Zemětřas

Dnes mám pro vás tip na steampunk fantasy od americké spisovatelky Cherie Priest. Jde o pětidílnou sérii knih s názvem Mechanické století, kdy prvním je právě Zemětřas (2011). Následuje Clementine (2012), Bitevník (2012), Ganymédes (2013) a zakončuje ji kniha Nepopsatelní (2014).

Steampunk je podžánr fantasy a sci-fi. Samotný název vznikl v 80. letech 20. století a je zaměřený na technologii a páru. Steampunk díla popisují společnost a veškerou technologii založenou na páře, která je hlavním zdrojem energie.

Příběh nás zavádí do spojených států amerických, do období 19. století. Zuří zde občanská válka, a tak se válečná horečka tak trochu prolíná s tou zlatou, protože přicházejí zprávy o nových ložiskách zlata na severozápadě. I proto ruští těžaři vyhlásí soutěž o těžební stroj, který má ulehčit těžbu drahého kovu, jež leží hluboko v ledu. V soutěži zvítězí Leviticus Blue se strojem nazvaným Zemětřas, a jak bychom očekávali, hned po jeho spuštění dojde k totální ztrátě kontroly. Výsledek je takový, že stroj vyvolá zemětřesení, zničí nemalou část centra Seattlu a vytvoří puklinu v zemi, ze které jde jedovatý plyn, který zabíjí a mění lidi v živé mrtvé (ano, zombíci na scéně).

To je ale jen začátek, protože celý děj se odehrává až několik let po tomto incidentu. Hlavními postavami je vdova Briar Blue, která žije na periferii města, a její syn Ezekiel. Díky svým jménům to nemají úplně jednoduché a jsou terčem šikany.

Místo, kde došlo k největšímu poškození je obehnáno vysokou zdí, která zajišťuje, že se jedovaté plyny nedostanou dál, nicméně není to tak, že by v této oblasti nikdo nežil. Kromě živých mrtvých zde žijí i skupiny přeživších a také těch, kteří mají možnost žít mimo společnost a jejich zákony.

Děj se nám rozjíždí v okamžiku, kdy se Ezekiel rozhodne vydat do této oblasti s cílem očistit otcovo jméno. Briar, jeho matka, se vydává za ním, ale až o několik hodin později. Tady se nám příběh rozděluje, kdy se v jednom vypráví o cestě Ezekiela a ve druhém o cestě Briar, která po synovi pátrá ve snaze ho ochránit. Ano, máme tu opět dvě dějové linky, což hodnotím pro celý příběh jako plus.

Takhle, krvavých scén, které jsou součástí cesty za spravedlností a očištění jména, se nedočkáte. Je to spíše příběh, který je naplněn touhou nalézt pravdu. Nicméně je zajímavě zpracovaný a řekla bych, že ačkoli mám nějaké výhrady, líbilo se mi to a můžu ho doporučit Obecně bych knihu hodnotila jako dobře napsaný dobrodružný román, který má hezky vykreslené, sympatické postavy, vcelku příjemně čtivý děj, který je na můj vkus možná až příliš nekomplikovaný a postavy tak prochází dějem v několika momentech příliš jednoduše, zasazený do originálního prostředí. Dost možná je to ale dobře, protože kdyby autorka děj komplikovala, nemuselo by se to číst tak lehce a ztratilo by to jisté kouzlo. Každopádně, konec vás moc nepřekvapí, dost možná ho během čtení odhalíte mnohem dřív, než se k němu vůbec přiblížíte. Ale to po těch všech příbězích, které jsme četli, není až tak překvapující, že ano.

Cherie Priest (*30. července 1975, Florida) vystudovala angličtinu na Southern Adventist University a rétoriku na univerzitě v Tennessee. Zemětřas byl nominován na cenu Nebula a Huga a v roce 2009 získal cenu Locus.

Cherie Priest, Zemětřas
Vydal: Nakladatelství Triton / 2009, Překlad: Zdeněk Uherčík, Formát: 368 stran

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X