Domů » Články » Naše tipy » Silo

Silo

Život hluboko v podzemí

Když autor Hugh Howey publikoval Silo (Wool) původně na internetovém obchodu Amazon, v rámci systému Kindle Direct Publishing, jež umožňuje autorům vydávat knihy digitálně a vlastním nákladem, možná ani nepočítal s tím, že by se z toho stal bestseller.

Během několika měsíců se však kniha opravdu stala hitem a nadšení čtenáři žádali pokračování. Howey text rozšířil a vznikl tak román Silo (2014), který se rozrostl o dvě další pokračování Turnus (2015) a Prach (2016). A já vám dnes tento postapokalyptický sci-fi thriller přiblížím.

Silo je stavba o zhruba sto padesáti patrech, které jsou zapuštěné do země. Tato budova chrání své obyvatele před nehostinnou okolní krajinou, která je zbídačená díky jaderné katastrofě a život v něm je vertikálně rozvrstven. Horní patra paří správě, ve které je šerif a starosta, pod nimi je úsek IT, který je takzvaným srdcem celé stavby, níže farmy, které produkují jídlo a ve spodních patrech jsou ti, kteří se starají o chod celého sila, čili mechanici. Co vás rozhodně překvapí je absence čehokoli, co by připomínalo výtah. Obyvatelé se sice můžou pohybovat mezi jednotlivými patry, znamená to ale nepředstavitelně náročný úkon. A co se zdá jako důležité opomenutí, se záhy ukazuje jako promyšlený plán.

Navíc tu panují na pohled zvláštní pravidla, která ale udržují celý tento systém v chodu. Jsou jím například jistá tabu, v podobě zakázaných myšlenek, za které při porušení hrozí trest. Definitivní trest. Vztah mezi dvěma lidmi je věcí veřejnou a musíte k němu získat povolení. Děti může mít jen pár, který vyhraje v loterii. A přestože jsou tyto pravidla velmi striktní a neudělují se výjimky, lidé si na nový způsob fungování zvykli. Co jiného jim také zbývá. Venku je čeká jistá smrt. Nemají kam jinam jít. Ale i přes tento fakt, čas od času vznikne vzpoura, vedená lidmi z mechanického úseku, čili spodních pater. Zatím se ale všechny podařilo uklidnit.

Na budově sila jsou umístěny kamery, které monitorují stav okolního prostředí a jednou za čas je potřeba tyto kamery vyčistit od zaneseného prachu. V kavárně, v jednom z horních pater, je umístěna velká obrazovka, která přenáší obrazy ze světa tam venku. Kromě zpustošené krajiny kolem, která je zamořena jedy a řádí na ní prachové bouře, přítomní můžou vidět i trochu jiné věci. A to rozkládající se těla čističů. A kdo že si vylosuje tento úkol čističe? Většinou ti, kteří se nějakým způsobem provinili, porušili zákony, nebo lidé, kteří o to sami požádají.

V silu nastává situace, kdy je potřeba vybrat nového strážce zákona. Když starostka Jahnsová a zástupce šerifa Marnes pečlivě vybírají vhodného kandidáta, padne volba na Juliette, která je z mechanického úseku. Juliette je jako hlavní hrdinka silná, inteligentní a tvrdohlavá žena. Je šikovná a dokáže opravit téměř cokoli. Věci řeší, jak se říká selským rozumem, snaží se o pochopení a vyřešení každého problému férovým způsobem. Jenže jako taková je možná hrozbou pro ty, kteří ukrývají tajemství. A otázkou je, jestli díky své povaze nezajde příliš daleko a nestane se jen dalším kandidátem na čističe.

Silo je kniha, ve které má každá postava své místo a bez které by příběh nebyl úplný. Neočekávejte žádné velehrdiny s nadpřirozenými schopnostmi, ale postavy, které se rozhodují podle svého uvážení i svých limitů. Rozhodně vás čeká místy až mrazivý příběh, který autor vykreslil do detailů. Také aby ne, kniha má pět set stran. Takže si v ní najde každý to svoje. Nechybí intriky, politikaření, vzpoury, ale také pátrání po pravdě, které je velmi nebezpečné a na jejímž konci možná hrdinové naleznou pravdu, která je ještě děsivější, než by očekávali ve svých nejhorších snech. Kniha je psaná z pohledu několika postav, časových úseků i míst, kde se odehrávají. Což je rozhodně plus, protože jako čtenáři získáte komplexní pohled na život v silu.

Hugh Howey (*1975) původně pracoval jako kapitán na jachtě na východním pobřeží Spojených států, ale po osmi letech se přestěhoval do hor Severní Karolíny, aby si mohl splnit svůj sen, a sice stát se spisovatelem. Přijal práci v knihkupectví a každý den psal. Dnes žije na Floridě a chystá se s katamaránem obeplout svět.

Hugh Howey, Silo
Vydal: Knižní klub / 2014, Překlad: Jiří Engliš, Formát: 496 stran

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X