knihy a komiksy » Knižní tipy » Problém tří těles

Problém tří těles

První díl Problém tří těles (2007 u nás vyšel až v roce 2017) a další dva díly Temný les (2008, česky 2017) a Vzpomínka na Zemi (2010, česky 2018) vydalo nakladatelství Host. Autor má ještě na svém seznamu samostatnou knihu Kulový blesk, která vyjde v listopadu tohoto roku.

Celý příběh se obecně zabývá pátráním lidstva a následně i střetem s mimozemskou civilizací což naprosto změní chod naší civilizace. To je něco, co bychom samozřejmě očekávali. Přidanou hodnotou je však to, že se ocitáme v době kulturní revoluce, která je zpracována kriticky. Byli i tací, kteří prorokovali, že by se dílo mohlo stát klasikou žánru jako Duna od Franka Herberta nebo Nadace od Isaaca Asimova. To, jestli se proroctví naplnilo či ne, nechám na zhodnocení každého z vás.

V Číně probíhá Velká kulturní revoluce a to způsobí, že být vědcem a držet se svých názorů a odmítat se podřídit většinovému společenskému názoru, vás může stát draho. V lepším případě pouze cestu do lágru. Dívka Jie Wen-ťie je mladá vědkyně, což se zrovna nepromítá jako pozitivní v jejím kádrovém hodnocení, když zažívá tuto dobu. Je svědkem veřejného umučení svého otce a k lidství jako takovému ztratí veškeré sympatie. Odchází na venkov a pracuje jako dřevorubkyně. Po nějaké době se díky svému vzdělání ve fyzice dostává k projektu Rudé pobřeží.

Wang Miao je vědec, který se zabývá nanotechnologií a když je kontaktován policií, která vyšetřuje řadu sebevražd spáchaných vědci, jeho zdánlivě poklidný život končí. Vše, co se kolem něj děje ho zavede k virtuální hře Tři tělesa, ve které dost možná leží klíč, který ho může dovést k pochopení, co se to vlastně děje. A tady se dostáváme k propletení minulosti a současnosti plného pátrání jak ve virtuální realitě, tak i skutečném světě.

Virtuální hra Tři tělesa představuje to správné kouzlo celého příběhu. Tato hra ale není tak úplně zábavou, protože ty, kteří ji hrají má přivést k vyluštění záhady Tří těles, na kterých nestojí pouze nás osud ale i osud jiné civilizace, která se rozhodla zničit vědu na Zemi.

Nebudu vám nic nalhávat, tohle mi dalo trochu zabrat. Těžko říct, jestli to bylo mou neschopností si zpočátku pamatovat jména postav, která nám autor velkoryse vypíše hned na první stránku knihy, nebo tím, že mi přišla určitá „odbornost“ v astrofyzice nebo filosoficko-vědecké pasáže, úmorné. Dokonce i ta určitá poetičnost, která mi běžně nevadí, pro mě byla nakonec spíše „otravnou“ záležitostí. Děj sám o sobě není moc náročný, a to vede k tomu, že ani hlavní postavy nejsou nijak zvlášť výrazné. Mám ráda, když se autor s postavami tak trochu piplá a čtenáře překvapuje tím, jak je vykresluje, jak se zachovají v různých situacích. Nicméně i tak tuto knihu hodnotím pozitivně. Má rozhodně co nabídnout a u milovníků sci-fi zahraje na ty správné struny.

„Tato série vdechla nový život žánru, na který se hlavní literární proud kdekoli na světě často dívá skrze prsty.“ The New York Times

„Úžasná směsice ohromujících vědeckých nápadů, chytré zápletky svérázných, avšak věrohodných postav – vše podávané prostým stylem, který naznačuje skryté hlubiny.“ The Times

Čínský autor Liou Cch´-sin (*1963) stojí za působivou sci-fi trilogií Vzpomínky na Zemi. Za své dílo dostal prestižní žánrovou cenu Hugo v kategorii nejlepší román (mimo to byl vůbec prvním asijským autorem, který tuto cenu získal). Jeho díla se řadí do hard science fiction a díky představivosti a schopnosti vytvořit silnou atmosféru v níž propojuje abstraktní myšlenky a tvrdou realitu, kdy to celé občas zaobalí do poetičnosti, se jeho díla dostala v žebříčku hodnocení opravdu vysoko. Obecně se pokouší odhalit podstatu a estetiku vědy.

Liou Cch´-sin, Problém tří těles
Vydal: Nakladatelství Host / 2017, Překlad: Aleš Drobek, Formát: 447 stran

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X