SPAD

Třetí světová. Česká republika jako válečná zóna.

SPAD je postapokalyptický román od Františka Kotlety, jinak přezdívaného jako jesenecký Mauglí nebo bruntálský řezník, kterého jste mnozí z vás, jako fanoušci tohoto žánru, určitě zaregistrovali. Kotleta má na svém kontě už spoustu knih, které jsou úspěšné a kterými se zapsal do povědomí čtenářů jako autor, který má co nabídnout. 

Tak dlouho se chodí kolem horké kaše, až se do ní spadne. Něco podobného bychom mohli použít i tady, jen v poupravené verzi; Tak dlouho jsme si koledovali o třetí světovou, až přišla. Jak už to v těchto případech bývá, svět už není, co býval a o České republice, kde se děj odehrává, to platí také. Světová populace byla značně zredukována a kdo měl štěstí, z pekla štěstí, přežil těch pár desítek jaderných výbuchů bez následků. O spoustě vymoženostech moderní doby si můžou přeživší nechat leda tak zdát. Cigarety? Budete potit krev, abyste je získali. Internet? Tak ten už pěknou řádku let neexistuje.

Bývalý plukovník Michálek – ústřední postava, skrze kterou je celý děj vyprávěn, je válečný veterán, který má vždy nějakou cool hlášku, kterou použije v ten správný okamžik. Vypadá sice jako drsňák, ale autor si dal mimořádnou práci s tím postupně odhalovat jeho lidskost. Ačkoli svět prošel apokalypsou, Michálek je majitelem hospody. Té správné post-apokalyptické hospody, která se řídí hodně jinými pravidly a kde se schází vlivní lidé Prahy. Má u sebe i své věrné – Alici, která je barmankou a odbornicí na zacházení s noži, a pianistu Sama. Jsou to takové skoro ztracené existence, které si prošly lecčím. Přesto ale chtějí a mají vůli dožít život, jak nejlépe můžou, ne a ne to vzdát.

A kdy že se nám děj rozjíždí? V momentě, kdy do hospody dorazí Michálkův zraněný kolega a požádá ho o pomoc. V ten moment je Michálek postaven před dluhy minulosti, které musí splatit ať se děje, co se děje. Dá tedy dohromady svou starou partu a vyráží na cestu směr Brno, skrze radioaktivní pustinu (území Vysočiny a severního Rakouska). A bude to jízda, muhaha! Pomějete se.

Oproti většině knih je SPAD trochu jiný šálek silné kávy. Tentokrát se totiž autor držel, ohledně brutality a sexu, trochu (dobrá, trochu víc) zpátky, ale o to víc je to velké plus. Soustředí tak veškerou pozornost na děj, a důkazem toho je mimo jiné i postava Michálka, kterou si tak trochu vypiplal. Tentokrát se děj netočí kolem magických postav nebo monster, ale kolem lidí. Skutečných lidí, kteří nemají žádné nadpřirozené schopnosti. Příjemná změna. Úvody kapitol jsou psané formou výstřižků japonského zpravodajství a postupně se nám tak rozkrývá děj historických událostí. Je zde maličko otisk dnešních médií, které nás doslova dnes a denně krmí, skoro až dusí zprávami a událostmi. Ale není třeba se obávat, autor nám nic nevnucuje, sám píše, že tohle není jeho stanovisko ke světové politice.

František Kotleta (*1981) vlastním jménem Leoš Kyša, novinář, publicista, spisovatel a scénárista. Novinářskou kariéru započal v Opavském inzertu, což jsou regionální noviny. Od roku 2003 byl redaktorem deníku Právo a také psal pro Týden, Instinkt nebo Hospodářské noviny. Jako scénárista má na kontě dokument o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi. Je mimo jiné iniciátorem a koordinátorem Paranormální výzvy Českého klubu skeptiků Sisyfos, která nabízí těm, kteří věří, že můžou prokázat paranormální jevy, provedení vědeckého experimentu.

František Kotleta, SPAD
Vydal: Epocha / 2016, Formát: 320 stran

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X